07.11.2020
To ci się przyda! Zadbaj o psią sierść – czy wiesz, czego używać?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kosmetyków i szczotek w sklepach jest zatrzęsienie… Co się przyda?
fot. Shutterstock
Jak często czeszesz swojego psa? Czy jest to dla niego – i ciebie – przyjemność, czy raczej przykry obowiązek? Zadbaj o psią sierść już w okresie szczenięctwa i od samego początku przyzwyczajaj do zabiegów pielęgnacyjnych, a także nagradzaj za spokojne zachowanie. Natomiast siebie przekonaj do regularności – wystarczy wyczesywać psa przez 10 minut, ale za to co tydzień, by jego sierść nie była poplątana, a skóra mogła oddychać! Możecie się zdziwić, ale tu nie chodzi tylko o wygląd. Psu, który nie ma kołtunów i nadmiaru martwego podszerstka, jest cieplej zimą i chłodniej latem. Co jeszcze?
To robimy na sucho
Poza wyczesywaniem wierzchniej warstwy sierści (twardsze włosy okrywowe) i podszerstka (miękkie włosy znajdujące się przy skórze; uwaga – nie wszystkie rasy mają podszerstek!) psy długowłose poddaje się też strzyżeniu. Najlepiej robić to regularnie co kilka miesięcy. Do tego przyda się maszynka do strzyżenia psów i… sporo umiejętności. Każdą rasę strzyże się bowiem nieco inaczej, zgodnie z tzw. wzorcem. Psy szorstkowłose się trymuje – to zabieg polegający na wyrywaniu martwego włosa. Jeśli nie mamy wprawy, wybierzmy się – choć raz, żeby zobaczyć, jak to się robi – na trymowanie do groomera (psiego fryzjera).
To robimy na mokro
Podczas kąpieli dobrze jest zrobić psu masaż i zagłębić się palcami we wszystkie warstwy sierści. Dzięki temu wyjdzie wszystko to, czego nie zebraliśmy podczas czesania. Kąpiel to świetny sposób na walkę z linieniem – wykąpany psiak mniej się sypie!
Zadbaj o psią sierść – 3 rzeczy, które warto wiedzieć
Raz w tygodniu… wyczesz swojego psa. Przynajmniej! W okresie linienia trzeba robić to częściej. Ale to dobry nawyk, bo częste czesanie umożliwia dopływ powietrza do skóry.
Raz na trzy miesiące… warto psa ostrzyc lub wytrymować, jeśli tego wymaga jego włos. Można to zrobić samemu, ale trzeba mieć nieco doświadczenia. Dlatego łatwiej pójść z pupilem do psiego fryzjera.
Raz na pół roku… profilaktycznie wykąp psa, używając szamponu. A można nawet rzadziej! Zbyt częste mycie detergentami może wywołać alergię. Jeśli pies regularnie się brudzi, lepiej umyć go tylko wodą, o ile nie wydziela trudnego do zniesienia zapachu.
Niezawodny furminator
Rodzaj grzebienia z gęsto ułożonymi ząbkami. Nic tak nie wyczesuje martwej sierści jak furminator! Jest w wersji dla psów krótko- i długowłosych z gęstym podszerstkiem.
Szczotka pudlówka
Przydaje się w wypadku psów, które mogą się pochwalić długim włosem. Rozczesuje sierść i zbiera martwy podszerstek. Im dłuższą sierść ma nasz pupil, tym igły powinny być dłuższe.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
24.11.2024
Bawisz się z psem czy go stresujesz? Sprawdź, czego lepiej nie robić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wśród najczęściej wybieranych aktywności i zabaw, które opiekunowie psów deklarują jako formę spędzania wolnego czasu ze swoimi pupilami, znajdują się takie aktywności jak: rzucanie piłki, bieganie (czy to w formie joggingu, czy przy rowerze), zajęcia agility, flyball, pływanie. Czy to na pewno dobrze?
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined