11.11.2021
Twój pies zjadł czekoladę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zatrucie teobrominą pochodzącą z kakao może skończyć się dla psa nawet śmiercią! Co należy zrobić, gdy pies zjadł czekoladę?
fot. Shutterstock
Każdy opiekun słyszał pewnie o teobrominie – toksycznej dla psów substancji, która znajduje się w kakao zawartym w czekoladzie. Jednak to nie jedyne, co czyni taką przekąskę niebezpieczną! W czekoladzie mogą znajdować się też rodzynki i ksylitol, które również stanowią dla psa poważne zagrożenie. Nie wspominając już o ogromnej dawce tłuszczu mogącej u wrażliwszego czworonoga wywołać ostre zapalenie trzustki. To wszystko sprawia, że nawet biała czekolada pozbawiona kakao może poważnie zaszkodzić zwierzakowi. Dlatego każdą czekoladę i zawierające ją słodycze powinniśmy trzymać poza zasięgiem pupila. Zdarzyć się jednak może, że przez naszą nieuwagę pies dobierze się do zakazanych przysmaków… Co robić, gdy pies zjadł czekoladę?
Pies zjadł czekoladę. Co robić?
Jeśli przyłapiemy psa na gorącym uczynku, musimy jak najszybciej ustalić, co dokładnie zjadł i w jakiej ilości. Opakowanie po czekoladzie powinniśmy zabrać ze sobą i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Specjalistę musimy poinformować o wszystkich szkodliwych dla psa substancjach, jakie trafiły do jego żołądka – kakao, rodzynkach, ksylitolu. To od nich zależeć będzie dalsze postępowanie ratunkowe.
Dawka ma znaczenie
Dla małego psa zjedzenie całej tabliczki czekolady może skończyć się tragicznie. Większe czworonogi, które zjadły niewielką ilość czekolady bez dodatków, nie zawsze będą potrzebować natychmiastowego leczenia. Jednak nawet w takim wypadku musimy odwiedzić z psem weterynarza i skontrolować stan zdrowia pupila.
W przypadku, gdy pies zjadł czekoladę, najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zatrucia jest jak najszybsze wywołanie wymiotów. Nie powinniśmy jednak robić tego bez konsultacji z weterynarzem! Lekarz powinien doradzić nam, co i w jaki sposób podać psu, by zwrócił zawartość żołądka bez jego zbytniego podrażnienia. To jednak nie wystarczy – jeśli nasz pupil zjadł naprawdę dużo czekolady, powinniśmy zabrać go także na płukanie żołądka. Dodatkowe leczenie w postaci kroplówek konieczne będzie w przypadku, gdy czekolada zawierała ksylitol lub rodzynki. Konieczne mogą być również badania krwi i pomiar poziomu cukru we krwi.
Objawy zatrucia czekoladą
Nie zawsze uda nam się zauważyć, że psiak zjadł czekoladę – nasz zwierzak może dostać taki przysmak od nieświadomego członka rodziny lub znaleźć pod krzakiem podczas spaceru. Brak dowodów uniemożliwi nam natychmiastową reakcję, co może doprowadzić do wystąpienia u psa objawów zatrucia. Wśród sygnałów, które mogą wskazywać na to, że nasz pies zjadł czekoladę, znajdują się:
- wymioty,
- biegunka,
- drżenie mięśni,
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- napady padaczkowe,
- ślinotok,
- apatia,
- omdlenia.
Takie zachowanie psa powinno natychmiast wzbudzić w nas niepokój i skierować nas do gabinetu specjalisty. Niestety pojawienie się objawów zatrucia świadczyć będzie o tym, że toksyczne związki zaczynają ulegać trawieniu w żołądku psa i wywołanie wymiotów nie zawsze będzie skuteczne. Płukanie żołądka i kroplówki mogą jednak uratować życie czworonogowi, nie należy więc zwlekać z udzieleniem mu niezbędnej pomocy!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined