Jak oduczyć szczeniaka gryzienia po rękach? Poznaj sprawdzone metody!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Próbujesz oduczyć szczeniaka gryzienia po rękach, ale maluch wciąż uparcie łapie cię zębami? Podpowiadamy, jak temu zaradzić!
fot. Shutterstock
Małe szczeniaczki są przeurocze – nikt nie jest w stanie oprzeć się ich niewinnemu spojrzeniu! Psie maluchy uwielbiają zabawy, poznawać swoje otoczenie i… gryźć wszytko, co znajdzie się w zasięgu ich pyska! Życie z ciekawskim szczeniakiem, który bierze w zęby dosłownie wszystko, potrafi być naprawdę frustrujące. Szczególnie gdy zaopatrzony w szereg małych szpileczek czworonóg upodobał sobie gryzienie ludzkich rąk. Czy da się oduczyć szczeniaka gryzienia po rękach? Oto kilka sposobów, które musisz wypróbować, jeśli żyjesz z małą psią piranią!
Czy da się oduczyć szczeniaka gryzienia?
Małe psiaki badają swoje otoczenie na wiele sposobów – węchem, wzrokiem, słuchem… i zębami. Branie różnych rzeczy do pyska jest zupełnie naturalnym psim zachowaniem. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy pozwalać szczeniakom na niszczenie domowych przedmiotów i traktowanie naszych rąk jak gryzaka. Na szczęście istnieje kilka metod, dzięki którym będziesz w stanie zapanować nad niszczycielskimi zapędami swojego młodego pupila.
Zapewnij psiakowi dostęp do gryzaków
Jeśli chcesz oduczyć szczeniaka gryzienia nieodpowiednich rzeczy, kup mu rozmaite zabawki, na których będzie mógł dać ujście swoim niszczycielskim zapędom. Nie ograniczaj się ani w ilości, ani różnorodności psich gryzaków. Chodzący po domu psiak napotyka na swej drodze wiele przedmiotów, które nie powinny trafić w jego zęby. Buty, książki, pilot od telewizora czy stojące na podłodze kwiatki to częste ofiary ostrych jak szpilki mleczaków. Spraw, by krążący po mieszkaniu czworonóg równie często natrafiał na przedmioty, które są dla niego przeznaczone. Jeśli zauważysz, że psiak wybrał gryzak spomiędzy innych domowych pokus, natychmiast pochwal go z dużym zaangażowaniem – zdecydowanie większym, niż gdy biegniesz ratować kapcie z małej paszczy! Pokaż mu, że gryzienie psich zabawek to coś, co naprawdę sprawia ci radość!
Skuś go uciekającym szarpakiem
Poruszające się przedmioty są dla szczeniąt wyjątkowo kuszące. Dlatego z takim upodobaniem łapią nas za nogawki, buty i ciągnący się po ziemi pasek od szlafroka. Najlepszym sposobem na ochronienie się przed atakiem małego drapieżnika jest zapewnienie mu równie atrakcyjnej alternatywy. Zrobiony z materiału szarpak ciągnięty po ziemi z powodzeniem może stać się ofiarą dla małych psich ząbków. Taką psią zabawkę warto nosić ze sobą po domu – dzięki temu, przechodząc z pokoju do pokoju, możemy zawsze zaproponować ją szczeniakowi i tym samym uchronić nasze nogi i kapcie przed pogryzieniem. Rozwiązanie to jest także idealne w przypadku, gdy w domu obecne są małe dzieci, które boją się skubiącego je psiaka.
Przekieruj jego uwagę
Przy nakręconym na gryzienie szczeniaku nawet głaskanie go bywa bardzo trudne – każdy ruch ręki może prowokować go do zatopienia zębów w naszej skórze. By oduczyć szczeniaka gryzienia rąk, najlepiej w każdej takiej sytuacji przekierowywać jego uwagę na odpowiednią zabawkę. W przypadku prawdziwych psich piranii warto być zaopatrzonym w gryzaka za każdym razem, gdy zbliżamy się do czworonoga. Dzięki temu będziemy mieli okazję nagrodzić go za odpowiednie zachowanie.
Czego nie robić, by oduczyć szczeniaka gryzienia?
Niektórzy sfrustrowani opiekunowie podgryzających szczeniaków uciekają się do niewłaściwych, krzywdzących metod. Niektórymi z nich są: wywracanie psiaka na plecy i przytrzymywanie w tej pozycji, zaciskanie mu pyska czy wpychanie mu palców do gardła. Budowanie w psie złych skojarzeń z naszymi dłońmi może skutkować wieloma poważnymi problemami w późniejszym życiu z psem! Również krzyczenie na psa czy głośne piszczenie podczas ugryzienia często przynosi inny skutek, niż oczekujemy. Nakręcony takimi odgłosami szczeniak może gryźć jeszcze mocniej – tak jak podczas gwałtownego wyrywania rąk z jego pyska.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.06.2024
Karma dla szczeniąt – czym kierować się przy wyborze karmy dla szczeniaka?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Szczenię musi dostawać odpowiednią karmę – od tego zależy jego zdrowie i długość życia. Czym kierować się przy wyborze karmy dla szczeniaka? Oczywiście – przede wszystkim jej składem. Podpowiadamy, jaki powinien być, aby psiak dobrze się rozwijał.
undefined
26.03.2024
Jak nauczyć szczeniaka odpowiedniego zachowania w towarzystwie innych psów?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Jak nauczyć szczeniaka, aby przyjaźnie podchodził do innych psów, prawidłowo odczytywał wysyłane przez nie sygnały i nie narzucał się tym, które nie życzą sobie kontaktu? Krótko mówiąc: aby był prawdziwą duszą psiego towarzystwa?
undefined
25.11.2023
Zachowanie szczeniaka – te sytuacje z pewnością cię zaskoczą!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zachowanie szczeniaka z pewnością nieraz nas zaskoczy, nawet jeśli przygotowywaliśmy się na jego pojawienie się w naszym domu. Jednak wiele jego reakcji dopiero w praktyce zwróci naszą uwagę.
undefined