Hodowla hodowli nierówna! Którą wybrać, by uniknąć problemów z rasowym szczeniakiem?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Chcesz uniknąć problemów z rasowym szczeniakiem? Oto kilka cennych wskazówek, które pozwolą ci wybrać najodpowiedniejszą hodowlę!
fot. Shutterstock
Wybierając rasowego szczeniaka zamiast kundelka ze schroniska, mamy ku temu często konkretne powody. Szukamy psiaka zdrowego, dobrze odkarmionego i o stabilnej psychice, który nie będzie agresywny wobec psów i ludzi. Jednak często zdarza się, że czworonóg kupiony z pozornie najlepszej hodowli okazuje się prawdziwym utrapieniem! Na co musimy zwrócić uwagę, szukając hodowli, jeśli chcemy uniknąć problemów z rasowym szczeniakiem?
Jak uniknąć problemów z rasowym szczeniakiem?
Bronienie zasobów, uporczywe brudzenie w domu, agresja wobec innych psów czy nawet lęk separacyjny to problemy, które często kształtują się w psiej psychice już kilka tygodni po urodzeniu. Czyli w czasie, gdy rasowy psiak przebywa pod opieką hodowcy. Głęboko zakorzenione złe nawyki, lęki i traumy są wyjątkowo trudne do przepracowania, a walka z nimi wymaga czasu, nerwów i pieniędzy wydanych na behawiorystów… Nie po to przecież kupujemy rasowego szczeniaka za kilka tysięcy, by tak ryzykować! Na szczęście hodowli psów rasowych jest na tyle dużo, że znalezienie odpowiedniej nie jest bardzo trudne. Pod warunkiem, że wiemy czego szukać. Na co musimy zwrócić uwagę, chcąc uniknąć problemów z rasowym szczeniakiem?
Zaangażowanie hodowcy
Przy wyborze hodowli zwróć uwagę na zachowanie hodowcy. Cierpliwie odpowiada na wszystkie pytania i sam zadaje ich dużo, jest otwarty i miły? Czy raczej zbywa cię zdawkowymi odpowiedziami, wyśmiewa twoje podejście i nie interesuje go, kim jesteś? Dobremu hodowcy zależy przede wszystkim na zapewnieniu psom jak najlepszych domów. Nie dziw się więc, że wypytuje cię o pozornie nic nieznaczące sprawy. To właśnie jego „wścibstwo” jest najlepszym dowodem na to, że dba o psiaki! Zebrane informacje pozwolą mu na dobranie szczenięcia do twoich potrzeb i warunków. Nie obrażaj się też, gdy usłyszysz odmowę – zapytaj wtedy o inne, polecane przez niego hodowle. Nie bój się też sam zadawać pytań. Hodowca, który nie ma nic do ukrycia, poinformuje cię o tym, gdzie mieszkają szczeniaki, czym je karmi i jakie metody wychowawcze stosuje. Jeśli cokolwiek zacznie budzić twoje wątpliwości, pamiętaj – nie jesteś zobowiązany do niczego i w każdej chwili możesz zrezygnować ze szczeniaka!
Czerwona lampka – przed tym musisz uciekać!
Takie wypowiedzi hodowcy powinny cię poważnie zaniepokoić!
- Szczeniaki są karmione ze wspólnej miski – brak możliwości spokojnego skończenia posiłku i jedzenie na wyścigi skutkują często problemami z obroną zasobów i łapczywym jedzeniem. Każdy psiak powinien dostawać pokarm w osobnej misce bez poczucia, że ktoś inny zaraz mu wszystko zje.
- Jakiekolwiek wzmianki o teorii dominacji – brutalne obchodzenie się ze szczeniakami, przewracanie ich na plecy, łapanie ręką za pysk i podnoszenie za kark wyrządzają trwałe szkody w ich wrażliwej psychice. Traktowane w ten sposób psiaki często boją się człowieka, a gdy dorosną, mogą stać się agresywne.
- Szczeniaki sprzedaje się w 7. tygodniu życia lub wcześniej – zbyt szybkie oddzielenie od matki i rodzeństwa skutkuje poważnymi brakami socjalizacyjnymi przejawiającymi się lękiem lub agresją w stosunku do innych psów. Psiaka powinno się zabierać nie wcześniej, niż w 8. tygodniu życia.
- Przywieziemy ci szczeniaka do domu – taką wypowiedź usłyszysz wyłącznie z ust pseudohodowcy! Obecne prawo nie zezwala na handel szczeniakami poza miejscem hodowli. Jeśli więc ktoś oferuje ci podwiezienie psiaka, tłumacząc się dobrą wolą i „żebyś miał bliżej”, uciekaj od niego jak najdalej. Najprawdopodobniej nie chce, byś zobaczył, w jakich warunkach żyją jego czworonogi.
Towarzystwo człowieka
Brak intensywnych kontaktów z człowiekiem to prosta droga do tego, by szczeniak stał się prawdziwym problemem. Pozostawione same sobie, wychowywane w odizolowanym budynku czy kojcu wepchniętym w kąt ogrodu po prostu dziczeją. Takie szczeniaki po zakupie zupełnie nie zwracają uwagi na swoich opiekunów, nie umieją bawić się z człowiekiem i interesują się wyłącznie innymi psami. Jeśli chcemy uniknąć tak poważnych, ciągnących się latami problemów, musimy przede wszystkim zobaczyć otoczenie, w którym dorastają szczeniaki. Hodowca, który nie ma nic do ukrycia, z radością zaprosi cię w swoje progi, gdzie zobaczysz zadbaną, wesołą matkę psiaków i rozbrykane, ciekawskie maluchy. Poproś hodowcę o możliwość pogłaskania suki i upewnij się, że nie jest wobec ciebie agresywna.
Powinniśmy kupować wyłącznie szczeniaki po rodzicach, którzy są pozytywnie nastawieni do ludzi! Psiaki, które miały okazję obserwować agresywne zachowania matki, szybko się ich uczą. Skłonność do agresji może być także przekazana w genach – tłumaczy Emilia Czechowicz, behawiorystka ze szkoły dla psów Psie ABC.
Umiejscowienie hodowli
Mieszkasz w mieście i chcesz, by twój psiak nie bał się odgłosów ulicy? Wybierz hodowlę zlokalizowaną w mieście lub w jego pobliżu! Wychowywane z dala od cywilizacji szczeniaki potrzebują bardzo dużo czasu, by zaaklimatyzować się do życia w miejskim zgiełku. Taka nagła i drastyczna zmiana otoczenia może być przyczyną licznych lęków, a nawet traum, których przepracowanie będzie wymagało czasu. Kupując psiaka z „miejskiej” hodowli, większość takich problemów będziemy mieli z głowy! Psiaki wychowane w mieście zazwyczaj dobrze odnajdują się w podmiejskich warunkach. Trzeba jednak pamiętać, że zostawianie psa w ogrodzie bez opieki nie jest dobrym pomysłem niezależnie od tego, gdzie się urodził.
Szukając psa do towarzystwa, powinniśmy zacząć od znalezienia hodowli jak najbliżej naszego domu. Dzięki temu zaoszczędzimy przestraszonemu, odebranemu od hodowcy szczeniakowi traumy związanej ze zbyt długą podróżą. Psiaki, których pierwszym doświadczeniem poza hodowlą była wielogodzinna przeprawa samochodem, bardzo często buntują się przy kolejnym wsiadaniu do samochodu. W skrajnych przypadkach tak intensywne, negatywne przeżycie skutkuje silną traumą, której przepracowanie wymaga nie lada zachodu. Oczywiście poszukując doskonałego psa do dalszej hodowli czy pracy, może być konieczne kupienie go nawet z zagranicznej hodowli. Jeśli jednak nie planujemy hodowlanej czy sportowej kariery z czworonogiem, poszukajmy czegoś bliżej – podkreśla Emilia Czechowicz.
Kanapa czy kojec?
Hodowla kojcowa wcale nie musi być zła i równoznaczna z pseudohodowlą. Pamiętać jednak trzeba, że utrzymywane w ten sposób szczeniaki nie uczą się domowego życia, a po zakupie znacznie lepiej będą czuły się właśnie w kojcu niż na kanapie i mogą obawiać się zamknięcia w czterech ścianach.
Jeśli poszukujemy czworonoga, który ma towarzyszyć nam w domu czy mieszkaniu, powinniśmy wybrać hodowlę, w której psiaki mają dostęp do pomieszczeń mieszkalnych i często w nich przebywają. Dzięki możliwości obserwowania codziennego, domowego życia od małego będą przyzwyczajone do widoku odkurzacza czy dźwięków pralki i łatwiej zrozumieją, że meble i domowe sprzęty nie nadają się do gryzienia – radzi behawiorystka.
Nie chcesz problemów z rasowym szczeniakiem? Bądź ostrożny!
Szczeniaki pochodzące z niewłaściwych hodowli to prawdziwa zmora opiekunów. Silne gryzienie po rękach, lęki, agresja i całkowite nieprzystosowanie do życia przy boku człowieka to najczęstsze problemy, z którymi u takich szczeniąt spotykają się behawioryści. Oczywiście różnych kłopotów może być znacznie więcej. Wszystkie są jednak trudne do przepracowania, gdyż zostały zaszczepione psiakowi w kluczowym momencie jego rozwoju. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się miłym, bezproblemowym towarzyszem, powinniśmy zwrócić ogromną uwagę na to, od kogo go kupujemy!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.06.2024
Karma dla szczeniąt – czym kierować się przy wyborze karmy dla szczeniaka?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Szczenię musi dostawać odpowiednią karmę – od tego zależy jego zdrowie i długość życia. Czym kierować się przy wyborze karmy dla szczeniaka? Oczywiście – przede wszystkim jej składem. Podpowiadamy, jaki powinien być, aby psiak dobrze się rozwijał.
undefined
26.03.2024
Jak nauczyć szczeniaka odpowiedniego zachowania w towarzystwie innych psów?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Jak nauczyć szczeniaka, aby przyjaźnie podchodził do innych psów, prawidłowo odczytywał wysyłane przez nie sygnały i nie narzucał się tym, które nie życzą sobie kontaktu? Krótko mówiąc: aby był prawdziwą duszą psiego towarzystwa?
undefined
25.11.2023
Zachowanie szczeniaka – te sytuacje z pewnością cię zaskoczą!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zachowanie szczeniaka z pewnością nieraz nas zaskoczy, nawet jeśli przygotowywaliśmy się na jego pojawienie się w naszym domu. Jednak wiele jego reakcji dopiero w praktyce zwróci naszą uwagę.
undefined