03.03.2023
Nadwaga a sposób żywienia psa – poznaj zależności
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zbliża się wiosna. Część z nas już teraz przechodzi na dietę i trenuje, by pozbyć się zbędnych kilogramów. A co z psami? Czy bezzbożowa karma dla psa ma wpływ na masę jego ciała? Sprawdź!
fot. Shutterstock
Dlaczego nasz pies tyje?
Nadwaga i otyłość to coraz częstsze problemy dotykające nie tylko ludzi, ale i żyjące z nimi pod jednym dachem zwierzęta. Postęp cywilizacji zmienił nasz tryb życia na bardziej siedzący, jednocześnie dając łatwy dostęp do ogromnej różnorodności produktów spożywczych – niestety, niekoniecznie dobrej jakości.
Te czynniki często skutkują pojawieniem się nadprogramowych kilogramów. One z kolei przyczyniają się do obniżenia sprawności i ogólnej jakości życia naszego psiaka. Zwiększają ryzyko chorób serca, problemów ze stawami, nowotworów czy zaburzeń hormonalnych. Mogą też być dodatkowym czynnikiem ryzyka podczas narkozy i niezbędnych zabiegów chirurgicznych.
Zdrowe i bezpieczne odchudzanie
Wiemy już, że warto odchudzić naszego psa, jeśli boryka się on z nadwagą – jak więc powinniśmy się za to zabrać? Na pewno powoli i stopniowo. Utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej powinna być procesem długotrwałym. Nikt nie jest w stanie nabawić się nadwagi w tydzień, jak również nie powinien się jej pozbywać „na wyścigi”.
Odchudzanie nie polega na głodzeniu, a na zmniejszeniu dawki pokarmowej psa do poziomu, w którym w niewielkim tempie będzie się on pozbywał nadmiaru tkanki tłuszczowej. Na początek możemy podawać ilość pokarmu odpowiednią dla docelowej masy ciała, którą chcielibyśmy, aby pupil uzyskał po schudnięciu. Zmniejszając ilość podawanego pokarmu, warto pamiętać, że zdrowa utrata masy ciała u psów wynosi nie więcej niż ok. 1-2% tygodniowo. Dzięki regularnemu ważeniu czworonoga możemy ocenić, czy odchudzanie przebiega w prawidłowym tempie, i modyfikować ilość jedzenia.
Kluczem do sukcesu jest ograniczenie ilości spożywanych kalorii przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności. Powinno to przebiegać na poziomie dopasowanym do aktualnej kondycji i możliwości naszego podopiecznego, by nie narazić go na przeciążenie stawów i kontuzje. Nikt nie porywa się na maraton, jeśli poprzednie miesiące spędził raczej na kanapie, niż na treningu. Ta reguła odnosi się również do naszych zwierzaków.
Bezzbożowa karma dla psa a nadwaga
Gdy ograniczamy dawkę pokarmową naszego pupila, dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w mniejszej porcji jedzenia staje się wyzwaniem. Chcemy przecież obniżyć jego masę ciała, ale nie doprowadzić przy tym do niedoborów. Niezależnie od stylu żywienia, jaki wybierzemy, pokarm trafiający do psiej miski powinien być wysokiej jakości. Musi zawierać łatwo przyswajalne białko o wysokiej wartości biologicznej oraz wszystkie niezbędne witaminy, makro- i mikroelementy. Najlepiej bazować na diecie dostosowanej do potrzeb gatunkowych psa, a nie ludzkich daniach i resztkach z nich.
Z pomocą przychodzą tu wysokiej klasy karmy pełnoporcjowe, takie jak produkty Josera, dzięki którym nie musimy się martwić o skład pokarmu i komponowanie posiłków. Szczególnie dla psów z nadwagą lub tendencją do niej doskonale sprawdza się karma bez zbóż, których miejsce zajmują wówczas warzywa, np. bataty. Przykładami takich produktów są Josera MiniDeluxe, Lamm&Batate czy Geflügel & Forelle. Bezzbożowa karma dla psa sprzyja zachowaniu odpowiedniej masy ciała i jest odpowiednia dla zwierząt, u których stwierdzono nietolerancję różnych gatunków zbóż. Karma bezzbożowa dla dorosłego psa jest więc świetnym wyborem nie tylko w kontekście wagi, ale i ogólnego stanu zdrowia naszego pupila.
Zapobieganie nadwadze i otyłości
Aby nadmiar „kochanego ciała” nie powrócił lub w ogóle się nie pojawił, warto na co dzień troszczyć się o zdrowe żywienie psa. Łatwiej zapobiegać niż leczyć – reguła ta ma zastosowanie również w przypadku otyłości. Wszelkie smakołyki powinny pojawiać się w rozsądnych ilościach, a dawka pokarmu być dostosowana do potrzeb energetycznych naszego pupila. Jeśli pies nie ma znacznie zwiększonej dawki ruchu, warto rozważyć podawanie karm bezzbożowych o umiarkowanej kaloryczności.
W przypadku psów z tendencjami do nadwagi, które mogą być osobnicze lub rasowe (m.in. u golden retrieverów, labradorów, beagle, spanieli) korzystna jest dokładna kontrola ilości spożywanego pokarmu poprzez ważenie lub odmierzanie porcji. Szczególnie czas po zabiegu sterylizacji lub kastracji może wiązać się z potrzebą większego zwrócenia uwagi na ilość pokarmu i figurę psiaka. Nie zapominajmy oczywiście o odpowiedniej dawce ruchu na świeżym powietrzu. Będzie ona prozdrowotna i dla zwierzęcia, i jego opiekunów.
Artykuł powstał we współpracy z marką Josera.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined