10.09.2019
Dlaczego pies pokazuje ci język? Oto 4 zaskakujące powody!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psy mają wiele zachowań, które nie zawsze rozumiemy. Czy wiesz, dlaczego pies pokazuje ci język? Co chce przez to powiedzieć?
fot. Shutterstock
Pies używa języka do wielu czynności, poczynając od jedzenia i picia, a kończąc na niedbałych pocałunkach dawanych opiekunowi. Niektóre psy mają dziwną – a nawet i niekiedy uroczą – przypadłość wystawiania swojego języka. Dlaczego pies pokazuje język? Oto kilka możliwych powodów!
1. Pies pokazuje język, bo… cierpi na syndrom wystającego języka
Niektóre psy częściowo bądź całkowicie nie kontrolują ułożenia swojego języka, który bezwładnie zwisa im z pyska. Taki stan nazywa się syndromem wystającego języka i może być spowodowany wadą wrodzoną. Najczęściej dotyka rasy brachycefaliczne, np. mopsy – ich język jest zbyt długi w porównaniu do wielkości szczęki.
Inne przyczyny to utrata dolnych zębów czy problem neurologiczny – uszkodzenie nerwów w okolicy szczęki lub samego języka, które może objawiać się właśnie jego luźnym zwisaniem. Język, który stale wystaje z pyska, jest narażony na pęknięcia, krwawienia, oparzenia słoneczne, odmrożenia bądź infekcje.
Syndrom wystającego języka należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Jeśli jednak chodzi o leczenie, to w wielu przypadkach polega ono na dbaniu o odpowiednie i stałe nawilżenie zwisającego języka, a także na regularnym kontrolowaniu zachodzących zmian w jego strukturze. Spierzchnięty język można bowiem porównać do spierzchniętych ust u ludzi.
2. Pies pokazuje język, bo… się chłodzi
Czasem możesz zaobserwować, że pies pokazuje ci język, a przy okazji dyszy. Dyszenie jest u psów normalnym objawem – w ten sposób czworonogi się ochładzają i regulują temperaturę swojego ciała. Szybkie oddychanie z otwartym pyskiem, a także zwisającym językiem zazwyczaj spowodowane jest przegrzaniem, podnieceniem, nagłym bólem czy paniką. Często występuje również po zbyt dużym wysiłku fizycznym.
Jeśli jednak dyszenie nie ustępuje przez dłuższy czas – nawet po tym, kiedy pupil powinien się już ochłodzić – udaj się z czworonogiem do lekarza weterynarii, aby wykluczyć inne przyczyny.
Więcej o dyszeniu u psa pisaliśmy TU.
3. Pies pokazuje język, bo… ma alergię
Pies pokazuje ci język? To może być reakcja alergiczna na spożyty przez niego lek. Jeśli w ostatnim czasie podałeś psu jakiś medykament i zaobserwowałeś u niego ten objaw, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Zwisający język może być również reakcją na ukąszenie przez owada.
4. Pies pokazuje język, bo… jest zrelaksowany
Zwisający język nie zawsze jest powodem do niepokoju. Może bowiem oznaczać, że twój pies jest po prostu zrelaksowany. Jeśli nie zaobserwowałeś innych objawów, które mogłyby świadczyć o problemach zdrowotnych, to naprawdę nie masz się czym martwić. Twój pupil zjadł właśnie pyszny posiłek, wrócił z pełnego wrażeń spaceru, śpi lub po prostu leży obok ciebie? W takim razie pokazuje język, aby pokazać ci, że aktualnie jest najszczęśliwszym psem na świecie!
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined