24.09.2020
Zbyt wczesna kastracja może być przyczyną chorób stawów
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia czworonoga niesie ze sobą zbyt wczesna kastracja? Okazuje się, że taką decyzją możesz poważnie zaszkodzić psiakowi!
fot. Shutterstock
Każdy odpowiedzialny psiarz wie, że kastracja nierasowego czworonoga jest doskonałą decyzją. Zabieg ten nie tylko pomaga w ograniczeniu psiej bezdomności i cierpienia zwierząt. Jest także doskonałym sposobem na uchronienie podopiecznego przed często spotykanymi problemami z prostatą. Jednak okazuje się, że zbyt wczesna kastracja może narobić więcej złego niż dobrego…
Czy wczesna kastracja szkodzi?
W jakim wieku najlepiej kastrować psy? Okazuje się, że co kraj, to obyczaj… W Stanach Zjednoczonych zabiegowi kastracji poddaje się coraz częściej psy w wieku 6 miesięcy. Moda na wczesną kastrację samców zawitała także do Polski. Niektórzy weterynarze uważają, że tak wczesna kastracja pozwala na wyeliminowanie wielu problemowych zachowań – ucieczek na spacerach, znaczenia moczem i agresji do innych czworonogów. Tak wczesny zabieg budzi jednak kontrowersje. U psiaków w młodym wieku obserwuje się bowiem coraz częściej problemy z prawidłowym wzrostem… Czy wczesna kastracja może mieć związek z chorobami stawów? Naukowcy postanowili to sprawdzić!
Czy kastracja przyczynia się do chorób stawów?
Badacze z UC Davis School of Veterinary Medicine – największej szkoły weterynaryjnej w Stanach Zjednoczonych – postanowili przyjrzeć się problemowi zbyt wczesnej kastracji i jej wpływowi na układ kostny domowych czworonogów. W tym celu przeanalizowali dokumentację tysiąca psów, jakie leczone były w uniwersyteckiej klinice. Skupili się przede wszystkim na problemach ortopedycznych. Cierpiące na dysplazję bioder, łokci, zerwanie wiązadeł i urazy kolan psiaki zostały podzielone na kategorie wagowe. Okazało się, że psiaki ważące ponad 20 kilogramów kilkukrotnie częściej cierpiały na takie problemy, jeśli zostały poddane kastracji przed pierwszym rokiem życia. Przykładowo aż 12% średniej i dużej wielkości wykastrowanych wcześnie suk cierpiało na choroby stawów. Wśród niekastrowanych suczek problemy te dotyczyły zaledwie 4% z nich!
Wczesna kastracja może być przyczyną chorób stawów
Wyniki przeprowadzonej w Kalifornii analizy pokazują, że zbyt wczesne poddanie zwierzaka zabiegowi kastracji może negatywnie odbić się na całym jego późniejszym życiu. Niestety polityka schronisk, zarówno w Stanach, jak i w Polsce, nakazuje nieraz kastrację wszystkich zwierząt wydawanych do adopcji. Zabieg ten przeprowadzany jest często bez względu na wiek czworonoga. Również wielu nieświadomych tej zależności opiekunów poddaje swoich podopiecznych zbyt wczesnej kastracji. Ze względu na tak duże ryzyko chorób stawów z tym zabiegiem warto jednak poczekać, by zwierzak miał szansę najpierw odpowiednio się rozwinąć. W przypadku psów dużych i olbrzymich z kastracją należy się więc wstrzymać nawet do drugiego roku życia!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.12.2024
Jak wybrać idealną zabawkę dla psa? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W sklepach znajdziemy niezliczone rodzaje sznurków, piłek, pluszaków i gumowych zabawek dla psów. Co z tego wybrać dla naszego pupila?
undefined
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined
29.11.2024
5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz zajęcia, które przełamie nudę i zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu proste zabawy umysłowe! Oto 5 propozycji zabaw, które z łatwością wykonasz w domu.
undefined