26.06.2021
Niezniszczalne zabawki dla psa. Jak wybrać zabawki dla psa niszczyciela?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czym się kierować, wybierając niezniszczalne zabawki dla psa, który uwielbia wszystko psuć? Sprawdź, jakie będą dla niego najbezpieczniejsze!
fot. Shutterstock
Niektórym domowym czworonogom wystarczy zaledwie kilka minut, by nawet z wytrzymałej zabawki został tylko ogryzek… Opieka nad psem niszczącym wszystkie pluszaki, piłki i szarpaki to nie tylko konieczność ciągłego kupowania nowych zabawek. Zwierzak rozrywający je na strzępki może także połknąć fragment gumy lub sznurka i poważnie sobie tym zaszkodzić! Dlatego wybierając zabawki dla psa o silnych szczękach, trzeba zachować ostrożność. Po czym poznać prawdziwie niezniszczalne zabawki dla psa?
Niezniszczalne zabawki dla psa – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Znalezienie zabawki, której pies-niszczyciel nie pogryzie w drobny mak, może być nie lada wyzwaniem! Istnieje jednak kilka cech, po których można rozpoznać prawdziwie wytrzymałe piłki, gryzaki lub sznurki, które tak łatwo nie ulegną psim zębom. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla destrukcyjnego psa?
Trwałość materiału
Szukając zabawki dla psa o silnych szczękach, należy wybierać te, które zrobione są z trwałego i odpornego materiału, który wytrzyma intensywne żucie i skubanie zębami. Najlepsze będą zabawki zrobione z lanej gumy, podwójnie plecionej liny, gumy termoplastycznej (TPR) i nylonu. Na rynku można także spotkać szarpaki i gryzaki wykonane z kevlaru – materiału, z którego szyje się kamizelki kuloodporne. Takie sprzęty mogą wprawdzie sporo kosztować, ale są naprawdę dobrą inwestycją!
Wielkość
Zaproponowanie psu zbyt małej zabawki to ogromne ryzyko śmiertelnego zadławienia. Piłki i gryzaki przeznaczone dla psów miniaturowych i małych nigdy nie powinny znaleźć się w zasięgu dużych czworonogów. Bez trudu bowiem zmieszczą się w ich przełyku lub tchawicy, całkowicie uniemożliwiając zwierzakowi oddychanie lub trafią do jego żołądka, gdzie mogą spowodować stany zapalne i martwice. Dla psa o silnych szczękach o wiele bezpieczniej jest kupić zabawkę o rozmiar większą niż za małą!
Kształt
Niezniszczalne zabawki dla psa nie powinny mieć żadnych odstających elementów, które psiak może pewnie złapać między zęby i skutecznie odgryźć. Powinny być za to elastyczne i ślizgać się po zębach psa, gdy czworonóg będzie je przeżuwał. Wśród piłek najlepiej spisują się te puste w środku i zrobione z elastycznej gumy. Ich kształt i giętkość sprawiają, że psiaki uwielbiają je żuć, jednak nie mogą stabilnie złapać ich bokiem pyska i zniszczyć.
Bezpieczeństwo
Szukając najlepszej zabawki dla jakiegokolwiek psa, musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo materiału, z którego została wykonana. Toksyczne barwniki i szkodliwe substancje mogą nie tylko wywołać u psa poważne objawy alergii skórnej, ale także doprowadzić do poważnego zatrucia! Najbezpieczniejsze niezniszczalne zabawki dla psa wykonane będą z naturalnej gumy, bawełny, materiałów wolnych od BPA i materiałów pozbawionych intensywnego zapachu. Chcąc zadbać o zdrowie psiaka, powinniśmy także unikać tanich zabawek wykonanych w Chinach.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined