10.11.2020
7 mitów o psim zdrowiu
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wokół psiego zdrowia narosło wiele mitów. Oto najczęstsze z nich. Przestańmy w nie wierzyć!
fot. Shutterstock
Powiedz tak szczerze, z ręką na sercu, ile znasz mitów o psim zdrowiu, i w które wierzysz. Poniżej przedstawiamy najczęściej powielane nieprawdy dotyczące naszych podopiecznych. Przestań w nie wierzyć już dziś!
1. Ciepły nos zawsze oznacza chorobę
Nie zawsze. Zazwyczaj zimny i wilgotny psi nos robi się ciepły i suchy np. podczas snu i po obudzeniu około dziesięciu minut zajmuje mu powrót do normy. Jeśli więc np. psiak wita nas w drzwiach, gdy wracamy do domu, i dotyka ciepłym nosem, nie martwmy się – pewnie przed chwilą jeszcze spał. Dla pewności sprawdźmy po kwadransie, czy nos jest już chłodny i wilgotny.
2. Pies nie może się od nas niczym zarazić
Są choroby, którymi możemy się zarazić od psa, i takie, które on może złapać od nas. Do tych drugich należą np. świnka, gruźlica czy pasożyty. Groźny jest też krztusiec – pałeczki wywołujące tę chorobę u ludzi mogą doprowadzić u psa (zwłaszcza młodziutkiego lub starszego) np. do kaszlu kenelowego czy zapalenia płuc.
3. Gdy psa coś boli, to zawsze piszczy
Gdy dozna urazu, rzeczywiście piśnie. Ale gdy trapi go przewlekły ból, stara się tego nie okazać. To pozostałość z dzikiego życia w stadzie, gdzie zawsze rządzą silniejsi. Toteż chore zwierzaki ukrywają dolegliwości. Że coś je boli, można poznać po tym, że kładą się w innej pozycji niż zwykle, tracą apetyt, chęć na spacer, są smutne.
4. Czystek chroni przed kleszczami
Nie ma na to dowodów naukowych! Wręcz przeciwnie: weterynarze donoszą o licznych zachorowaniach na śmiertelnie niebezpieczną chorobę odkleszczową babeszjozę tych psów, które opiekunowie „zabezpieczyli” czystkiem…
5. Kaszel zawsze jest objawem infekcji
W wypadku psów jest sporo przyczyn kaszlu i nie wszystkie muszą dotyczyć zdrowia. Istnieje np. kaszel smyczowy, którego powodem jest… ciągnięcie na smyczy.
6. Suczka musi raz w życiu mieć młode „dla zdrowia”
To bardzo szkodliwy mit, który prowadzi do przyjścia na świat niechcianych szczeniąt. Tymczasem wczesna sterylizacja może zmniejszyć ryzyko niektórych groźnych chorób, np. nowotworu sutka.
7. Po kastracji każdy pies tyje
To grozi tylko wtedy, gdy pozwolimy mu się rozleniwić. Tak bywa czasem w wypadku wiejskich psów chodzących samopas, które po kastracji przestają się uganiać za suczkami. Ale z naszym psem chodzimy na spacery i to od nas zależy, ile będzie miał ruchu. Kupujmy mu też mniej kaloryczną karmę dla kastrowanych psów.
Niestety mitów o psim zdrowiu jest dużo więcej. Jakie znasz?
Autor: Dorota Jastrzębowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
03.07.2025
Skąd się biorą fobie i lęki u psów? Poznaj wyniki badań!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Fobie i lęki u psów to coraz częstszy problem, z którym spotykają się opiekunowie domowych czworonogów. Czego najbardziej boją się psy i dlaczego?
undefined
02.07.2025
Niezbędnik psiego opiekuna. Co zabrać na wakacje z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Planujesz wakacje z psem w Polsce albo wyjazd za granicę? Sprawdź, co musisz zabrać na urlop z psem, by być gotowym na wszystkie sytuacje!
undefined
29.06.2025
Twój pies je kamienie? Wiemy, jak go tego oduczyć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Psiaki lubią brać w pysk przeróżne rzeczy – patyki, nieczystości spod krzaka… Ale co zrobić, kiedy pies je kamienie?
undefined