02.02.2023
Odrobaczanie psa. Jak często i czym odrobaczać?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie tylko szczepienie należy wykonywać regularnie. Również odrobaczanie psa jest szczególnie ważnym aspektem w ogólnej profilaktyce zdrowia pupila.
fot. Shutterstock
- Jak pies może zarazić się robakami?
- Dlaczego pasożyty są niebezpieczne dla psa?
- Czy warto odrobaczać psa profilaktycznie?
- Jak często trzeba odrobaczać psa?
- Czym odrobaczać psa?
- Jak działa tabletka na odrobaczanie?
- Jak podać psu tabletkę na odrobaczanie?
Odpowiedzialny opiekun psa pamięta o regularnych szczepieniach i kontrolnych badaniach krwi. Jednak nawet najbardziej oddani czworonogowi właściciele często zapominają o regularnym odrobaczaniu zwierzaka! Dlaczego warto podawać psu tabletki na odrobaczanie, nawet jeśli zwierzak wydaje nam się zdrowy? I jak często należy profilaktycznie odrobaczać psa?
Jak pies może zarazić się robakami?
Nawet najbardziej zadbane kanapowe psiaki mogą nabawić się pasożytów wewnętrznych. Do zarażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, poprzez połknięcie jaj znajdujących się w glebie lub wodzie.
Istnieje także możliwość zarażenia się pasożytami poprzez zjedzenie innego, zarobaczonego zwierzęcia, na przykład myszy lub ptaka. Również kontakt z pchłami będącymi nosicielami na przykład jaj tasiemca może skończyć się obecnością nieproszonego gościa w psich jelitach. Łatwość, z jaką nasz czworonóg może zarazić się robakami, powoduje, że nawet krótki spacer wokół bloku może skończyć się poważnym zarobaczeniem… Szczególnie jeśli regularne odrobaczanie psa nie leży w naszym zwyczaju.
Dlaczego pasożyty są niebezpieczne dla psa?
Domowe czworonogi narażone są na zarobaczenie przez wiele gatunków nicieni i tasiemców. Niektóre z nich, takie jak glista Toxocara canis, żyją nie tylko w psich jelitach – ich larwy potrafią przemieszczać się po organizmie zwierzęcia i uszkadzać płuca czy wątrobę. Pasożyty zwierzęce mogą zarażać również człowieka i powodować groźne choroby – np. toksokarozę.
Postępująca inwazja pasożytów prowadzi do utraty masy ciała i wyniszczenia organizmu psa. Zarażone zwierzaki w przypadku silnego zarobaczenia mogą mieć biegunki, zaparcia, gorączkę i silne reakcje alergiczne, a w kale mogą być widoczne pasożyty (nicienie, człony tasiemców). Zarobaczony psiak może także wymiotować, kaszleć, a nawet mieć drgawki.
Czy warto odrobaczać psa profilaktycznie?
Początkowe stadia zarobaczenia przebiegają z reguły bezobjawowo, są także trudne do wykrycia podczas rutynowych badań kału. Pierwsze, dostrzegalne dla opiekuna psa oznaki problemu pojawiają się często dopiero wtedy, gdy inwazja pasożytów przybierze naprawdę poważną formę. Dopuszczenie do takiej sytuacji może skutkować trudnymi do wyleczenia powikłaniami – od niedoborów żywieniowych aż do ciężkich uszkodzeń narządów wewnętrznych.
Profilaktyczne odrobaczanie psa pozwala na szybkie zwalczenie pasożytów już w początkowym stadium inwazji, co zapobiega ich niebezpiecznemu namnożeniu się w jelitach czworonoga. Trzeba jednak pamiętać, że podanie zwierzakowi środków odrobaczających nie zabezpiecza psa przed kolejnymi zakażeniami. Dlatego niezwykle ważne jest, by odrobaczanie psa było przeprowadzane regularnie.
Jak często trzeba odrobaczać psa?
Przyjmuje się, że dorosłe czworonogi powinny być profilaktycznie odrobaczanie nie rzadziej, niż co trzy miesiące. Psiaki żyjące w większym zagęszczeniu, jak na przykład w hodowlach czy schroniskach, należy odrobaczać częściej, nawet raz w miesiącu. Również czworonogi żywione surowym mięsem, mające skłonność do zjadania odchodów innych zwierząt czy mające kontakt z małymi dziećmi, należy odrobaczać co miesiąc.
Czym odrobaczać psa?
W celu regularnego odrobaczania warto stosować preparaty zawierające więcej niż jedną substancję czynną – dzięki temu działają one na wiele gatunków pasożytów. Jednym z takich preparatów jest InPar®. Dzięki połączeniu parazykwantelu, embonianu pyrantelu i fenbendazolu, zwalcza on inwazje dorosłych postaci najczęściej występujących u psów nicieni i tasiemców.
Jak działa tabletka na odrobaczanie?
Środki zawarte w tabletkach na odrobaczanie dla psa mogą działać na dwa sposoby. Porażają układ nerwowo-mięśniowy pasożytów, uniemożliwiając im przyczepianie się do ścian jelit żywiciela, a także zakłócają ich przemianę materii, powodując obumieranie. Sprawia to, że w przypadku silnego zarobaczenia zwierzak po podaniu tabletki może wydalać żywe lub obumarłe pasożyty. Substancje odrobaczające są toksyczne wyłącznie dla ściśle określonych grup organizmów, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla psa i innych domowników.
Jak podać psu tabletkę na odrobaczanie?
Przed podaniem psu środków odrobaczających nie trzeba zwierzaka głodzić. Dzięki temu tabletkę na odrobaczanie dla psa można przemycić w przysmaku lub rozkruszyć i wymieszać z jedzeniem – mokrą karmą, mięsem lub odrobiną masła. Można ją również podać zwierzakowi bezpośrednio do pyska.
Artykuł powstał we współpracy z Vet Agro
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined