06.09.2023
Zatrucie u psa. Jak rozpoznać objawy zatrucia?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Podejrzewasz, że twój zwierzak mógł zjeść coś toksycznego? Sprawdź, jak może objawiać się zatrucie u psa i kiedy udać się do lekarza weterynarii!
fot. Shutterstock
- Czym może zatruć się pies?
- Objawy zatrucia u psa
- Domowe sposoby na zatrucie u psa
- Leczenie zatrucia u psa
- Dieta dla psa po zatruciu
W naszych domach jest obecnych wiele substancji, które mogą być szkodliwe dla czworonoga. Często po zjedzeniu czegoś w domu psiak pozostawia opakowanie po jedzeniu, rozerwany worek ze śmieciami czy pogryzioną butelkę od wybielacza. Jednak nie w każdym przypadku! Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak szybko rozpoznać zatrucie u psa i jak na nie reagować. Jakie objawy zatrucia u psa mogą wystąpić, gdy zwierzak zje coś toksycznego? Czy zatrucie pokarmowe u psa można leczyć domowymi sposobami?
Co może wywołać zatrucie u psa?
W otoczeniu psa znajduje się wiele trucizn. Domowy czworonóg narażony jest na kontakt z nimi zarówno w domu, jak i w ogrodzie czy na spacerach. Na co musimy zwracać szczególną uwagę?
Substancje szkodliwe obecne w każdym domu
Wśród toksycznych dla psa substancji znajdują się przede wszystkim przeróżne substancje żrące, czyli środki czystości. Opakowanie płynu do podłóg, butelka po domestosie czy kapsułka do zmywarki mogą trafić do pyska ciekawskiego zwierzaka, jeśli niechcący położymy je w jego zasięgu. Wyjątkowo niebezpieczne dla psa są także ludzkie leki – w zależności od rodzaju zawartych w nich substancji ich zjedzenie może spowodować uszkodzenia nerek, wątroby lub trzustki, zapaść, a nawet śpiączkę. Zatrucie u psa wywołać może także spożycie:
- trujących roślin doniczkowych (w tym popularnej w okresie świątecznym gwiazdy betlejemskiej),
- warzyw (cebuli, skórki awokado),
- owoców (winogrona, rodzynki),
- słodyczy (szczególnie gorzkiej czekolady zawierającej teobrominę lub ciastek z ksylitolem),
- kawy lub herbaty zawierającej dużą dawkę kofeiny.
Jaką truciznę może zjeść pies na podwórku?
Także psiaki mające dostęp do ogrodu są narażone na niebezpieczeństwa. Najczęstszymi przyczynami zatruć podczas zabawy w ogrodzie są:
- niektóre rośliny ogrodowe,
- trutki na szczury,
- trutki na ślimaki,
- chemiczne nawozy i opryski.
Psy przebywające na posesji mogą ponadto zostać otrute – przerzucanie przez ogrodzenie mięsa zawierającego toksyczne dla psów substancje to częsta praktyka złodziei! Zdarzyć się może również, że zwierzak znajdzie na spacerze zepsute resztki ze stołu, kiełbasę z trutką podłożoną przez osobę nienawidzącą psów czy nawet trujące dla psów kasztany… W skrajnych wypadkach pies może też zatruć się wodą - jest to wprawdzie rzadkie, jednak wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia i życia psa! Opiekując się zwierzakiem musimy więc stale mieć się na baczności i bez przerwy obserwować, czy psiak nie zaczął zachowywać się w sposób wskazujący na niebezpieczne zatrucie.
Objawy zatrucia pokarmowego u psa
Pierwsze sygnały świadczące o tym, że pies zjadł coś toksycznego, mogą pojawić się już kilkanaście minut po zatruciu. Zdarza się jednak, że objawy zatrucia rozwijają się stopniowo – w niektórych wypadkach oznaki uszkodzenia narządów wewnętrznych można zauważyć dopiero po kilku godzinach od kontaktu z toksyną. W zależności od tego, czym zatruł się pies, będziemy mogli zaobserwować:
- oznaki podrażnienia przewodu pokarmowego: biegunkę i wymioty, brak apetytu, mdłości, ślinotok, głośne przelewanie się w brzuchu;
- objawy krwotoku wewnętrznego: wymioty lub kaszel z krwią, blade dziąsła, osłabienie, omdlenie;
- oznaki ostrej niewydolności nerek: częste oddawanie moczu lub jego zatrzymanie, picie dużej ilości wody i brak apetytu, wymioty lub biegunka;
- objawy uszkodzenia wątroby: żółtaczka, otępienie, wymioty i biegunka, omdlenia;
- objawy neurologiczne: drgawki, oczopląs, atak padaczki, niezborność ruchowa, śpiączka.
Domowe sposoby na zatrucie u psa
Jeśli przyłapiemy psa na gorącym uczynku, powinniśmy natychmiast odebrać mu resztki trującego znaleziska. Koniecznie musimy przy tym zwrócić uwagę na to, co i w jakich ilościach połknął nasz podopieczny. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem będzie jak najszybsze wywołanie wymiotów u czworonoga. Dzięki temu zapobiegniemy strawieniu toksycznej substancji i podrażnieniu przewodu pokarmowego czy narządów wewnętrznych.
Trzeba jednak pamiętać, że wymioty nie zawsze będą wskazane – czasem mogą dodatkowo zaszkodzić psu! Również podanie psu mleka przy zatruciu nie zawsze jest dobrym pomysłem i często może jedynie spotęgować problem. Dlatego przed podjęciem takiej próby powinniśmy zawsze skontaktować się z lekarzem weterynarii. W rozmowie ze specjalistą koniecznie trzeba poinformować go o problemie i spytać, jak udzielić czworonogowi pierwszej pomocy. Zależnie od rodzaju trucizny, lekarz weterynarii może też zalecić podanie psu węgla aktywnego, który wiąże toksyny znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Dawka węgla aktywowanego zależna będzie od masy ciała czworonoga i musi być dobrana przez specjalistę.
Co robić w przypadku zatrucia u psa?
Nie zawsze jednak uda nam się zareagować wystarczająco wcześnie. Widząc pusty papierek po czekoladzie, obgryzioną roślinę czy rozrzucone na podłodze kapsułki do prania powinniśmy najpierw oszacować, ile toksycznej substancji mógł zjeść nasz zwierzak. Jeśli pies jest duży i zjadł zaledwie dwie rodzynki, kostkę czekolady czy kotleta z odrobiną cebuli nie powinniśmy panikować. Konieczna będzie jedynie uważna obserwacja zachowania i samopoczucia psa. Oczywiście w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów zwierzaka trzeba będzie zaprowadzić na badania do weterynarza. Natomiast jeśli psiak zjadł wyjątkowo trujące środki (trutki, chemia domowa), nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty – w przypadku ciężkiej chemii niemal zawsze dochodzi do poważnych spustoszeń w organizmie zwierzaka.
Psa, u którego niespodziewanie zauważymy nietypowy ślinotok, krwistą biegunkę, wymioty, silne osłabienie lub inne nietypowe i niecodzienne zachowanie, należy jak najszybciej zabrać na badania, nawet jeśli nie zauważyliśmy wcześniej, by mógł zjeść cokolwiek szkodliwego. Jeśli doszło już do wystąpienia objawów ciężkiego zatrucia pokarmowego, w organizmie zwierzęcia zaczyna dochodzić do zmian, które mogą być nieodwracalne, a nawet stać się przyczyną śmierci czworonoga!
Postępowanie w przypadku zatrucia pokarmowego u psa
Po przybyciu z psem do gabinetu weterynaryjnego należy poinformować specjalistę o wszystkich objawach występujących u psa oraz o substancji, jaka mogła być źródłem zatrucia. Informacje te są niezbędne do oceny stanu zwierzaka i wdrożenia właściwego leczenia. Jeśli od spożycia trucizny nie minęło dużo czasu, lekarz weterynarii może zadecydować o wywołaniu u psa wymiotów lub płukaniu żołądka. W cięższych przypadkach konieczne może być na przykład:
- zastosowanie odpowiedniej odtrutki,
- podanie psu kroplówek,
- przetoczenie krwi.
Po udzieleniu psu niezbędnej pomocy weterynaryjnej, której zadaniem jest ustabilizowaniu stanu czworonoga, niezbędne będzie monitorowanie zdrowia psa. Badania krwi i USG jamy brzusznej pozwolą ocenić pracę nerek i wątroby zwierzaka oraz ocenią skuteczność leczenia. W przypadku, gdy doszło do uszkodzenia narządów wewnętrznych, konieczne może być długotrwałe podawanie leków i suplementów wspierających powrót psa do zdrowia.
Czym karmić psa po zatruciu?
W przypadku ciężkich zatruć pokarmowych lekarz weterynarii może zalecić podawanie zwierzakowi specjalistycznej karmy. Dieta psa po zatruciu powinna być dobrana zależnie od stanu czworonoga – innej karmy potrzebować będzie pies z uszkodzonymi nerkami po zjedzeniu winogron, innej po ostrym zapaleniu trzustki spowodowanym teobrominą.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak wspierać zdrowie psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Chcesz cieszyć się życiem ze zdrowym i sprawnym pupilem jak najdłużej? Nie warto zdawać się w tym przypadku na los... Twoja troska o ukochanego zwierzaka ma w tym przypadku ogromne znaczenie! Sprawdź z nami, co jest najważniejsze - jak dbać o zdrowie psa na co dzień?
undefined
18.10.2024
Negatywne skutki biegunki. Kiedy biegunka jest groźna dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć biegunka u psa? Sprawdź, kiedy biegunka będzie niebezpieczna dla czworonoga i jak możesz złagodzić jej negatywne skutki.
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined