28.11.2018
Czym nakarmić psa, by sprawić mu przyjemność?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czym poczęstować psa, by sprawić mu przyjemność? Każdy przecież lubi dostać czasem jakąś pyszną niespodziankę!
fot. Shutterstock
Większość psów to łakomczuchy, które wiele zrobią dla dobrego kąska. Dadzą się przekonać do czegoś, czego nie lubią (np. założenia kagańca), albo poczują sympatię do osoby, której dotychczas nie lubiły. Ale czasem mamy ochotę poczęstować psa czymś pysznym tylko dlatego, że zbliżają się święta. Po co warto sięgnąć i co psy lubią jeść?
Co psy lubią jeść, a czego nigdy im nie podawać?
Czasem, mając dobre intencje, chcemy się podzielić z psem pysznościami, których jedzenie nam sprawia przyjemność. Ale uwaga, niektóre produkty są dla niego szkodliwe! Nigdy nie dawaj mu rodzynek, winogron ani czekolady. Dla psów nie nadają się też niektóre orzechy, np. makadamia. Czipsy czy paluszki zawierają bardzo dużo soli, więc też są niewskazane. Z owoców pies musi szerokim łukiem omijać awokado. Niebezpieczne są też słodycze (zwłaszcza żelki i cukierki), które zawierają trujący dla psa ksylitol.
Nowe smaki
Co psy lubią jeść? Psy uwielbiają próbować czegoś nowego. Choćby karmy innej firmy, o innym smaku. Niech ziarenka różnią się fakturą i wielkością. Aby zadbać nie tylko o kubki smakowe, ale i o zdrowie, zwróć uwagę, czy nowy pokarm zawiera odpowiednio dużo mięsa (40-60%). A jeśli naprawdę chcesz sprawić pupilowi przyjemność, sięgnij – przynajmniej od czasu do czasu – po karmę w puszce. Wiele psów uwielbia mokre jedzenie! Jeśli delikatnie je podgrzejesz (albo wymieszasz z ciepłą wodą), będzie miało intensywny zapach.
Serce od serca
Nie każdy pies przepada za surowym mięsem. Ale większość czworonogów da się za nie pokroić! Jeśli i twój pupil należy do tej grupy, czasem możesz podać mu coś pysznego z działu mięsnego. Jako nagroda (np. na spacerze, podczas szkolenia) świetnie sprawdzą się podroby – żołądki indycze czy wątróbka cielęca. Pamiętaj, by drobno je pokroić, bo nie chodzi tu o to, aby pies się tym najadł, ale by dostał odrobinę dla przyjemności. Z kategorii „surowizna” możesz też wybrać psu jakąś kość. Musi być spora, bo nie ma jej połknąć, lecz jedynie obgryźć z mięsa. Taka atrakcja na pewno zajmie go na długo, a w dodatku pomoże… oczyścić zęby. W sklepie pytaj o kość cielęcą lub wołową. Na przysmak nadają się też kurze łapki – jedna lub dwie.
Zrobione z miłością
Co psy lubią jeść? To, co im przygotujesz! Bo nic tak nie smakuje, jak jedzenie przyrządzone przez kochającą osobę… Dlatego, by sprawić psiakowi przyjemność, możesz pobawić się w kucharza i przygotować mu przysmaki własnej roboty, np. pieczone ciasteczka, ale też owoce czy warzywa (pokrojone na kawałki, starte na tarce, rozgniecione na papkę, zmiksowane na mus). Możliwości jest mnóstwo! Propozycje znajdziesz na stronie obok. Smacznego!
Zrób to sam!
Łyżka miłości, szczypta cierpliwości, szklanka troski… Do tego kilka składników – i domowe smakołyki dla pupila gotowe!
Ciastka wątróbkowe
Składniki: 1/2 kg wątróbki drobiowej ● 2 szklanki mąki ● 1/3 szklanki oleju ● 3 jajka
Wątróbkę pokrój na bardzo drobne kawałki lub zmiksuj na gładko. Wszystkie składniki wymieszaj, masę wylej na blachę. Włóż do nagrzanego do 220 stopni C piekarnika i piecz 30 minut. Po wyjęciu jeszcze ciepłe ciasto pokrój nożem na niewielkie kawałki (im masz mniejszego psa, tym mniejsze). Gdy ciastka wystygną, będą twardsze. Możesz przechowywać je w lodówce.
Suszony kurczak
Składniki: surowa pierś kurczaka
Mięso pokrój na niewielkie, cienkie plasterki. Rozłóż je na papierze śniadaniowym lub do pieczenia (musi chłonąć wilgoć). Cały proces suszenia trwa prawie tydzień i polega na wyborze odpowiedniego, przewiewnego, ale suchego miejsca. Do suszenia kurczaka świetnie nadają się np. wysokie szafki kuchenne. Kawałki mięsa co drugi dzień przewracaj na drugą stronę. Gdy będą gotowe, przechowuj je w papierowej torebce w lodówce.
Owsiane kąski
Składniki: 200 g płatków owsianych ● 150 g mąki ● 150 g jogurtu naturalnego ● 2 jajka ● 2 łyżki miodu
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj trzepaczką. Masę wylej na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i dość cienko rozsmaruj. Piecz 30 minut w temperaturze 150 stopni C. Zaraz po wyjęciu z piekarnika pokrój na odpowiedniej wielkości kawałki i zostaw do wystygnięcia.
Serniczki
Składniki: 50 g startego sera żółtego ● 1 jajko ● 70 g masła ● 70 g mąki + 1 łyżka do podsypania
Wymieszaj ser, masło, mąkę i żółtko. Zagnieć ciasto. Stolnicę posyp łyżką mąki i rozwałkuj na placek o grubości około 1 cm. Weź foremkę o dowolnym kształcie – np. kości – lub, jeśli nie masz, szklankę. Wykrój ciasteczka. Delikatnie przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Posmaruj białkiem. Piecz 20 minut w temperaturze 180 stopni C.
Teraz już wiesz, co psy lubią jeść. Zatem nie pozostaje ci nic innego, jak sprawić pupilowi przyjemność i poczęstować go jego ulubionymi przysmakami.
Konsultacja: lek. wet. Dorota Cibor
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined