04.02.2018
Omega-3 dla psa czy omega-6? Jakie kwasy tłuszczowe są lepsze?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kwasy tłuszczowe omega-3 dla psa odgrywają ważną rolę we wzroście i rozwoju młodych czworonogów, z kolei omega-6 korzystnie oddziałują na skórę i sierść.
fot. Shutterstock
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (zwane też nienasyconymi kwasami tłuszczowymi lub niezbędnymi kwasami tłuszczowymi) nie są produkowane przez organizm zwierząt i człowieka. Dlatego zarówno kwasy omega-3 dla psa, jak i omega-6 muszą znajdować się w pokarmie.
Różnią się one położeniem pierwszego wiązania nienasyconego w cząsteczce kwasu i w związku z tym nie mogą się wzajemnie zastępować. Badania wykazały, że rola kwasów omega-6 i omega-3 jest w organizmie zupełnie inna, dlatego należy dostosować ich rodzaj do zaburzeń, które chcielibyśmy przez ich podawanie osłabić.
Kwasy omega-6 dla psa
Przyjmuje się, że kwasy omega-6 korzystnie oddziałują na skórę i sierść. W związku z czym ich podawanie jest zalecane u psów z zaburzeniami dermatologicznymi. Najważniejszym źródłem tych kwasów są oleje roślinne, przede wszystkim oleje z wiesiołka i ogórecznika. Jeżeli zaburzeniom dermatologicznym (sucha sierść, łamliwe i wypadające włosy) towarzyszy stan zapalny skóry, powinno się podawać psu olej z ogórecznika, ponieważ znajdujące się w nim kwasy omega-6 nie pogłębiają tego stanu.
Gdy zaś stan zapalny nie występuje, można podać kwasy omega-6 z dowolnego źródła. Warto pamiętać, że standardowa dieta psów oparta na produktach pochodzenia zwierzęcego jako źródle białka i tłuszczu zawsze dostarcza pewną ilość kwasów omega-6.
Kwasy omega-3 dla psa
Kwasy tłuszczowe omega-3 mają z kolei głównie właściwości przeciwzapalne. Dlatego zwiększenie ich ilości w diecie jest zalecane przede wszystkim u zwierząt z przewlekłymi stanami zapalnymi. O takim działaniu świadczy choćby to, że ich stosowanie u psów z osteoarthritis (przewlekła choroba stawów) pozwoliło zmniejszyć o 25 proc. dawkę leków przeciwzapalnych. Najważniejszym źródłem kwasów omega-3 w diecie psów są oleje rybi i lniany.
Wiadomo też, że kwasy tłuszczowe omega-3 dla psa odgrywają ważną rolę we wzroście i rozwoju młodych czworonogów, a kwas DHA wspomaga rozwój mózgu i wzroku. Dlatego ich podawanie jest zalecane u zwierząt rosnących oraz zwierząt z przewlekłymi stanami zapalnymi. Korzystne działanie kwasów omega-3 opisano również u psów cierpiących na przewlekłą niewydolność nerek czy cukrzycę, a także u psów starszych.
Ważne jedne i drugie
W stosowaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych bardzo ważne jest też to, w jakim stosunku do siebie są podawane. W zwykłej diecie dominują kwasy omega-6, których ilość często kilkunastokrotnie przekracza ilość omega-3. Jeżeli więc chcemy uzyskać korzystne działanie biologiczne tych ostatnich, należy przyjąć, że powinniśmy uzyskać stosunek omega-6 do omega-3 odpowiednio 5:1. Natomiast w wypadku psów chorych wskazane jest dalsze wzbogacanie diety w omega-3, tak aby stosunek wynosił 1:1 lub nawet 1:2.
Jeżeli więc ktoś zastanawia się nad podawaniem swemu psu kwasów nienasyconych, musi najpierw ustalić, jaka jest przyczyna tej suplementacji, a następnie, które kwasy wybrać i w jakiej ilości je podawać. Na rynku dostępne są już zarówno suplementy kwasów omega-6, jak i omega-3, ale w wypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Autor: Michał Jank
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined