03.07.2019
Miał sądowy zakaz trzymania psów, a nadal prowadził pseudohodowlę
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mimo wcześniejszego zakazu trzymania psów, wciąż prowadził pseudohodowlę. W wyniku interwencji w Koszalinie TOZ odebrał mężczyźnie ponad 20 psów, w tym jednego w stanie agonalnym.
fot. Facebook – Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – oddział w Koszalinie
We wtorek – 25 czerwca – inspektorzy z koszalińskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami otrzymali zgłoszenie o niepokojącej sytuacji na ulicy Połczyńskiej w Koszalinie. Na miejscu okazało się, że w niehumanitarnych warunkach przetrzymywano 23 psy w typie west highland white terrier. Co więcej, mężczyzna, który prowadził pseudohodowlę, miał 5-letni zakaz trzymania zwierząt.
Mimo zakazu prowadził pseudohodowlę
Inspektorzy, jadąc na miejsce zgłoszenia, często spodziewają się najgorszego. Mimo to takie sytuacje zawsze przechodzą ich najgorsze wyobrażenia. Tym razem nie było inaczej. Psy były przetrzymywane w skandalicznych warunkach, nikt też nie panował nad ich rozmnażaniem – np. matka miała szczeniaki ze swoim synem. Woda w misce była niezdatna do picia, a odchody znajdowały się nawet na sierści zwierząt. Przebywały tam 23 psy, jeden z nich był w stanie agonalnym – nosił ślady pobicia. Według relacji www.gk24.pl jednego psa odnaleziono zamkniętego w szafie.
Na miejscu zastałam psy żyjące w strasznych warunkach. Śmierdzące, oblepione odchodami, żyjące w prowizorycznych kojcach, jedna buda, w brudzie. W pojemniku brudna woda do picia. Jeden z psów, leżący na klepisku, był w stanie krytycznym, ze śladami pobicia, został przez nas od razu odwieziony do lekarza weterynarii. Pozostałe 22 psy zostały zabrane do schroniska – wypowiedziała się dla www.gk24.pl Bogumiła Tiece z koszalińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
To nie była pierwsza interwencja
Jak się okazało, mężczyzna nie jest inspektorom obcy. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami już rok temu interweniowało w bardzo podobnych okolicznościach – odebrano mu wówczas około 10 psów. W 2018 roku decyzją sądu mężczyzna otrzymał zakaz posiadania zwierząt na okres 5 lat. Mimo zakazu wciąż prowadził pseudohodowlę.
Policja zatrzymała nie tylko mężczyznę, ale również kobietę, która przebywała na posesji. Postawiono im zarzut znęcania się nad zwierzętami. Ponadto mężczyzna złamał sądowy zakaz trzymania psów. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Koszalinie na swojej oficjalnej stronie na Facebooku zapowiedziało już, że nie odpuszczą. Ponadto sprawę kierują do prokuratury.
Wyrwane z niedoli, teraz potrzebują wsparcia
Pseudohodowla została zlikwidowana, jednak psy wciąż potrzebują pomocy. Koszalińskie schronisko apeluje głównie o karmę dobrej jakości. Utworzona została również zbiórka na leczenie suczki, której stan był najgorszy – więcej informacji znajdziecie TUTAJ. Pamiętajcie, że za tym szczeniakiem, który nabyliście po – jak się wydaje – okazyjnej cenie, kryje się przede wszystkim niewyobrażalne cierpienie jego rodziców. Pseudohodowcy są nastawieni głównie na zysk. Ich głównym celem jest rozmnażanie psów, a kwestie zdrowotne zwierzęcia są dla nich nieistotne.
Źródło: www.gk24.pl, Facebook – Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – oddział w Koszalinie, zdjęcie główne: Facebook – Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce – oddział w Koszalinie
Zobacz powiązane artykuły
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined
01.10.2024
Pies z Piły – walka o wolność po latach zaniedbania
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wyobraź sobie, że cały twój świat ogranicza się do kilku metrów kwadratowych. Nie masz dokąd pójść, a jedyne, co czujesz, to ciężar łańcucha na szyi. Dla wielu psów w Polsce taki scenariusz to nie wytwór wyobraźni, ale codzienność.
undefined