04.05.2024
Co opiekunowie powinni robić dla swoich psów?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Podobnie jak my, psy są istotami społecznymi i mają swoje potrzeby. Czy wiesz, co opiekunowie powinni robić dla swoich psów?
fot. Shutterstock
W wielu aspektach psy polegają na swoim przewodniku, czyli opiekunie. Zapewnienie świeżej wody, odpowiednio zbilansowanej diety i bezpiecznego schronienia to podstawowe potrzeby, które mają znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia. Na tym rola opiekuna się jednak nie kończy. Można by nawet rzec, że to wierzchołek góry lodowej… Co jeszcze opiekunowie powinni robić dla swoich psów?
Wyznaczać granice
Zasady są po to, by je łamać? Nie w tym przypadku. Zasady mówią psu, co może robić, a czego nie. Reguły natomiast wyznaczają zarówno granice behawioralne, jak i społeczne. Często opiekunowie zapominają, że zdolności umysłowe psów są zbliżone do zdolności dziecka w wieku od 2 do 2,5 lat. Dlatego też psy potrzebują ustalenia jasnych, żelaznych zasad i granic, a co ważniejsze, konsekwencji w ich przestrzeganiu – zawsze i wszędzie.
W relacji człowiek-pies to opiekun musi być liderem. Nie myl tego z żadną dominacją! Przywództwo to nic innego jak zdolność opiekuna do kierowania psem dla obopólnej korzyści i w poszanowaniu jego potrzeb. Będąc liderem, tworzysz z psem nie tylko prawidłową, ale przede wszystkim zdrową relację. Relację, która zapewni zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa i dobrostan psychiczny.
Dbać o aktywność fizyczną i sprawny mózg
Szeroko pojęta aktywność fizyczna – spacer czy zabawa – to coś, czego potrzebuje każdy pies. Według badań naukowych umiarkowane, ale regularne i codzienne ćwiczenia fizyczne powodują, że organizm psa uwalnia beta-endorfiny. Sprawność fizyczna jest niezwykle ważna dla zachowania dobrego zdrowia. Aktywność korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie zwierzęcia, a także przeciwdziała skutkom stresu. Pamiętaj, że głównym celem ćwiczeń nie jest zmęczenie psa, tak aby nie miał on energii na niepożądane zachowania, ale przede wszystkim zmiana nastroju czworonoga na lepszy.
Nie tylko aktywność fizyczna jest ważna. Znany trener psów i weterynarz Ian Dunbar uważa, że „ćwiczenia umysłowe męczą psa fizycznie bardziej niż ćwiczenia fizyczne”. Psy to niezwykle inteligentne zwierzęta, które lubią wyzwania. Wykorzystaj więc mądrość swojego pupila i codziennie trenuj jego kreatywność oraz naucz czegoś nowego. Poznaj 5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa – KLIK!
Troszczyć się o zdrowie
Lekarz weterynarii to jedna z ważniejszych osób w życiu każdego psa – tak być przynajmniej powinno. Obowiązkiem każdego opiekuna jest dbanie o zdrowie pupila, które wbrew pozorom nie kończy się tylko na obligatoryjnych wizytach u lekarza weterynarii, szczepieniach i kontrolnych badaniach.
Co jeszcze opiekunowie powinni robić dla swoich psów? Regularnie poświęcać czas na pielęgnację zwierzęcia. Dzięki temu pies nie tylko wygląda ładniej, ale przede wszystkim zdrowo. Regularne wyczesywanie sierści, oglądanie skóry, przycinanie pazurów, a także dbanie o stan uzębienia pozwala opiekunom w porę zauważyć coś niepokojącego. A przecież lepiej zapobiegać niż leczyć! Poza tym, czy nie jest miło mieć obok siebie zadbanego przyjaciela?
Zapewniać przestrzeń
Kolejną istotną kwestią jest zapewnienie własnej przestrzeni. Ile wynosi przeciętny czas odpoczynku? Większość psów w ciągu dnia potrzebuje na to około 17 godzin. Dobrej jakości sen jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia. Pomaga on psu przede wszystkim zregenerować organizm i radzić sobie ze stresem.
Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić psu własne, zaciszne, bezpieczne i wygodne miejsce. Przestrzeń, z której jednocześnie będzie miał „oko” na pozostałych domowników, a także będzie mógł spokojnie odpocząć zarówno w dzień, jak i w nocy, bez obaw, że ktoś zakłóci jego sen.
Zrozumieć psi punkt widzenia
Niestety opiekunowie psów często błędnie rozumieją pojęcie uwagi. Uważają, że nie poświęcają jej wystarczająco dużo, gdy na przykład nie kupują co tydzień nowych zabawek czy nie głaszczą pupila przy każdej nadarzającej się okazji. Jednak idea uwagi w psim rozumieniu oznacza coś zupełnie innego. Oznacza chociażby włączenie pupila w codzienne czynności opiekuna. Pozwolenie psu na angażowanie się w domowe obowiązki jest idealnym sposobem na zapewnienie mu uwagi, uczucia, a także poczucia sprawczości.
Co więcej, mając przy sobie takiego towarzysza, wszelkie prace stają się przecież o wiele przyjemniejsze. Pamiętaj, miłość to nie nowa, pluszowa zabawka, a przede wszystkim szacunek, zaufanie i praca zespołowa. Oczywiście nie oznacza to, że nagle masz zaprzestać kupowania psu zabawek – jak to we wszystkim, należy znaleźć złoty środek i zachować umiar.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined