30.11.2018
Nie będzie większego podatku VAT na leki dla zwierząt. Rząd wycofał się z zapowiedzi
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od kilku dni cały internet żyje tym, co zapowiedziało Ministerstwo Finansów. Rząd planował podnieść podatek VAT na leki weterynaryjne z 8% na 23%. Dziś wycofano się z tej zapowiedzi.
fot. Shutterstock
Mamy dla was dobrą wiadomość: nie będzie większego podatku VAT na leki dla zwierząt! Do tej pory podatek VAT na leki weterynaryjne wynosił 8%. Jednak kilka dni temu zawrzało – Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że są plany zwiększenia tego podatku do 23%. To dużo, biorąc pod uwagę, ile już dziś kosztują leki i w ogóle leczenie zwierząt. Już teraz nie wszystkich stać na leczenie psów i kotów, a po tak dużej podwyżce cen – kliniki weterynaryjne musiałyby wszak zwiększyć ceny leków – sytuacja jeszcze by się pogorszyła.
Tak znacząca podwyżka stawki VAT mogłaby sprawić, że wielu opiekunów zwierząt domowych, którzy sprawują pieczę na przykład nad pupilami chorującymi na choroby przewlekłe, nie byłoby w stanie sprostać kosztom leczenia. To w konsekwencji mogłoby doprowadzić nawet do wzrostu bezdomności.
Protesty zadziałały
Nie chodziło jednak tylko o psy i koty, które mają swoich właścicieli. Duże kwoty na leczenie zwierząt co miesiąc wydają przecież schroniska i fundacje, zajmujące się ratowaniem zwierząt. Dla takiego schroniska wzrost VAT-u na leki oznaczałby wzrost kosztów utrzymania. I to o nawet kilka tysięcy złotych! Jak wiadomo, i dziś przytuliska mają zwykle problemy z tym, by opłacić wszystkie długi w lecznicach weterynaryjnych. Kolejne tysiące złotych pogrążyłyby niejedną fundację prozwierzęcą.
Dlatego w protesty przeciwko tej podwyżce włączyli się wszyscy. Internauci gromadzili podpisy pod petycją, działacze prozwierzęcy apelowali do rządu o zatroszczenie się o los bezdomnych zwierząt w schroniskach, a znane osoby nagłaśniały sprawę.
Eksperci zauważyli ponadto, że wzrost cen mógłby wpływać także na ceny nabiału czy mięsa. Co to znaczy? W praktyce tyle, że podwyżka dotknęłaby prawie każdego konsumenta.
Nie będzie większego podatku VAT na leki dla zwierząt
Wygląda na to, że ogromny sprzeciw społeczny pomógł. Dziś już wiemy, że nie będzie większego podatku VAT na leki dla zwierząt! Wiceminister finansów Filip Świtała powiedział dla PAP-u, że stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na obecnym poziomie 8%. Choć konsultacje w sprawie podniesienia VAT-u jeszcze się nie zakończyły, to propozycje zmian na pewno nie będą dotyczyć leków dla zwierząt.
Autorzy: Aleksandra Więcławska, Piotr Małek
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
03.04.2025
Dramat w powiecie tureckim. Mężczyzna znęcał się nad psem – zwierzę nie przeżyło
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku zatrzymali 54-letniego mężczyznę, który brutalnie znęcał się nad swoim psem. Świadek zdarzenia natychmiast zareagował i powiadomił służby. Niestety, mimo podjętej interwencji lekarzy weterynarii, zwierzę nie przeżyło.
undefined
27.03.2025
Animbulans – młodzież o wielkich sercach w walce o lepszy los dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Już 29 marca Kraków stanie się areną wyjątkowej inicjatywy. Na ulicach miasta pojawią się wolontariusze z projektu Animbulans, organizujący zbiórkę funduszy na rzecz podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt KTOZ. Akcja potrwa od godziny 11:00 do 17:00 i będzie prowadzona w formie tradycyjnej oraz online.
undefined
17.03.2025
Jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowy członek rodziny nie zawsze reprezentuje gatunek homo sapiens. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o powiększeniu grona domowników o reprezentanta gatunku canis lupus familiaris. Fundacja Viva! namawia wszystkich, którzy chcą mieć psa, aby go nie kupować, ale zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska.
undefined