26.06.2020
Czego nie możesz robić, gdy chcesz adoptować psa?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdecydowałeś się przygarnąć zwierzaka? To świetnie! Sprawdź, o czym warto pomyśleć wcześniej i czego nie robić, gdy chcesz adoptować psa.
fot. Shutterstock
Adopcja psa jest niewątpliwie wspaniałym gestem. Tylko pod warunkiem, że decyzja o przygarnięciu czworonoga jest dogłębnie przemyślana. Większość podopiecznych schronisk czy fundacji to zwierzęta skrzywdzone, które mają za sobą trudną przeszłość. To czworonogi, które nierzadko borykają się z problemami behawioralnymi czy zdrowotnymi. Pamiętaj, że dla takiego psiaka jesteś wybawcą. Czy właśnie zastanawiasz się nad przygarnięciem zwierzaka? Sprawdź, czego nie robić, gdy chcesz adoptować psa!
Nie sugeruj się wyglądem ani wiekiem
Nie szata zdobi psiaka – tak wiele prawdy mieści się w tym powiedzeniu. Zapewne masz w głowie obraz swojego nowego towarzysza – jego wygląd i charakter. Na przykład chcemy szczeniaka, a nie starszego psiaka (o adopcji seniora przeczytasz TUTAJ). Często kierujemy się wyglądem, nie dając sobie szansy na poznanie osobowości pieska. Wówczas, adoptując psa na podstawie konkretnych oczekiwań, możemy się później rozczarować.
Powinieneś mieć też na uwadze, że w schronisku jest wiele zwierząt, które zostały okaleczone przez człowieka, np. nie mają jednej łapy czy ich uroda po prostu nie mieści się w kanonach piękna, ale za to mogą nadrabiać swoim charakterem i okazać się lepszym wyborem niż ten psiak, który ci się po prostu spodobał na „pierwszy rzut oka”. Dlatego tak ważne jest, abyś przed adopcją poświęcił czas na poznanie kilku psiaków, w tym ich przeszłości, by ostatecznie podjąć najlepszą decyzję – dla psa i dla siebie.
Jeśli już jesteś zdecydowany na konkretnego psa, zanim dojdzie do adopcji, spędź z nim jak najwięcej czasu. Zabierz go na spacer, baw się z nim, buduj wzajemne zaufanie i więź, a także rozmawiaj z wolontariuszami o konkretnym podopiecznym, aby jak najlepiej go poznać – podkreśla Kristi Littrell, menedżer ds. adopcji w Best Friends Animal Society.
Nie wymagaj, by adopciak od razu wszystko akceptował
Czego nie robić, gdy chcesz adoptować psa? Nie oczekuj od adopciaka, że od razu zaakceptuje nowe środowisko i poczuje się w twoim domu „jak u siebie”. Właśnie wywróciłeś jego dotychczasowy świat do góry nogami. To jest dla psa ogromna zmiana, a przystosowanie się do niej wymaga czasu – zwłaszcza kiedy jest to pies po przejściach. Powinieneś zdawać sobie sprawę, że czas adaptacji i rozprawienie się z traumami zwierzaka będzie wymagać od ciebie wszelkich pokładów cierpliwości. Chociaż w pierwszych kilku tygodniach możesz czuć się sfrustrowany zachowaniem psa, pamiętaj, by spojrzeć na wszystko z jego perspektywy. Będziecie musieli razem przejść trudną, nierzadko wyboistą drogę, ale wiedz, że z czasem (być może bardzo długim!) wszystko stanie się proste. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś na to gotowy.
Nie ignoruj sygnałów ostrzegawczych
Wiele psów po przejściach boi się gwałtownych i niespodziewanych ruchów czy podniesionej ręki. Takie sytuacje są dla nich stresujące i psy te mogą wówczas zareagować agresją. Niekiedy trzeba zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Dlatego tak ważne jest, aby dostrzegać nawet najdrobniejsze sygnały ostrzegawcze, jakie pies wysyła otoczeniu i ich nie lekceważyć. Również istotne jest zapewnienie takiemu psu poczucia bezpieczeństwa i spokoju – kluczowe jest tutaj szanowanie jego przestrzeni prywatnej. Pamiętaj, że nie każdy dom nadaje się dla konkretnego psiaka, bo nie w każdym pies po przejściach może mieć zapewnione komfortowe warunki.
Nie adoptuj pod wpływem impulsu
Wydaje się, że nie powinno się nawet o tym wspominać, a jednak… Adopcja to bardzo poważna decyzja – od danego momentu jesteś w 100% odpowiedzialny za konkretnego psa. Nie podejmuj pochopnych decyzji na podstawie zdjęcia psiaka w internecie. Nie myśl o adopcji zwierzaka pod wpływem silnych emocji czy impulsu. Później niestety taki psiak ponownie trafia do schroniska, bo nie spełnia oczekiwań bądź opiekun nie jest w stanie rozpracować jego problemów behawioralnych. Adoptuj świadomie i odpowiedzialnie – pies jest na kilka lub kilkanaście lat, a nie tylko na chwilę.
Zobacz powiązane artykuły
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined
01.10.2024
Pies z Piły – walka o wolność po latach zaniedbania
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wyobraź sobie, że cały twój świat ogranicza się do kilku metrów kwadratowych. Nie masz dokąd pójść, a jedyne, co czujesz, to ciężar łańcucha na szyi. Dla wielu psów w Polsce taki scenariusz to nie wytwór wyobraźni, ale codzienność.
undefined