01.11.2018
W świecie szczeniąt. Kiedy zabrać szczenię na pierwsze trymowanie?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kiedy zacząć ćwiczyć chodzenie w kagańcu? Skąd biegunka u szczeniaczka? W jakim wieku pierwsze strzyżenie i trymowanie?
fot. Shutterstock
Maluch już od najmłodszych lat powinien być przyzwyczajany do zabiegów pielęgnacyjnych. Ale kiedy zabrać szczenię na pierwsze trymowanie? Pamiętajmy, by początkowo wszelkie zabiegi miały charakter zabawowy i nie trwały zbyt długo – stopniowo wydłużajmy czas. W tym artykule odpowiemy jeszcze na takie pytania, jak kiedy zacząć ćwiczyć ze szczeniakiem chodzenie w kagańcu oraz skąd u małego pieska pojawia się biegunka.
Nie utrudniaj rozwoju
- Kiedy zacząć ćwiczyć chodzenie w kagańcu?
Szczeniak poznaje otaczający go świat głównie przez dotykanie pyszczkiem, wąchanie, lizanie czy gryzienie. Kaganiec znacznie utrudniłby więc jego rozwój. Poza tym prawie nigdy się nie zdarza, by taki malec był dla kogoś niebezpieczny. Szkoda, że nie wzięli tego pod uwagę twórcy przepisów nakładających obowiązek noszenia kagańców w miejscach publicznych na wszystkie czworonogi, bez względu na wiek i wielkość…
Przyzwyczajać szczeniaka do noszenia kagańca powinno się zacząć dopiero po ukończeniu przez niego sześciu miesięcy. Najpierw musimy wybrać odpowiedni typ. Jeśli ma on być rzeczywiście zabezpieczeniem, odpowiedni będzie plastikowy lub metalowy. Najlepiej szukać takiego, który jest opisany jako „fizjologiczny”. Rozmiar należy dobrać tak, by nasz podopieczny mógł uchylić pysk i by od końca kagańca do czubka nosa pozostało 1-2 cm. Na zakupy warto się więc wybrać z psem, aby można było zrobić przymiarkę.
Przyzwyczajanie do kagańca musi trwać co najmniej dwa tygodnie. Zaczynamy od nakładania go na kilka sekund. Można do niego wrzucać smakołyk, który nasz podopieczny będzie wyjmował, a tym samym wsadzał kufę do środka. Dopiero po kilku dniach ćwiczeń zapinamy kaganiec, chwalimy psa – i po kilkunastu sekundach zdejmujemy.
Następnie przychodzi czas na ćwiczenia na smyczy. Zakładamy kaganiec i ruszamy zdecydowanym krokiem, podciągając smycz nieco do góry, by uniemożliwić psu zdjęcie go. Początkowo pokonujemy w ten sposób kilkanaście metrów, potem wydłużamy dystans. Zawsze na końcu nagradzamy pupila smakołykiem. Dopiero po kilku dniach takich ćwiczeń możemy mu pozwolić na bieganie luzem w kagańcu, lecz wtedy również często go przywołujemy i chwalimy.
Toksyczne mleko
- Skąd biegunka u szczeniaczka?
Biegunka jest niebezpieczna dla psa w każdym wieku, jednak im jest młodszy, tym groźniejsze są jej następstwa, w najgorszych wypadkach może dojść nawet do śmierci. Dlatego musimy szybko reagować.
Stosunkowo częstą przyczyną biegunki w okresie noworodkowym jest tzw. zatrucie mlekiem, nazywane też zespołem toksycznego mleka. Dotyka ono zwykle szczeniąt w wieku 3-4 dni, ale może się pojawić do 2. tygodnia życia. Dochodzi do niego wskutek bakteryjnego zatrucia mleka karmiącej suki, będącego efektem stanów zapalnych macicy.
Objawia się silnym niepokojem szczeniąt. Sprawiają one wrażenie najedzonych, mają wypełnione brzuszki, ale pełzają po kojcu i piszczą. Leczenie polega na odstawieniu ich od matki na 12-24 godziny i dopajaniu 5-10-proc. glukozą co 2-3 godziny. Jednocześnie leczy się sukę. Błędy dietetyczne w odniesieniu do samych szczeniąt i do karmiącej je matki oraz gwałtowna zmiana diety także wpływają na skłonność do biegunek. Szczenięta z wiekiem przestają też trawić laktozę zawartą w mleku – a więc i to może wywołać problemy. Inne powody biegunek to zarobaczenie, choroby zakaźne i wirusowe zapalenie wątroby. Doraźnie można pomóc psiakowi cierpiącemu na biegunkę, podając węgiel leczniczy i np. smectę, niezwłocznie jednak należy się udać do lekarza weterynarii.
Pielęgnacja puchu
- Kiedy zabrać szczenię na pierwsze trymowanie
Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne powinny mieć charakter zabawowy i trwać krótko, by pies nie nabrał nieprzyjemnych skojarzeń. Kiedy zabrać szczenię na pierwsze trymowanie? Podstawową pielęgnację szczeniaka rozpoczynamy w wieku dwóch-trzech miesięcy. U ras długowłosych polega ona na delikatnym przeczesywaniu włosa grzebieniem i szczotką. Podobnie rzecz się ma z psami szorstkowłosymi, które należy regularnie trymować – podskubywać możemy już dwumiesięcznego szczeniaka. Robimy to codziennie przez kilka minut, stopniowo wydłużając czas zabiegu. Używajmy także trymera, co pozwoli psiakowi poznać to narzędzie. Jeśli nie mamy wprawy w trymowaniu, zlećmy je komuś doświadczonemu. Nieumiejętnie przeprowadzone sprawi psu ból i właśnie z nim będzie mu się później kojarzyć.
Młody piesek często ma jeszcze szczenięcy puch, a ten jest podatniejszy na kołtunienie i trudniejszy do rozczesania. Dlatego zabiegi pielęgnacyjne należy przeprowadzać z wyczuciem. Wymiana sierści następuje zwykle między trzecim a czwartym miesiącem życia. Wyjątkiem są np. setery, które nawet po ukończeniu roku mogą mieć jeszcze tu i ówdzie kępki puchu.
Kiedy zabrać szczenię na pierwsze trymowanie? Wszystko zależy m.in. od tego, w jakim stopniu udało nam się psiaka do nich przygotować. Musi wytrzymywać w miarę spokojnie co najmniej godzinę i nie reagować nerwowo na widok narzędzi. Istotna jest też długość i obfitość sierści. U jednego przedstawiciela tej samej rasy w wieku np. pięciu miesięcy sierść jest już bujna, a u innego – wręcz przeciwnie. Kolejny czynnik to pogoda – jeśli panują słoty, lepiej się wstrzymać ze strzyżeniem.
Autorzy: Adam Zaremba-Czereyski, lek. wet. Artur Dobrzyński, Ewa Grabowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined