12.12.2023
Masz unikający styl przywiązania? To odbija się na Twoim psie!
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego przeanalizowali zależność między cechami osobowości opiekunów zwierząt domowych i ich stylem przywiązania a zachowaniem zwierzaków. Zebrali dane tysięcy czworonogów i ich opiekunów. Wyniki są zaskakujące.
fot. Shutterstock
Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego postanowili zbadać więź między człowiekiem a zwierzęciem. W tym celu zebrali dane na temat cech osobowości tysięcy psów oraz kotów. Łącznie było ich 3500. Nie zabrakło też danych od 2500 właścicieli. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym iScience.
To, jacy jesteśmy, odbija się na psie
Relacje na linii człowiek-zwierzę, podobnie jak relacje międzyludzkie, można opisać, badając style przywiązania. W tym wypadku wzięto pod lupę lękowy oraz unikający. Pomiędzy tymi stylami można zauważyć różnice, które odpowiadają za potrzebę bliskości i niezależności. Opiekun zwierzęcia charakteryzujący się lękowym przywiązaniem ma zwiększoną potrzebę bliskości i obawia się utraty pupila. Opiekun przywiązany unikająco będzie pragnął szeroko rozumianej niezależności i zarazem będzie obawiał się utraty własnej autonomii. Po raz pierwszy przy tego typu badaniu naukowcy wzięli pod uwagę, jak wpływa to na zwierzaki.
Zbadano więc znaczenie dobrostanu psychicznego zarówno dla opiekunów, jak i dla zwierząt domowych. W przypadku człowieka zbadano objawy lęku, depresji, stresu oraz zadowolenia z życia. W przypadku zwierząt przyjrzano się zachowaniom, które mogą świadczyć o negatywnym wpływie podejścia opiekunów.
Osobowość człowieka a styl przywiązania do czworonoga
Z badań wynika, że opiekunowie zwierząt domowych o niższych wynikach w zakresie dobrostanu psychicznego wykazywali większy lęk w stosunku do swoich pupili. Takie wyniki były podobne u opiekunów zwierząt, którzy charakteryzowali się unikającym stylem przywiązania. Zły dobrostan psychiczny psów, czyli niepożądane zachowania, łączono z obydwoma stylami przywiązania: agresją oraz zachowaniami przypominającymi ADHD.
Opiekunowie, którzy unikali przywiązania, być może nie zapewniają swojemu psu wystarczającej ochrony w sytuacjach zagrożenia, co może wywoływać strach i agresywne zachowanie – zwróciła uwagę doktorantka Aada Ståhl.
Wnioskuje się, że tacy opiekunowie mogą rzadziej uczestniczyć we wspólnych zajęciach z psem.
Cechy osobowości opiekunów psów oraz kotów i ich zwierząt domowych były powiązane z obydwoma pozabezpiecznymi stylami przywiązania. Szczególnie neurotyzm był powiązany z lękowym stylem przywiązania.
Neurotyczność charakteryzująca się niestabilnością w wyrażaniu emocji, odzwierciedlająca niepewność, lęk i wykrycie zagrożenia. To może wyjaśniać tę zależność, biorąc pod uwagę, że lęk przed przywiązaniem odzwierciedla wrażliwość na doświadczanie negatywnych emocji w kontekście związku – wyjaśnia Ståhl.
Z badań wynika, że opiekunowie psów bardziej neurotyczni, ugodowi i ekstrawertyczni byli mniej unikający i przywiązani do zwierzęcia. Bardziej towarzyskie psy i koty miały mniej przywiązanych unikająco opiekunów. Zrozumienie tego związku znacząco wpływa na wspólne życie. Styl przywiązania wpływa także na rodzaj opieki, jaką człowiek zapewnia swojemu zwierzęciu.
Ten projekt jest wyjątkowy pod wieloma względami. Nie tylko dlatego, że zaangażowano w nie zwierzęta i opiekunów. Potrzebujemy głębszego zrozumienia powiązań między opiekunem a zwierzętami oraz powiązanych czynników, abyśmy mogli na przykład pomóc ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji przy zakupie zwierzaka. Ważne jest, aby mieć świadomość, że posiadanie zwierzęcia w sytuacji złego samopoczucia psychicznego niekoniecznie musi spełniać oczekiwania dotyczące jego poprawy – wyjaśnia profesor Hannes Lohi.
Źródło: phys-org.cdn.ampproject.org
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined