28.08.2023
Chcesz wydłużyć psu życie? Zadbaj o profilaktykę i... kontakty społeczne!
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Chyba każdy opiekun zastanawia się, jak wydłużyć życie swojemu psu. Okazuje się, że może być to zarazem łatwiejsze, jak i... trudniejsze, niż się wydaje. Naukowcy dochodzą do wniosku, że na zdrowsze starzenie się i dłuższe życie czworonoga wpływa nie tylko profilaktyka zdrowia. Istotną rolę odgrywają również kontakty społeczne!
fot. Shutterstock
Psia starość bywa ciężka zarówno dla czworonoga, jak i jego opiekuna. Częste choroby, gorsze samopoczucie – to tylko niektóre aspekty, z którymi każdemu przyjdzie się zmierzyć. Istnieją jednak czynniki, które wpływają na zdrowsze starzenie się i wydłużenie życia psów. To właśnie ich poszukują naukowcy w ramach Dog Aging Project.
W poszukiwaniu czynników zdrowego starzenia
Analiza została przeprowadzona na podstawie ankiet wypełnionych przez ponad 21 000 opiekunów. Znalazły się w nich pytania o aktywność fizyczną psa, jego zachowanie, dietę, leki i profilaktykę, a także stan zdrowia. Część pytań obejmowała też dane demograficzne opiekunów.
Na podstawie powyższej analizy uczonym udało się zidentyfikować pięć czynników mających wpływ na dobrostan psów. Mowa o:
- dochodzie gospodarstwa,
- stabilności otoczenia, w tym sąsiedztwa,
- towarzystwie dzieci,
- wieku opiekuna,
- towarzystwie innych zwierząt.
Badanie poddano odpowiedniemu profilowaniu, aby wyniki były możliwie miarodajne zarówno dla mieszańców i kundelków, jak i przedstawicieli różnych ras. Jedynym zastrzeżeniem zgłaszanym przez naukowców jest to, że ankiety były samodzielnie wypełniane przez opiekunów. W związku z tym mogą zawierać pomyłki czy opierać się na subiektywnych odczuciach.
Kontakty społeczne i profilaktyka podstawami zdrowia
Badanie wykazało, że możliwość realizacji zachowań społecznych w stadzie ma nawet pięciokrotnie większy wpływ na zdrowsze starzenie się psów niż wiek opiekuna, jego zasoby finansowe czy stabilność w domu, w którym przebywa. Dobre kontakty społeczne z czworonogami i domownikami w istotny sposób wspierają zdrowie naszego pupila.
Równie istotne wydaje się to, co może wpływać również na dobrostan człowieka. Psy nie martwią się choćby o wypłaty czy inne przyziemne sprawy, które u ludzi często stawiane są na pierwszym miejscu, ze szkodą dla np. kontaktów społecznych czy czasu spędzonego na odpoczynku. To może prowadzić do pogorszenia samopoczucia opiekuna, ale również kondycji czworonoga.
Ciekawym z punktu widzenia psich opiekunów może być również drugi z wniosków. Okazuje się bowiem, że w domach zamożniejszych psy wydają się częściej chorować. Nie jest to jednak związane z ich gorszym dobrostanem czy przynależnością do rasy, a... większymi funduszami na badania profilaktyczne. Opiekunowie częściej badają swoje psy, a efektem tego działania jest szybsze wykrywanie większej liczby chorób, które mogą nie dawać widocznych objawów.
Dog Aging Project dla dobra psów
Wszystko to odkryto w ramach projektu Dog Aging Project, realizowanego głównie przez Uniwersytet Waszyngtoński i szkołę medyczną z Texas A&M University przy współpracy z kilkunastoma instytucjami z całych Stanów Zjednoczonych. Do projektu obecnie przynależy ponad 45 000 psów z całego kraju:
– Dzięki bogactwu danych gromadzonych w ramach Dog Aging Project dalsze badania mogą pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego czynniki środowiskowe wpływają na zdrowie psów – stwierdził we wprowadzeniu do projektu Daniel Promislow, jego współkierownik i główny badacz.
Na dalszych etapach badacze chcą m.in. przeanalizować zbierane przez dłuższy okres próbki krwi. W tym projekcie już teraz bierze udział 1000 czworonogów.
Źródło: sciencedaily.com
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined