01.04.2021
Myśleli, że podczas pandemii będą mieć więcej czasu, więc przygarnęli psa. Teraz żałują, a psy cierpią
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pandemia to doskonały czas na przygarnięcie psa… Czy na pewno? Sprawdź, jaką szkodę wyrządzają psom nieprzemyślane adopcje!
fot. Shutterstock
Ostatnimi czasy liczba psów w schroniskach gwałtownie zmalała – dzięki pandemii coraz więcej osób decyduje się na adopcję lub kupno czworonoga. Nic w tym dziwnego! Pracujący w domach ludzie mają więcej czasu na opiekę nad zwierzakami i zadbanie o ich potrzeby. Jednak czy naprawdę tak jest? Okazuje się, że wiele z takich decyzji to nieprzemyślane adopcje i zakupy, które przysparzają czworonogom cierpienia!
Nieprzemyślane adopcje podczas pandemii
Izolacja i możliwość pracy zdalnej sprawiły, że liczba adopcji psów zadziwiająco wzrosła. Wiele osób przygarnęło psiaka z myślą, że jego towarzystwo będzie doskonałym sposobem na zwalczenie nudy i samotności. Jednak nie wszystkie „covidowe psiaki” dostały dzięki temu takie życie, na jakie zasługują…
Ze względu na pandemię, w wielu schroniskach procedury adopcyjne mające chronić psa i adoptujących uległy znacznemu uproszczeniu. Chcąc ograniczyć kontakt z ludźmi z zewnątrz, część placówek przestało wymagać spacerów przedadopcyjnych i wizyt domowych przed wydaniem psiaka nowej rodzinie. Uniemożliwia to zapoznanie się z psem przed adopcją i podjęcie odpowiedzialnej decyzji o przygarnięciu go na całe jego życie. Takie nieprzemyślane adopcje w wielu wypadkach kończą się tragicznie nie tylko dla psa, ale także dla jego opiekunów. Wracające do schroniska psy z łatką agresora przeżywają ogromny stres i nie za szybko znajdą kolejny dom.
Kupione podczas pandemii szczeniaki trafiają do schronisk…
Pandemia sprawiła także, że osoby niemające na co dzień czasu dla zwierzaka zaczęły kupować psy – szczególnie dla swoich dzieci. Od początku lockdownu sytuacja jednak dynamicznie się zmienia. Ludziom zaczyna brakować sił, pieniędzy i chęci na opiekę nad coraz bardziej problematycznymi psami. Z tego powodu do schroniska trafia coraz więcej psów w wieku 9-11 miesięcy. Czyli takich, które zostały kupione podczas pandemii i właśnie zaczęły dorastać! Każdy doświadczony psiarz wie, jak trudno jest poradzić sobie z dojrzewającym czworonogiem… Niewychowany zwierzak, pozbawiony długich spacerów i szkolenia staje się często nadpobudliwy, reaktywny, a nawet zaczyna reagować agresją. Takie szczeniaki przestają być urocze i są wyłącznie problemem. Niepotrzebne i problematyczne trafiają do schronisk…
…lub są usypiane!
Na ten problem zwróciła uwagę lekarz weterynarii, która opowiada dramatyczną historię psa kupionego podczas pandemii.
Dziś pewien człowiek przyprowadził do mnie swojego psa. Zwierzak ten był dużym, energicznym, dorastającym psiakiem. Został kupiony jako dizajnerska krzyżówka dwóch małych ras. Jednak kiedy zaczął rosnąć, stało się jasne, że będzie naprawdę duży. Energiczny, skoczny i mający destrukcyjne zapędy pies cały czas biegał i przewracał mieszkające w domu dziecko. Opiekunowie oddali go więc innej rodzinie z nieco starszymi dziećmi. Nowy opiekun starał się odpowiednio opiekować psem i zaczął go „dyscyplinować”. Psiak zaczął przejawiać agresję, stał się nadpobudliwy, niszczył i nie można było nad nim zapanować. Oczywistym było dla mnie, że zwierzak ten był krzyżówką ras, które wymagają ćwiczeń i odpowiedniego zajęcia. Dziś ten psiak trafił do mnie, żeby zostać uśpiony. Zaczął agresywnie warczeć, gdy dziecko przytuliło do niego twarz. Opiekun próbował oddać go jakiejś fundacji, jednak wszystkie były zapełnione. Tym sposobem zdrowy, uczuciowy i energiczny psiak został uśpiony – opowiada na Facebooku anonimowy weterynarz z Wielkiej Brytanii.
Pandemia nabija kieszeń pseudhodowcom
Niezwykła popularność szczeniąt podczas pandemii to także ogromny zysk dla pseudohodowców, którzy rozmnażają i sprzedają psy bez rodowodów. Takie szczeniaki mają często wiele poważnych chorób genetycznych, których leczenie wymaga ogromnych kosztów. Ich opiekunów stać na kupienie zwierzaka za kilka tysięcy, jednak szczepienia i kastracja to dla nich już zbyt duży wydatek. A co dopiero przewlekłe leczenie!
Z takimi historiami spotykamy się na co dzień. Tylko w tym tygodniu zostałam poproszona o uśpienie aż pięciu niespełna rocznych psów. Niektórym z nich możemy pomóc, niektórym nie. To łamie moje serce. (…) Według mnie to pseudohodowcy ponoszą winę za większość tych sytuacji – komentuje weterynarz.
Nieprzemyślane adopcje i kupowanie psów przysparza zwierzętom cierpienia
Adoptowane i kupowane podczas pandemii psy często trafiają do nieodpowiednich domów i nieświadomych ogromu odpowiedzialności opiekunów. Gdy dorosną, zaczną sprawiać problemy lub zachorują, są usypiane lub porzucane.
To są psy, które utknęły w schroniskach, razem z tysiącami innych. Czekają na dom bez dzieci, innych zwierząt, z wysokim ogrodzeniem i opiekunem, który ma doświadczenie z trudnymi psami, pracuje z domu, ma niezniszczalne meble i nieskończone fundusze na leczenie licznych wad wrodzonych. Takie domy nie istnieją – podsumowuje weterynarz.
Jeśli chcesz kupić lub adoptować psa, dobrze przemyśl tę decyzję! Upewnij się, że kupowany przez ciebie psiak nie pochodzi z pseudohodowli, a wybrany w schronisku adopciak naprawdę do ciebie pasuje. Pamiętaj, że taki zwierzak będzie ci towarzyszył przez następnych kilkanaście lat.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined
01.10.2024
Pies z Piły – walka o wolność po latach zaniedbania
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wyobraź sobie, że cały twój świat ogranicza się do kilku metrów kwadratowych. Nie masz dokąd pójść, a jedyne, co czujesz, to ciężar łańcucha na szyi. Dla wielu psów w Polsce taki scenariusz to nie wytwór wyobraźni, ale codzienność.
undefined