03.12.2024
Jak pomóc psu: Święta, Sylwester, fajerwerki
Joanna Kubera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimowy okres świąteczny, choć zwykle pełen radości, często bywa źródłem stresu dla psa. Zmiany w codziennej rutynie, nietypowe hałasy, liczne wizyty gości a nawet dekoracje mogą wywołać dyskomfort u czworonożnego domownika. Dlatego warto w szczególny sposób zadbać o pupila, aby ten możliwie w najmniejszym stopniu odczuł niekorzystne skutki świątecznego zamieszania.
fot. Shutterstock
Świąteczna destabilizacja
Psie legowisko zostaje przeniesione lub znika, intrygującego drzewka postawionego w salonie nie wolno oznaczyć, a zwisającymi z niego przedmiotami zabraniają się bawić! Na trawniku przed domem stoi dziwny, nowy obiekt. Domownicy zajmują się przesuwaniem mebli, na horyzoncie pojawia się znienawidzony odkurzacz i mop. Później w domu zjawiają się goście lub wszyscy wychodzą na cały wieczór, zostawiając zwierzaka samego. Za oknem słychać straszne hałasy. Wszystko to może sprawiać, że pies będzie mocno pobudzony, zdezorientowany i nerwowy.
Jak pomóc psu w święta? Przygotuj się wcześniej!
Aby ułatwić zwierzęciu przetrwanie tego trudnego czasu, należy z wyprzedzeniem zaplanować, w którym miejscu w domu będzie możliwe urządzenie spokojnego schronienia. Może to być cichy kąt z ulubionym legowiskiem lub wdrożoną odpowiednio klatką kennelową, dodatkowym przytulnym kocykiem, zabawkami i miską z wodą. Trzeba też pilnować, by goście nigdy nie dokarmiali zwierzęcia przysmakami ze stołu oraz nie zakłócali jego spokoju, gdy odpoczywa.
Ważne jest również, by mimo zamieszania przestrzegać dotychczasowych, regularnych pór spacerów i karmienia. Rutyna daje psu niezbędne poczucie stabilizacji.
Kiedy kocyk nie wystarcza
Zdarza się jednak, że psi stres jest zbyt duży, by wystarczyły standardowe rozwiązania, lub opiekun już wie, że pupil bardzo źle reaguje na nadchodzące sytuacje. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem weterynarii. W przypadkach silnego stresu może on wprowadzić leki uspokajające, powinny być one jednak używane w naprawdę ekstremalnych sytuacjach, zawsze zgodnie z zaleceniami i nigdy wyłącznie dla wygody opiekuna! Zwykle w celu obniżenia poziomu stresu u psa wystarczające są preparaty na uspokojenie, które można wybrać samodzielnie lub z pomocą lekarza weterynarii czy doświadczonego behawiorysty.
(Przed)świąteczny trafiony prezent dla psa
Świąteczne zamieszanie i pokazy fajerwerków mogą wyprowadzić z równowagi nawet opanowanego zazwyczaj czworonoga. Niezbędnym wsparciem mogą okazać się preparaty uspokajające dla psów. Wybór jest naprawdę duży i dla dobra zwierzęcia warto zaopatrzyć się w odpowiednie produkty wcześniej.
Obroża, smaczki, a może dyfuzor?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju suplementy i środki bazujące na feromonach, kompozycjach ziołowych lub olejkach. Występują one np. w formie obroży, kropli, kapsułek czy sprejów. Niektóre, jak Adaptil Calm Home, mają postać wygodnego dyfuzora umieszczanego w gniazdku elektrycznym, dzięki czemu efekty utrzymują się aż przez 30 dni. Inne, np. Adaptil Chew, to smakowite kąski, które można podawać psu bezpośrednio przed stresującym wydarzeniem, takim jak spodziewana wizyta gości czy sylwestrowa noc. Feromony zawarte w produktach Adaptil to odpowiednik „kojących sygnałów”, które psie matki przekazują swoim szczeniętom, by je uspokoić i zapewnić o bezpieczeństwie.
Śmiertelnie niebezpieczne dekoracje i potrawy
Nie można zapominać, że igły choinkowe, szyszki, drobne elementy ozdób, rozbite bombki czy tzw. włosy anielskie mogą stanowić niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia psa w przypadku ich połknięcia. Z kolei alkohol oraz potrawy zawierające np. rodzynki, czekoladę czy cebulę są silnie trujące dla psiego organizmu. Należy o tym pamiętać i bardzo skrupulatnie sprzątać resztki posiłków, a także nie dopuszczać do sytuacji, w której zwierzę ma dostęp do elementów dekoracyjnych lub jest dokarmiane przez gości pod stołem. Poszukiwanie świątecznego dyżuru weterynaryjnego z pewnością nie jest wymarzonym sposobem na spędzenie świąt, warto więc oszczędzić tego stresu sobie i psu.
Komfort i bezpieczeństwo psa w czasie świątecznym przekłada się na spokój jego opiekuna. Nie bez powodu życzymy sobie wzajemnie "spokojnych świąt" i "szczęśliwego nowego roku". Spokój i radość są ważne nie tylko dla nas, ale również dla czworonogów, które nie rozumieją, dlaczego nagle w domu pojawiają się tłumy ludzi, za oknem hałasy i niepokojące rozbłyski. Wsparcie dobrego samopoczucia pupila to ważna część przepisu na udane święta.
Artykuł powstał we współpracy z marką Adaptil.
Filolożka i zoopsycholożka, w branży zoologicznej od kilkunastu lat. Opiekunka dwóch chihuahua. Udowadnia, że z bardzo małym psem również można trenować. Miłośniczka gryzoni, szczególnie chomików.
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2024
Jak pomóc psu: Stres w codziennych sytuacjach
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Stres to stan fizjologiczny - spełniający istotną funkcję, zwłaszcza dawniej, gdy żyliśmy z naszymi psami z dala od zdobyczy cywilizacji. Reakcja stresowa mobilizuje organizm do obrony przed zagrożeniem lub zaspokojenia ważnych potrzeb. Obecnie stres często staje się problemem - gdy jest nadmierny, długotrwały lub bardzo częsty i nieadekwatny do problemów, z którymi stykamy się my i nasze zwierzęta.
undefined
02.10.2024
Jak pomóc psu: Lęk separacyjny i reaktywność
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Lęk separacyjny i reaktywność u psa to problemy, z którymi często mierzą się opiekunowie domowych czworonogów. Jak rozpoznać te zaburzenia i jak skutecznie pomóc pupilowi?
undefined
02.09.2024
Jak pomóc psu: Duże zmiany w życiu
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pies nie tylko kocha rutynę, ale też potrzebuje jej, by czuć się bezpiecznie. Każde duże zmiany w naszym życiu to równocześnie rewolucja w życiu psa. Pojawienie się dziecka, przeprowadzka czy zmiany w harmonogramie pracy opiekuna to często stresujące przeżycie dla naszego pupila. Nie zapominajmy, że zmiany nie omijają naszego psa i wesprzyjmy go w tym ciężkim czasie. Są na to skuteczne sposoby!
undefined