17.08.2022
Para żołnierzy adoptowała dwa bezdomne psiaki w czasie misji!
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ta historia to dowód na to, że ogromna miłość do zwierząt może przezwyciężyć wszystkie trudności. Dowiedz się więcej z artykułu.
Fot. Paws of War/Facebook
Matt i Coreen są żołnierzami, którzy w ramach swojej pracy zostali wysłani na misję do kraju znajdującego się w rejonie Bliskiego Wschodu. Ich zadaniem była ochrona cywilów w trakcie toczącego się na terenie państwa konfliktu zbrojnego. Szybko okazało się, że małżeństwo w trakcie realizowania zleconego im zadania pomoże nie tylko lokalnym mieszkańcom, lecz także dwójce czworonogów.
Pies, który był przynętą na ringu
Pewnego dnia Matt i Coreen Johnsonowie spotkali psiaka w typie rasy jack russel terrier należącego do organizatora psich walk. Zwierzak był wykorzystywany jako przynętą na psim ringu bojowym, co mocno odbiło się na jego stanie fizycznym i psychicznym. Kiedy para zobaczyła go po raz pierwszy, ten od razu wysunął nos przez dziurę w ogrodzeniu, prosząc o pomoc przybyszy. Małżeństwo wiedziało, że nie może zostawić na pastwę losu tego niewinnego stworzenia. Na szczęście uwolnienie zwierzaka z rąk jego obecnego właściciela nie było trudne, ponieważ zgodził oddać go parze Amerykanów za jedyne dziesięć euro. W ten sposób w rodzinie państwa Johnsonów pojawiła się Ruby.
Zwierzak, który przeżył podpalenie i potrącenie przez samochód
Chociaż para miała już pod opieką jednego przygarniętego psiaka, nie potrafiła odmówić kolejnemu czworonogowi, który znalazł się w fatalnej sytuacji. Wędrując poboczem drogi, dostrzegli dość dużego, ale wychudzonego kundelka. Jego stan ewidentnie wskazywał na to, że padł on ofiarą licznych aktów przemocy. Grupa dzieci próbowała podpalić zwierzaka, co skończyło się poważnymi oparzeniami na całym jego ciele. Chociaż udało mu się ujść z życiem, to nie był koniec jego nieszczęść. Według badającego go lekarza weterynarii został on potrącony przez samochód, w efekcie czego doznał pęknięcia czaszki. Żołnierze wiedzieli, że nie mogą pozwolić na to, by został na ulicy i cierpiał z powodu innych ludzi. Zdecydowali przygarnąć go i nadali mu imię Sunny.
Wspólny powrót
Co prawda początkowo para nie miała zamiaru zabierać ze sobą psiaków do Stanów Zjednoczonych, jednak pokochali je tak bardzo, że nie wyobrażali sobie ich oddania. Niestety przewóz zwierząt z kraju, w którym przebywali na misji do USA, wymaga dopełnienia licznych formalności, które wydawały się wręcz niemożliwe do wypełnienia. Na szczęście udało im się uzyskać pomoc stowarzyszenia Paws of War, która ewakuowała z terenów objętych konfliktem zbrojnym ponad trzysta psów. Dzięki wsparciu specjalistów z organizacji Ruby i Sunny otrzymali wszystkie niezbędne dokumenty, by móc legalnie dostać się na teren Stanów Zjednoczonych. Obecnie psiaki tworzą rodzinę z parą żołnierzy, która całkowicie odmieniła ich życie.
Redakcja poleca:
1. Dlaczego pies pilnuje rzeczy? Jak go tego oduczyć?
2. Odwodnienie u psa. Po czym poznać, że pies jest odwodniony?
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
04.04.2025
Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt? Sposobów jest wiele, potrzebne są tylko chęci
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
4 kwietnia przypada Dzień Bezdomnych Zwierząt. Wspaniale, gdyby w kalendarzu przestał istnieć taki dzień, a wszystkie zwierzaki miały dobre, kochające domy. Statystyki wskazują jednak na coś zupełnie odwrotnego – zjawisko bezdomności nie maleje, a wręcz pojawia się coraz więcej wyzwań. Rozmawiamy o tym z Natalią Karolak, specjalistką w zakresie weterynarii i bezdomności zwierząt, koordynatorką projektu Karmimy Psiaki w Fundacji Sarigato.
undefined
26.03.2025
Historia Szarika – 18 miesięcy walki o sprawiedliwość
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czasami sprawiedliwość potrzebuje czasu. Czasami o jedno psie życie trzeba walczyć miesiącami, krok po kroku torując drogę do lepszego jutra. Historia Szarika to dowód na to, że upór, zaangażowanie i determinacja mogą odmienić los nawet najbardziej skrzywdzonego zwierzęcia. To także przypomnienie, że nie możemy odwracać wzroku od cierpienia – bo tylko działanie ma moc zmieniania świata.
undefined
12.03.2025
Widzisz zaniedbanego psa? Dowiedz się, gdzie to zgłosić!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Znęcanie się nad psami to nie tylko bicie! Głodzenie, brak leczenia i odpowiedniego żywienia także może być karany. Gdzie zgłosić zaniedbanego psa? Podpowiadamy.
undefined