29.07.2022
Jak wybrać naturalne przysmaki dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jakie powinny być naturalne przysmaki dla psa? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając smaczki dla swojego czworonożnego pupila!
Fot. Shutterstock
Przysmaki dla psa pełnią rozmaite funkcje. Mogą być pyszną przekąską podawaną miedzy posiłkami, nagrodą za prawidłowo wykonane komendy czy wsparciem podczas przełamywania lęków i obaw u czworonoga. Ich podawanie jest także doskonałym sposobem na nawiązanie z psem silnej relacji. Nic dziwnego więc, że półki w sklepach zoologicznych wręcz uginają się od przeróżnych przekąsek dla psów. Niestety niektóre z psich smaczków i gryzaków mogą zawierać potencjalnie szkodliwe dla psa dodatki, takie jak sztuczne konserwanty i zbędne barwniki. Jak wybrać naturalne przysmaki dla psa? Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę szukając zdrowych smaczków dla psa!
Po czym poznać naturalne przysmaki dla psa?
Wybierając smaczki dla psa należy zawsze zachować ostrożność. W podjęciu dobrego wyboru pomoże nam uważna analiza składu i zawartości poszczególnych substancji odżywczych. Szukając zdrowych i naturalnych przysmaków dla psa nie możemy także zapominać o indywidualnych potrzebach i upodobaniach naszego podopiecznego.
Zawsze czytaj skład produktu
Naturalne przysmaki dla psa powinny mieć krótki, przejrzysty skład, który nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, z czego dokładnie powstały smaczki. Jeśli chcemy żywić psa w naturalny sposób, powinniśmy wybierać przysmaki złożone wyłącznie z mięsa, podrobów i dodatków naturalnego pochodzenia. Unikać należy natomiast smaczków zawierających konserwanty, sztuczne barwniki i polepszacze smaku.
Sprawdź zawartość składników analitycznych
Przy ocenie jakości smaczków dla psa należy wziąć pod uwagę nie tylko skład surowcowy. Niezwykle ważny jest także skład analityczny informujący nas o zawartości białka, tłuszczu, włókna, popiołu i wilgotności w danym produkcie. Te informacje zawarte w tabeli pozwolą nam obliczyć ilość zawartych w nich węglowodanów. Szukając najbardziej naturalnych przysmaków dla psa powinniśmy wybierać te, które zawierają jak najmniej węglowodanów – nie są one bowiem niezbędnym składnikiem psiej diety, choć mogą stanowić dla zwierzaka dość dobre źródło kalorii.
Dobierz przysmaki do potrzeb psa
Wybierając przysmaki dla psa nie należy zapominać o upodobaniach i potrzebach czworonoga. Pod uwagę należy wziąć między innymi:
- Wielkość psa. Podawanie zbyt małych przysmaków dużemu psu może grozić nawet śmiertelnym zadławieniem. Natomiast zbyt duże kawałki dla malutkiego psiaka mogą być trudne do pogryzienia, co zniechęci zwierzaka do ich zjadania.
- Wiek psa. Starsze psiaki i szczenięta mogą nie poradzić sobie z jedzeniem twardszych smaczków. Najbardziej uniwersalnym wyborem dla wszystkich czworonogów będą kruche, łatwe do pogryzienia kawałki.
- Preferencje smakowe. Podawane psu przysmaki muszą być wyjątkowo atrakcyjne – tylko wtedy będą mogły spełniać swoją rolę. Trzeba jednak pamiętać, że każdy psiak ma swój własny gust. Jednemu zwierzakowi spodobają się przysmaki z dziczyzny, inny będzie wolał smak kurczaka lub wołowiny. Jeśli nie znamy jeszcze preferencji naszego podopiecznego, możemy kupić kilka wersji smakowych przysmaków i zobaczyć, które najbardziej mu posmakują.
- Ewentualne alergie i nietolerancje pokarmowe. Opiekunowie psów uczulonych na niektóre pokarmy powinni wybierać monobiałkowe przysmaki – czyli takie, które zawierają wyłącznie jedno źródło białka zwierzęcego. Przysmaki dla psa z alergią pokarmową powinny mieć także jak najkrótszy skład wolny od zbędnych dodatków. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej po zjedzeniu smaczków.
- Indywidualna reakcja psa. Naturalne smaczki z reguły nie wywołują u psa biegunek, wzdęć ani wymiotów. Jeśli jednak zaobserwujesz u swojego pupila problemy trawienne po przysmakach, przerwij ich podawanie. Gdy niestrawność ustąpi, możesz zacząć wprowadzać inne przysmaki, zaczynając od małych ilości i uważnie obserwując samopoczucie zwierzaka.
- Stan zdrowia. Nawet naturalne przysmaki z dobrym składem mogą poważnie zaszkodzić psu, który wymaga podawania specjalistycznej diety. Jeśli twój pies cierpi na takie choroby, jak niewydolność nerek czy wątroby, zapalenie trzustki albo otyłość, wybór smaczków zawsze konsultuj z lekarzem weterynarii.
Naturalne przysmaki Mr.Bandit NATURALS
Doskonałym przykładem zdrowych i w pełni naturalnych przysmaków są mięsne paski Mr.Bandit z linii NATURALS. Smaczki te mają niezwykle prosty i przejrzysty skład, w którym nie znajdziemy żadnych konserwantów, barwników, polepszaczy smaku ani zbędnych węglowodanów. Mięsne paski bez trudu można podzielić na mniejsze lub większe kawałki, dzięki czemu mogą być podawane zarówno dużym, jak i małym psom. Delikatna, krucha konsystencja przysmaków sprawia, że nawet psy starsze i szczeniaki poradzą sobie z ich gryzieniem, a monobiałkowa formuła ogranicza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych i niestrawności. Naturalne, mięsne paski dostępne są aż w 10 różnych smakach. Nic więc dziwnego, że na myśl o tych smakołykach psy zamieniają się w słodkich bandytów, którzy dla przysmaków zrobią wszystko!
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined