05.05.2020
Zaczerwieniona skóra u psa. Skąd się bierze i jak to leczyć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zaczerwieniona skóra u psa może być objawem przeróżnych dolegliwości. Podpowiadamy, jak ulżyć czworonogowi z takimi podrażnieniami!
Nie tylko ludzie mogą cierpieć na problemy skórne. Podrażnienia, wypryski, ropne pęcherze czy ranki można nieraz znaleźć także na skórze naszych domowych pupili. Takie zmiany mogą być objawem przeróżnych, mniej lub bardziej poważnych przypadłości. O czym może świadczyć zaczerwieniona skóra u psa?
Zaczerwieniona skóra u psa
Zmiany skórne u domowych czworonogów nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Szczególnie trudno je zauważyć u zwierzaków obdarzonych gęstą sierścią. Jednak opiekun, który poświęca swojemu pupilowi dużo uwagi, często jest w stanie dostrzec wypryski czy ranki nawet podczas głaskania psa. O problemach skórnych świadczyć może także częste drapnie się, wygryzanie sierści czy jej wylizywanie. Zaczerwieniona skóra u psa to coś, czego nigdy nie powinniśmy bagatelizować! Może się ona wiązać nie tylko z ogromnym dyskomfortem u naszego podopiecznego, ale także być oznaką poważnych chorób. Oto niektóre przypadłości, których objawami są przeróżne zmiany na psiej skórze.
Kontaktowe zapalenie skóry
Pojawiające się z dnia na dzień zaczerwienienie skóry i wysypka to częsty objaw kontaktowego zapalenia skóry. Takie podrażnienia mogą wystąpić nawet u czworonogów, które nigdy wcześniej nie przejawiały żadnych oznak alergii. Zaczerwieniona skóra u psa może być wynikiem kontaktu z płynem do mycia podłóg, upranym w nowym proszku do prania kocu, pyłkami traw, opryskanym trawnikiem…
Objawy
Podrażnienie skóry przede wszystkim w tych miejscach, które są słabiej owłosione i które miały kontakt z drażniącą psa substancją. Na brzuchu, wewnętrznej stronie ud, w okolicach krocza.
Leczenie
Po zdiagnozowaniu problemu, weterynarz może zalecić podawanie psu leków zmniejszających reakcje alergiczne. Jednak by całkowicie zapobiec nawrotom choroby, konieczne będzie chronienie psa przed kontaktem z substancjami, środkami chemicznymi lub materiałami, które wywołują podrażnienia.
Alergia pokarmowa
Podrażnienie skóry może być objawem alergii na jeden lub kilka składników podawanego psu pokarmu. Do produktów, które mogą wywołać reakcje alergiczne u psa należą przede wszystkim przeróżne gatunki mięs (w tym wołowina, wieprzowina, drób, jagnięcina), zboża, produkty mleczne oraz jaja.
Objawy
Swędzenie całego ciała powodujące ciągłe drapanie się. Możliwe są także wypryski, pęcherzyki wypełnione płynem i mechaniczne podrażnienie skóry spowodowane drapaniem. Podrażnieniu skóry mogą także towarzyszyć objawy ze strony układu pokarmowego – biegunka lub wymioty.
Leczenie
Tak jak w przypadku kontaktowego zapalenia skóry, należy przede wszystkim unikać tego, co jest przyczyną wystąpienia objawów. Psy z alergią pokarmową powinny być poddane diecie eliminacyjnej, która pozwoli na ustalenie alergenów, a następnie wykluczenie ich z codziennej diety czworonoga. W cięższych przypadkach może być konieczne podawanie psu leków łagodzących reakcje alergiczne.
Pasożyty skórne
Obecność pasożytów skórnych, takich jak pchły, świerzbowce czy nużeńce, bywa przyczyną poważnych, rozległych zmian skórnych u psów. Pasożyty te mogą bez problemu przenosić się między psami podczas zabawy czy nawet krótkiego kontaktu w czasie spaceru. Poważne przypadki nużycy lub świerzbu występują najczęściej u psów z obniżoną odpornością.
Objawy
Żerujące na psiej skórze pasożyty wywołują silny świąd. Poważniejsze inwazje mogą skutkować rozległymi wyłysieniami i zgrubieniami skóry. Do częstych objawów należą też stan zapalny, wysięk, przebarwienia skóry i wtórne infekcje bakteryjne.
Leczenie
Leczenie inwazji pasożytów skórnych polega na stosowaniu szamponów leczniczych oraz na zabezpieczaniu czworonoga przy pomocy kropli, obroży, tabletek lub oprysków na sierść. W przypadku pcheł konieczne będzie też wypranie psich legowisk, koców i dokładne wyczyszczenie miejsc, w których pasożyty te mogły założyć gniazdo. Psy cierpiące na nużycę lub świerzb powinny być zbadane pod kątem chorób mogących osłabiać układ immunologiczny zwierzęcia.
Hot-spoty
Niewielkie, wywołane alergią lub nadmiernym rozwojem bakterii w wilgotnym futrze, ostre zapalenie skóry nazywane jet hot-spotem. Początkowo niewielki problem może szybko przerodzić się w ogromną ranę, jeśli w porę nie zaopiekujemy się czworonogiem.
Objawy
Mały rumień umiejscowiony na policzkach, łapach, zewnętrznych stronach ud i w okolicy ogona. Początkowo może mieć średnicę zaledwie kilku centymetrów. Rozdrapany przez psa szybko powiększa się, ropieje i wydziela silny, nieprzyjemny zapach. Towarzyszy temu często wypadanie sierści z położonych blisko mieszków włosowych.
Leczenie
Leczenie hot-spotu polega przede wszystkim na uniemożliwieniu zwierzęciu dalszego drapania podrażnionego miejsca, ograniczeniu świądu i zwalczaniu infekcji bakteryjnej. W tym celu stosuje się antybiotyki i leki sterydowe. Ważne jest także dokładne oczyszczenie i odkażenie rany.
Samouszkodzenia
Ciągłe wylizywanie łap może być objawem alergii, stresu, zapalenia lub zwyrodnień stawów oraz po prostu psiej nudy. Problem ten może pozostać długo niezauważony, gdyż zachowanie to występuje bardzo często wtedy, gdy psiak zostaje sam w domu lub nie zwracamy na niego uwagi.
Objawy
Pierwszą oznaką problemu jest często zmiana koloru sierści reagującej ze śliną czworonoga. Uporczywe wylizywanie łap może prowadzić do poważnych uszkodzeń skór, jej stwardnienia, infekcji bakteryjnych, wyłysień i sączących się zmian. Drażniona językiem rana będzie się powiększać i stawać się coraz głębsza. W skrajnych przypadkach może sięgać aż do kości.
Leczenie
W przypadku uporczywego wylizywania łap konieczne jest zdiagnozowanie problemu, który wywołuje w psie to zachowanie. Niezbędne może być podawanie psu leków psychotropowych, przeciwalergicznych lub wspierających stawy. Pomocne może być także zapewnienie psu większej ilości aktywności lub opieki podczas nieobecności opiekunów. Na czas gojenia się rany należy założyć psu kołnierz, by uniemożliwić mu dalsze lizanie łapy.
Kiedy zaczerwieniona skóra u psa wymaga leczenia?
Drobne otarcia czy uszkodzenia skóry nie muszą być niczym groźnym. Nasz czworonóg mógł po prostu zadrapać się podczas zabawy z innym psem lub w trakcie intensywnego spaceru. Jeśli jednak zmiany na skórze nie znikają, są bardzo rozległe lub silnie zaczerwienione, koniecznie udajmy się z psem do weterynarza.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined