21.07.2023
Zatwardzenie u psa. Co zrobić, kiedy pies ma zaparcia?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zatwardzenie u psa może być spowodowane nie tylko źle dobraną karmą! Co podać psu, który nie może zrobić kupy? Jakie domowe sposoby sprawdzą się przy zaparciach u psa i kiedy niezbędna będzie wizyta u weterynarza?
fot. Shutterstock
- Prawidłowa częstotliwość wypróżniania u psa
- Objawy zatwardzenia u psa
- Dlaczego pies cierpi na zaparcia?
- Domowe sposoby na zaparcia
- Kiedy udać się do weterynarza?
Zatwardzenie u psa może wystąpić po zjedzeniu dużych ilości kości lub przy podawaniu ciężkostrawnej diety Jednak wśród przyczyn zaparć u psów znajdują się nie tylko błędy żywieniowe. Pies, który często ma problem z wypróżnieniem, narażony jest na wiele różnych dolegliwości, dlatego zatwardzenia nigdy nie należy lekceważyć. Jak objawiają się zaparcia u psa i jak można pomóc psu z zatwardzeniem? Sprawdź, kiedy należy udać się z psem do weterynarza!
Jak często pies powinien się załatwiać?
Częstotliwość wypróżnień u domowego czworonoga zależeć będzie od wielu czynników – przede wszystkim:
- diety – jej jakości i strawności (psy żywione suchą karmą z reguły załatwiają się częściej, niż psy na diecie domowej lub mokrej karmie),
- poziomu aktywności fizycznej – ruch pobudza pracę jelit (psy mogą robić dodatkową, małą kupę po długim spacerze),
- stanu psychicznego zwierzaka – stres znacząco wpływa na perystaltykę jelit (może powodować zarówno zaparcia, jak i biegunki).
Przyjmuje się, że zdrowy pies powinien robić przynajmniej jedną kupę dziennie. Jeśli pies nie robi kupy cały dzień, może być to jednym z objawów zatwardzenia.
Zatwardzenie u psa – objawy
Każdy opiekun psa powinien interesować się tym, co jego pupil pozostawia na trawniku... i w jaki sposób! Pies cierpiący na zatwardzenie przyjmuje charakterystyczną postawę, jednak będzie miał wyraźny problem z oddawaniem kału. Może też kilkukrotnie kucać na spacerze, bezskutecznie próbując się załatwić. Jeśli pies ma zatwardzenie, jego kał najprawdopodobniej będzie zbity i twardy, może też rozsypywać się na drobne kawałki przy próbie zebrania go w woreczek.
Zaparciom towarzyszyć może ból i popiskiwanie przy kucaniu, a także bolesność i wzdęcie brzucha, będące skutkiem kału nagromadzonego w jelitach. W przypadku długotrwałych zaparć pojawić się mogą u psa inne niepokojące objawy, takie jak:
- wymioty,
- brak apetytu,
- wyraźne osłabienie,
- krew w kale – szczególnie jeśli przyczyną zatwardzenia będzie choroba jelit lub zarobaczenie.
W niektórych objawem zatwardzenia u psa może być... biegunka! Zalegający w jelicie grubym stolec sprawia, że psiak będzie mógł wycisnąć z siebie tylko niewielką ilość płynnego kału, który „przeciśnie się” obok zbitej masy.
Zatwardzenie u psa – przyczyny zaparć u psa
Do najczęstszych przyczyn zatwardzenia u psa zalicza się błędy żywieniowe popełniane przez opiekunów. Niewłaściwa dieta może prowadzić do tworzenia się dużych, suchych mas kałowych, których wydalenie będzie znacznie utrudnione. Jednak nie są to jedyne sytuacje utrudniające psu wypróżnianie się. Zaparcia mogą być konsekwencją:
- zbyt dużej ilości kości w diecie,
- za małej ilości tłuszczu lub włókna pokarmowego (błonnika) w karmie,
- odwodnienia,
- zbyt niskiego poziomu aktywności fizycznej,
- przepukliny lub zapalenia jelita,
- choroby prostaty,
- obecności ciała obcego w przewodzie pokarmowym,
- zaburzeń neurologicznych,
- silnego zarobaczenia,
- działania niektórych leków.
Domowe sposoby na zatwardzenie u psa i zapobieganie
Domowe sposoby na zaparcia u psów sprawdzają się w przypadku okazjonalnych problemów z wypróżnieniem spowodowanych niewłaściwą dietą. Co zrobić, by pomóc psu, który ma problem z wypróżnianiem?
- Wyeliminowanie kości z diety – w przypadku diety BARF zastąpić je można węglanem wapnia albo skorupkami jaj.
- Zmiana karmy na bardziej lekkostrawną – podawanie mokrej karmy lub zbilansowanych domowych posiłków.
- Zadbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu – zapewnienie psu stałego dostępu do świeżej wody i zachęcenie go do picia większej ilości wody.
- Zwiększenie zawartości tłuszczu w diecie – łyżka oleju parafinowego lub smalcu zapewni lepszy poślizg w jelitach.
- Podanie dodatkowej dawki błonnika pokarmowego – na przykład w postaci surowej marchewki, gotowanej dyni lub mielonych otrębów.
- Zwiększenie aktywności u psa – długi, energiczny spacer pobudzi perystaltykę jelit i ułatwi oddanie stolca.
Co podać psu na zaparcia?
Psu z zaparciami nie należy podawać żadnych środków przeczyszczających. Próby wywołania biegunki u psa z zaczopowanymi jelitami mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia!
Co robić, kiedy pies nie może zrobić kupy?
Zaczopowanie jelit może prowadzić do poważnych zmian w obrębie jelit czworonoga, a nawet stanowić zagrożenie dla życia psa. Dlatego jeśli zatwardzenie u psa utrzymuje się dłużej, niż dwa dni, należy udać się do lekarza weterynarii. Specjalista dokładnie obejrzy psa, omaca jego brzuch i wypyta opiekuna o sposób żywienia. Przy podejrzeniu choroby lub ciała obcego zleci także badania krwi, RTG i USG układu pokarmowego.
Po stwierdzeniu niedrożności jelit, lekarz weterynarii wykona lewatywę, może też podać psu nawadniające kroplówki lub środki odrobaczające. W skrajnych przypadkach niezbędna będzie interwencja chirurgiczna mającej na celu usunięcie zbitych mas kałowych lub ciała obcego blokującego okrężnicę zwierzaka.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak wspierać zdrowie psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Chcesz cieszyć się życiem ze zdrowym i sprawnym pupilem jak najdłużej? Nie warto zdawać się w tym przypadku na los... Twoja troska o ukochanego zwierzaka ma w tym przypadku ogromne znaczenie! Sprawdź z nami, co jest najważniejsze - jak dbać o zdrowie psa na co dzień?
undefined
18.10.2024
Negatywne skutki biegunki. Kiedy biegunka jest groźna dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć biegunka u psa? Sprawdź, kiedy biegunka będzie niebezpieczna dla czworonoga i jak możesz złagodzić jej negatywne skutki.
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined