17.11.2019
Olej z łososia dla psa – jaki wybrać i jak go podawać?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po co psu olej z łososia? Jak rozpoznać dobry produkt i jak go dawkować? Oto wszystko, co musicie wiedzieć o oleju z łososia!
fot. Shutterstock
Olej z łososia to dodatek, o którym słyszał każdy psiarz choć trochę interesujący się żywieniem swojego pupila. Powszechnie wiadomo, że olej ten ma pozytywny wpływ na psią sierść, która przy regularnym podawaniu psu tegoż oleju staje się gładka i błyszcząca. Nie każdy jednak wie, jak wybrać najlepszy olej z łososia dla psa i jak go dawkować…
Dlaczego olej z łososia?
Olej z łososia pełni w diecie psa wyjątkową rolę. W przeciwieństwie do innych tłuszczów zwierzęcych, jego funkcją nie jest zapewnianie czworonogowi energii. Ten składnik diety to przede wszystkim źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju całego organizmu. Odpowiadają między innymi za prawidłową pracę układu odpornościowego, łagodzenie objawów alergii i zapaleń, prawidłowe działanie serca i układu nerwowego oraz odpowiedni rozwój mózgu i wzroku.
Zawarte w oleju z łososia kwasy tłuszczowe EPA i DHA są łatwo przyswajalne dla psów i kotów. Można je znaleźć także w oleju z ryb zimnowodnych czy algach morskich. W produktach pochodzenia roślinnego prawie nie znajdziemy tych dwóch kluczowych dla psów kwasów omega-3.
A pozostałe oleje?
Oleje roślinne, takie jak olej z ogórecznika, olej lniany czy oliwa z oliwek zawierają kwasy tłuszczowe w mniej przyswajalnej dla psa formie. Zawarte w nich kwasy omega-3 to głównie kwas linolowy. By mógł zostać przekształcony w odpowiednie dla psów EPA, musi przejść szereg przemian metabolicznych, które są słabo efektywne u psów. Dodatkowo oleje te zawierają często kwasy omega-6, które charakteryzują się prozapalnym działaniem. Przy ich użyciu po prostu nie osiągniemy pożądanego efektu.
Oleje z innych ryb, takich jak dorsz, mogą natomiast zawierać wysokie dawki witaminy D. Przy ich stosowaniu zaleca się więc ostrożność, gdyż nadmiar tej witaminy w diecie może powodować poważne zaburzenia.
Jak wybrać najlepszy olej z łososia?
Na rynku suplementów dla psów można spotkać przeróżne oleje przeznaczone specjalnie dla tych zwierząt. Oto cechy, na które trzeba zwrócić uwagę, szukając najlepszego produktu dla czworonożnego przyjaciela:
- nieprzezroczysta butelka – kwasy omega-3 są bardzo podatne na utlenianie pod wpływem promieni słonecznych. Nieprzezroczysta butelka odcina dopływ słońca do oleju i sprawia, że dłużej pozostaje on świeży.
- butelka z pompką – pompka nie tylko ułatwia dozowanie produktu, ale także chroni olej przed kontaktem z powietrzem, które przyspiesza psucie się tłuszczu.
- mała objętość – olej z łososia powinien być po otwarciu dość szybko zużyty, gdyż po kilku tygodniach znacznie zmniejsza się jego jakość.
- z dzikiego łososia – łososie pochodzące z ferm charakteryzują się znacznie niższą zawartością kwasów omega-3.
Nie dajmy się więc nabrać na tani olej z łososia, sprzedawany w litrowych, plastikowych butelkach, przypominających te po oleju słonecznikowym. Niska cena idzie w parze z niską zawartością kwasów omega-3 i dużym ryzykiem kupienia zjełczałego, bezwartościowego tłuszczu! Alternatywą dla oleju w butelkach może być także przeznaczony dla psów olej w kapsułkach.
Kiedy podawać olej z łososia?
Olej z łososia to obowiązkowy element BARF-a i diety gotowanej. Może być także stosowany jako zdrowy dodatek do suchej karmy – nawet jeśli jest już wymieniony w jej składzie. Zawarty w suchych granulkach dodatek oleju jest zazwyczaj symboliczny. Dodatkowo kwasy omega-3 utleniają się zarówno podczas produkcji, jak i pakowania czy przechowywania suchej karmy. W wyniku tego wszystkiego do psiej miski trafia ich naprawdę niewiele. Dlatego warto codziennie dodawać do psiej miski odpowiednią ilość oleju z łososia, by zapewnić psiakowi wystarczającą ilość kwasów omega-3 w pokarmie.
Jak dawkować olej z łososia?
Dawkowanie oleju z łososia zależy od zawartości w nim kwasów omega-3. Producenci takich produktów zawsze umieszczają na etykiecie dawkowanie, które jest zależne od wielkości czworonoga. Jedna z firm produkujących olej z łososia stworzyła nawet specjalny kalkulator, który – na podstawie danych dotyczących karmy – oblicza odpowiednie dawkowanie oleju tej firmy!
Kiedy nie podawać oleju z łososia?
Olej z łososia nie będzie odpowiedni dla psów, które są uczulone na tę rybę. W przypadku takich chorób, jak zapalenie trzustki, żołądka czy problemy z wątrobą, przed wprowadzeniem tego oleju do diety czworonoga należy skonsultować się z weterynarzem.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined