03.07.2019
Zapomniałeś kupić psu karmę? Sprawdź, co możesz mu dać do jedzenia!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie powinno się to zdarzać, ale jeśli już zapomniałeś kupić psu karmę, to nie panikuj. Sprawdź, czym możesz go nakarmić, aby mu nie zaszkodzić.
fot. Shutterstock
Choć każdy opiekun stara się pamiętać o regularnym zakupie ulubionej karmy swojego psa, to czasem zdarzają się wpadki. W takim przypadku nawet szybkie zamówienie niewiele zdziała, gdy w psim pojemniku jest tylko pustka. Sprawdź, co podać, jeśli zapomniałeś kupić psu karmę, aby było smacznie, zdrowo i bezpiecznie dla jego organizmu.
Dlaczego nie dawać resztek i „ludzkiego” jedzenia?
Na pewno część osób w takiej sytuacji poczęstowałoby psa resztkami swojego obiadu albo kanapką, której dziecko nie zdążyło zjeść w szkole. Choć te rzeczy mogą być smaczne dla czworonogów, to na pewno nie są dla nich zdrowe. Zwłaszcza gdy zapominanie o uzupełnieniu psiego pojemnika na karmę zdarza się częściej niż „prawie nigdy”.
Psy bardzo chętnie domagają się naszego jedzenia, szczególnie gdy ono intensywnie pachnie. Chętnie zjedzą też zaproponowanego loda czy kawałek pizzy. To nie znaczy jednak, że te rzeczy powinny jeść. Oczywiście, raz na jakiś czas, w niewielkiej ilości przypominającej raczej przysmak – nie powinny zaszkodzić, jeśli wiemy, które pokarmy są dla czworonogów bezpieczne, a które toksyczne. Zastępowanie pełnego psiego posiłku gotowymi wędlinami czy przyprawionymi obiadami jest po prostu niezdrowe. Jedzenie dla ludzi zawiera zwykle dużo tłuszczu i cukru oraz przypraw, zwłaszcza soli. Jeśli nie odżywiasz się szczególnie zdrowo i nie rezygnujesz z tłuszczów, cukrów i przypraw – twoje jedzenie nie nadaje się dla psa.
Zapomniałeś kupić psu karmę? Sześć zasad żywienia awaryjnego
Jeśli zapomniałeś kupić psu karmę i musisz przygotować coś samodzielnie, zadbaj o te rzeczy!
1. Weź pod uwagę alergie i nietolerancje, na które cierpi twój pies, aby nie przysporzyć mu problemów zdrowotnych.
2. Dowiedz się, czy wszystkie produkty, które chcesz podać psu, są dla niego bezpieczne oraz w jakiej formie powinny być serwowane.
3. Postaraj się zbilansować posiłek, dbając o to, aby nie było zbyt dużo węglowodanów i wypełniaczy, a zbyt mało białka – jednocześnie podawaj wartościowe produkty.
4. Nie dawaj psu rzeczy przyprawionych, zwłaszcza bogatych w sól i tłustych; postaraj się posiłek przygotować od podstaw zamiast wybierać posiłki przetworzone.
5. Dopasuj wielkość porcji do potrzeb psa.
6. Podaj posiłek w czasie, kiedy jesteś obok psa i w razie niedyspozycji żołądkowych możesz z nim wyjść na szybki spacer.
Jak sporządzić posiłek dla psa?
Na początek pamiętaj, że każdy posiłek dla psa powinien zawierać źródło białka, węglowodanów, a także warzywa i tłuszcz. Jeśli masz w domu zapasy, bez trudu przyrządzisz zdrowy posiłek dla swojego psa. Pamiętaj, aby sięgać po rzeczy surowe, nieprzetworzone, absolutnie nie z puszek czy zalewy.
Przykładowy posiłek dla psa
Co może zawierać?
- gotowane mięso – kurczaka, indyka, wołowinę i dodatek jaj; uważaj na tłuste mięsa, bo mogą spowodować u psa biegunkę;
- gotowany „wypełniacz” – ryż, bataty, groszek – pamiętaj, aby były one dobrze ugotowane, nie surowe;
- gotowane albo surowe warzywa dla witamin i minerałów – marchewka, cukinia, fasolka szparagowa (dodatki wzdymające w niewielkich ilościach) – najlepiej wybieraj rzeczy sezonowe;
- dodatek tłuszczu – na przykład rzepakowego albo oleju z łososia.
Autor: Biały Jack
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined