05.06.2024
5 czynności, które są wyzwaniem dla twojego psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym opiekunom psów wydaje się, że każdy powinien… No właśnie, co powinien, a czego nie? Czy są jakieś odgórne wytyczne, czy istnieje lista psich obowiązków i niezbędnych umiejętności? Przekonajmy się!
fot. Shutterstock
Reagować na imię albo dać sobie założyć obrożę – chyba wszyscy się zgodzimy, że to każdy pies powinien potrafić. Są bowiem takie kwestie, które we wspólnym życiu psa i człowieka muszą zostać ustalone, by ta relacja przebiegała bezproblemowo. Naszym – ludzi – zadaniem jest pupila słuchać i zwracać uwagę na niewerbalne komunikaty, jakie nam wysyła. A zadaniem czworonoga? Niektórzy powiedzą, że po prostu opiekunowi towarzyszyć. Inni – że reagować na jego polecenia. Bez względu na podejście i oczekiwania, są takie rzeczy, które potocznie uważa się za podstawy wychowania psa, a które w życiu z psem tak naprawdę są zupełnie zbędne. A wręcz – wymaganie ich od pupila może być dla niego niekomfortowe lub nawet szkodliwe. Tych 5 czynności należy właśnie do grupy niepotrzebnych oczekiwań.
1. Zjadać wszystko bez marudzenia
Znacie powiedzenie „francuski piesek”? Tak się mówi o kimś, kto ma skłonność do wybrzydzania. Powiedzenie nie wzięło się znikąd – utarło się, że psy małych ras do towarzystwa lubią marudzić, zwłaszcza przy misce. Troskliwi opiekunowie, chcący zapewnić pieskowi wszystko, co najlepsze, zachodzą w głowę, jak go tu zachęcić do jedzenia. Co podać, by wreszcie zjadł ze smakiem. A prawda jest taka, że pies… wcale nie musi lubić tego, co mu akurat podajemy! Ma też prawo po kilku miesiącach odmówić jedzenia ciągle tego samego. Psom także należy się urozmaicenie. Warto próbować nie tylko zmieniać sam smak karmy, ale i jej formę, fakturę czy konsystencję.
2. Chodzić przy nodze
To jeden z krzywdzących – wobec psów – mitów. Wielu osobom wydaje się, że ich pies powinien zawsze chodzić jak po sznurku, przyklejony do ich nogi. Niektórzy opiekunowie denerwują się, że pupil chce zboczyć z trasy czy zejść z chodnika, by wąchać listki. A na tym właśnie polega spacerowanie po psiemu! Przyjemność ze spaceru ma ten pies, który może węszyć. Który może zatrzymywać się przy wybranych krzaczkach, by inne omijać zupełnie beznamiętnie. Który ma… swobodę w przemieszczaniu się, choćby nawet był na smyczy. Dlatego im dłuższa smycz tym lepsza. A co z chodzeniem przy nodze? Owszem, można tego psa nauczyć i wykorzystywać od czasu do czasu, na przykład idąc przy ruchliwej ulicy. Ale to żaden spacer. To wykonywanie komendy, a za jej wykonanie najlepszą nagrodą jest puszczenie psa wolno, by mógł biegać.
3. Aportować
Wśród tych 5 rzeczy, których wcale nie musi umieć pies, znajdzie się też aportowanie. Mimo że bieganie za piłką i przynoszenie jej może się wydawać ulubioną rozrywką każdego psa, wcale tak nie jest. I dobrze, bo szybkie zrywanie się do biegu, nagłe zatrzymywanie się i zawracanie na krótkim odcinku nie jest dla czworonogów zdrowe. Psy naturalnie preferują swobodne bieganie w umiarkowanym tempie – raczej wolniejsze, ale na dłuższych dystansach. Jeśli nasz pies nie pała miłością do aportu, nie ma do tego wrodzonych predyspozycji, jak na przykład labradory, nie ma w tym nic złego. Nic na siłę. A jeżeli chcemy naszego czworonoga nauczyć tej zabawy, pamiętajmy, by była to część spaceru (a nie jedyna aktywność dnia) i by jednorazowo wykonywać od 3 do 5 rzutów, nie więcej.
4. Lubić obcych ludzi i dzieci
Ile to razy opiekunowie psów, które nie lubią dzieci, usłyszeli, że ich pies jest dziwny albo niewychowany. Z podobnymi reakcjami spotykają się ci, których pupil nie jest wylewny wobec obcych osób. I nie chodzi tylko o gości, którzy przychodzą do domu, ale też o zupełnie przypadkowe osoby na spacerze czy w autobusie. A przecież i my, ludzie, nie wszyscy przepadami za kontaktami z osobami, których nie znamy. To zupełnie normalne, że lepiej czujemy się wśród rodziny i znajomych, a obcych traktujemy z dystansem lub (w przypadku psów) z niechęcią. Nie można się temu dziwić, a już na pewno nie reakcji psów na dzieci. Te są często nieprzewidywalne, szybko się przemieszczają, głośno zachowują i wielu psom trudno się poczuć w ich obecności bezpiecznie. Zawsze warto pracować z pupilem nad zwiększeniem komfortu w takich sytuacjach, ale nie wolno robić nic na siłę.
5. Bawić się z każdym napotkanym psem
Ta kwestia, spośród tych 5 umiejętności, może być sporna. No bo jak to, pies nie akceptuje innych czworonogów? Nawet takich przyjaznych, które tylko chcą się z nim pobawić? Może ich nie lubić i ma do tego prawo, choć nie wszyscy są gotowi to uszanować. Ale tak naprawdę niewiele psów jest zachwyconych mnóstwem przypadkowych spotkań z obcymi czworonogami. Większość preferuje towarzystwo kilku dobrze znanych psów, po których wiadomo, czego się spodziewać. Zdrowa sytuacja to taka, kiedy pies ma swoich kumpli, z którymi lubi spędzać czas, a pozostałe psy, na które trafia w parku i zupełnie ich nie zna, traktuje ledwie przyjaźnie lub wręcz obojętnie. Gorzej, gdy jest wobec nich agresywny, ale psy po przejściach i tak potrafią reagować, gdy nie czują się bezpiecznie. Najważniejsze, by opiekun to rozumiał.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Podbiegające psy bez smyczy – jak sobie z nimi radzić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Podbiegające psy to ogromny problem dla wielu opiekunów psów. Jak uchronić naszego czworonoga przed natrętem spotkanym na spacerze?
undefined
01.11.2024
Dlaczego pies nie chce jeść z miski, tylko z ręki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie niejadki bardzo często łączy wspólna cecha. Pokarm znajdujący się w ich misce nie jest atrakcyjny - a dokładnie to samo pożywienie podane z ręki opiekuna nagle zyskuje na atrakcyjności i jest chętnie zjadane. Skąd ta różnica? I czy zawsze wynika z rozpieszczenia ukochanego pupila? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny!
undefined
03.10.2024
Dlaczego pies mnie nie słucha na spacerze?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
“Atos! Atos! Wracaj tu szybko!” - tymczasem Atos, nic sobie z tego nie robiąc, dokazuje radośnie po parku, zaczepiając przechodniów i wszystkie napotkane psy… “Nelka, siad. Siad. Siad!!” - próbujesz posadzić psa, który szarpie podekscytowany w kierunku bawiących się dzieci.
undefined