13.11.2020
Wnętrostwo u psa. Czym jest wnęter i jak go leczyć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wnętrostwo to przypadłość, która nie tylko wyklucza psa z dalszej hodowli – może być także niebezpieczna dla jego zdrowia!
fot. Shutterstock
Występujące u niektórych samców wnętrostwo to wada, która całkowicie eliminuje rasowego psa z dalszej hodowli. Taka nieleczona przypadłość może mieć także poważne skutki dla zdrowia, a nawet życia czworonoga! Po czym poznać psa-wnętra i jak go leczyć?
Na czym polega wnętrostwo u psa?
U szczeniąt tuż po urodzeniu obydwa jądra znajdują się w jamie brzusznej. Stamtąd pod wpływem hormonów zaczynają przemieszczać się przez kanał pachwinowy w kierunku moszny. W tym miejscu powinny znaleźć się najpóźniej w 8. tygodniu życia psa, gdy kanał pachwinowy zaczyna się zrastać. Zdarza się jednak, że jedno lub oba jądra pozostają w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym – taką przypadłość nazywa się wnętrostwem.
U jakich psów występuje ten problem?
Wnętrostwo to wada genetyczna, która dotyka najczęściej psów rasowych. Przytrafia się także częściej u psów małych ras, u których jądra zstępują nieco później niż u większych czworonogów. Uważa się, że najbardziej narażone na wnętrostwo są między innymi yorki, chihuahuy, jamniki, pudle miniaturowe, buldogi angielskie i owczarki szetlandzkie. Na występowanie takiego problemu wpływ mogą mieć także czynniki środowiskowe, oddziałujące na sukę podczas ciąży i towarzyszące różnym chorobom stany zapalne.
Czym grozi wnętrostwo?
Pies, u którego nie zstąpiło jedno lub oba jądra, nie wykazuje żadnych specyficznych objawów poza brakiem jądra w mosznie. Jednak niefizjologiczne umiejscowienie jądra może mieć poważne konsekwencje! Nieleczone wnętrostwo często skutkuje złośliwym nowotworem niezstąpionego jądra, skrętem nasieniowodu i przepukliną. Obustronne wnętry są także całkowicie bezpłodne.
Jak leczyć wnętrostwo u psa?
By postawić taką diagnozę, konieczne jest przeprowadzenie badania usg, które pomoże zlokalizować niezstąpione jądro. U bardzo młodych psów, u których kanał pachwinowy nie uległ jeszcze zrośnięciu, można stosować terapię hormonalną, która w niektórych przypadkach okazuje się skuteczna. U starszych psów jądro, które nie znalazło się w mosznie, musi zostać chirurgicznie usunięte. Jeśli problem dotyczy obu jąder, konieczne jest przeprowadzenie kastracji. Jest ona jednak wskazana także w przypadku jednostronnego wnętrostwa – pozostawione jądro narażone jest na skręt nasieniowodu. Ten zabieg powinien być przeprowadzony w momencie, gdy pies zakończy swój rozwój fizyczny.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined