24.07.2021
Przetrwałe zęby mleczne. Co zrobić, kiedy pies ma podwójne zęby?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podwójne zęby u psa to poważny problem stomatologiczny, który może spowodować wady zgryzu i ból. Jak leczyć przetrwałe zęby mleczne?
fot. Shutterstock
Wymiana zębów u psa to wyjątkowo trudny okres zarówno dla szczenięcia, jak i jego opiekuna. Ząbkujący szczeniak odczuwa bowiem silny dyskomfort związany z wyrzynaniem się zębów stałych, co prowokuje go do gryzienia niemal wszystkiego, co znajdzie w zasięgu pyska. Jednak to nie jedyne problemy, które mogą przydarzyć się w okresie wymiany zębów u szczeniaka. Czym są przetrwałe zęby mleczne i czy podwójne zęby u szczeniaka na pewno wymagają leczenia?
Czym są przetrwałe zęby mleczne u psa?
Naturalnie mleczaki powinny wypaść szczeniakowi jeszcze przed rozpoczęciem wyrzynania się stałych następców. Jednak zdarza się, że przetrwałe zęby mleczne wciąż tkwią w żuchwie lub szczęce psa, mimo pojawienia się zębów stałych. Problem podwójnych zębów u psów może dotyczyć kłów żuchwy, kłów szczęki oraz siekaczy. Zęby stałe wyrzynające się obok przetrwałych mleczaków wyrastają zazwyczaj pod nieprawidłowym kątem, przez co często opierają się i wbijają w podniebienie lub policzki, tworząc w nich bolesne rany.
U jakich ras występują przetrwałe zęby mleczne?
Problem z podwójnym uzębieniem dotyczy przede wszystkim ras małych i miniaturowych, takich jak yorkshire terrier, chihuahua, maltańczyk czy owczarek szetlandzki. Jednak pojedyncze przetrwałe zęby mogą wystąpić także u innych, nawet dużych ras psów i mieszańców. Przyczyny tego problemu nie są do końca poznane. Jednak uważa się, że za pojawieniem się podwójnego uzębienia stoją przede wszystkim geny przekazywane szczeniętom przez rodziców.
Dlaczego należy usuwać podwójne zęby u psa?
Przetrwałe zęby mleczne, które wciąż tkwią w szczęce lub żuchwie mimo wyrzynania się już zębów stałych, mogą zaburzyć rozwój uzębienia stałego i stać się przyczyną poważnych wad zgryzu. Krzywe zęby u psa często wbijają się w podniebienie, policzki lub dziąsła, czym powodują dyskomfort i ból. Ciągłe drażnienie dziąseł i błony śluzowej pyska sprzyja także tworzeniu się stanów zapalnych, ropni i zakażeń bakteryjnych. Z tego względu pojawienie się podwójnych zębów u psa wymagać będzie jak najszybszego podjęcia odpowiedniego leczenia.
Jak leczy się przetrwałe zęby mleczne u psa?
Postępowanie w przypadku podwójnych zębów u psa polega na usunięciu (ekstrakcji) mleczaków. Taki zabieg wykonuje się u psów w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Zaleca się, by podczas operacji usunięte zostały wszystkie zęby mleczne u szczeniaka. Dzięki temu można zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwinięcia się wady zgryzu. Ekstrakcja zębów mlecznych nie jest jednak prostą operacją. Podczas niej istnieje ryzyko uszkodzenia zawiązków uzębienia stałego. Operacja ta powinna być więc przeprowadzana jedynie przez lekarza weterynarii specjalizującego się w stomatologii psów. Przed operacją konieczne jest także wykonanie badania RTG, które pokaże, gdzie znajdują się i jak ułożone są korzenie zębów.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined