11.02.2021
Zaćma u psa – objawy i leczenie katarakty u psa
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zaćma u psa to jeden z najczęstszych problemów ze wzrokiem występujących u domowych pupili. Z początku niewinne zamglenie oczu może doprowadzić zwierzaka do całkowitej ślepoty. Na czym polega zaćma i jak rozpoznać jej pierwsze objawy?
fot. Shutterstock
- Przyczyny i rodzaje zaćmy u psów
- Objawy zaćmy u psa
- Rozpoznanie katarakty u psa
- Leczenie chirurgiczne zaćmy
- Leczenie farmakologiczne
Zaćma, inaczej katarakta, to schorzenie występujące u zwierząt i ludzi. Polega na zwiększeniu się zawartości białek nierozpuszczalnych w soczewce oka i pogrubieniu włókien budujących soczewkę, co doprowadza do jej zmętnienia. W następstwie do oka dochodzi coraz mniej światła potrzebnego do prawidłowego widzenia. Zaćma jest często jednym z objawów starości u psów, choć może wystąpić u psów w każdym wieku. Choroba ta może dotyczyć jednej lub dwóch gałek ocznych psa. Czy zaćmę u psa można leczyć? Sprawdź, na czym polega usuwanie zaćmy u psa i czy ta choroba jest groźna dla życia psa!
Przyczyny i rodzaje zaćmy u psów
Według klasyfikacji zaćmy ze względu na przyczynę i czas powstania, u domowych czworonogów występować może:
- zaćma wrodzona,
- zaćma wtórna (nabyta),
- zaćma cukrzycowa.
- zaćma starcza.
Zaćma wrodzona
Zaćma wrodzona pojawia się u młodych psów. Może rozwinąć się na skutek zatrucia lub zakażenia wewnątrzmacicznego i zaburzeń metabolicznych u suki, a także być skutkiem anomalii w obrębie gałki ocznej.
Zaćma u młodego psa może mieć również charakter wrodzony. Do występowania zaćmy dziedzicznej predyspozycje wykazują takie rasy, jak:
Ze względu na dziedziczny charakter zaćmy, psy niektórych ras muszą przejść dokładne badanie okulistyczne, nim zostaną dopuszczone do hodowli.
Zaćma wtórna
Zaćma wtórna rozwinąć się w każdym wieku. Zaćma pourazowa powstaje najczęściej na skutek fizycznego urazu oka, na przykład po zadrapaniu przez kota. W takim przypadku rozwój zaćmy u psa może być błyskawiczny i wymaga natychmiastowego przeprowadzenia operacji. Zaćma u psa może być też spowodowana niewłaściwym żywieniem lub skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków.
Zaćma cukrzycowa
Zaćma to jedno z najczęściej występujących powikłań cukrzycy. Zaburzenia metabolizmu węglowodanów sprawiają, że w soczewce oka zaczynają odkładać się cząsteczki cukru. Powoduje to obrzęk komórek i nieodwracalne zmiany w soczewce. W przypadku nieprawidłowego leczenia cukrzycy, rozwój tego rodzaju zaćmy jest bardzo szybki.
Zaćma starcza u psa
Zmętnienie soczewki u starszych psów powstaje w wyniku naturalnego starzenia się tkanek. Początki zaćmy zauważyć można już u niektórych psów w wieku 6 lat. Zaćmę starczą należy odróżnić od stwardnienia jądra soczewki - proces ten związany jest z kompresją włókien budujących soczewkę oka i nie powoduje problemów z widzeniem.
Objawy zaćmy u psa
Pierwszym widocznym objawem zaćmy jest nieznaczne zmętnienie oczu zwierzaka. Pozostaje on często niezauważony przez opiekunów czworonoga – o problemie dowiadują się oni najczęściej podczas rutynowego przeglądu zdrowia pupila u weterynarza. Pogarszający się wzrok u psa może być przyczyną wielu zmian w jego zachowaniu i objawiać się między innymi:
- unikaniem spacerów w nowych miejscach,
- zmniejszoną chęcią do zabawy,
- potykaniem się o przedmioty,
- gubieniem się na spacerach, nawet gdy opiekun jest w zasięgu wzroku psa,
- nierozpoznawaniem znajomych osób,
- wolniejszym, ostrożniejszym chodzeniem,
- pojawieniem się zachowań agresywnych lub ich nasileniem.
Zaćmie mogą towarzyszyć także inne choroby oczu powodujące ból lub stany zapalne. Mogą się one objawiać pocieraniem oczu łapami, zaczerwienieniem oczu czy nadmiernym łzawieniem. Nieleczona zaćma u psa może prowadzić do całkowitej utraty wzroku i znacznie pogorszyć komfort życia psa.
Rozpoznanie katarakty u psa
W przypadku psów cierpiących na zaćmę niezwykle ważna jest odpowiednia diagnoza i ustalenie jej przyczyny. Dlatego każdego psa, u którego istnieje podejrzenie zaćmy, należy poddać dokładnemu badaniu okulistycznemu. Specjalista określi stopień zaawansowania choroby i rozpozna ewentualne dodatkowe problemy. Zwierzakowi warto wykonać także badania krwi, które pozwolą na wykrycie cukrzycy lub stanów zapalnych mogących mieć wpływ na stan oczu psa.
W niektórych przypadkach zmętnienie soczewki uniemożliwi ocenę siatkówki oka niezbędną do zakwalifikowania na operacyjne leczenie. W takim przypadku konieczne może być przeprowadzenie USG oka.
Operacja usunięcia zaćmy u psa
Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy u psów jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej - fakoemulsyfikacji z aspiracją. Podczas zabiegu usuwania zaćmy tą metodą twarde masy skumulowane w soczewce rozbijane są ultradźwiękami, a następnie odsysane z oka. Do pustej torebki soczewki wszczepia się sztuczną soczewkę.
Taka operacja jest skomplikowana, a jej koszty są dość wysokie – nawet do 5 tys. zł za jedno oko! Jednak przeprowadzona w początkowym stadium zaćmy jest bardzo skuteczna, gdyż przynosi znaczną poprawę wzroku u około 95% pacjentów. Powikłania po zabiegu obejmują przede wszystkim zapalenie błony naczyniowej oka, jaskrę i zapalenie rogówki, które mogą spowodować, że zwierzak do końca życia będzie musiał otrzymywać krople do oczu.
Czy operacja zaćmy u psa zawsze jest konieczna?
Pogorszenie wzroku to dla wielu psów spory dyskomfort. Jednak domowe czworonogi nawet po całkowitej utracie zdolności widzenia mogą wieść szczęśliwe życie, polegając głównie na węchu i słuchu. Dlatego w przypadku psów w starszym wieku, u których zaćmie nie towarzyszą stany zapalne ani ból, czasem rezygnuje się z leczenia. Pies z zaćmą będzie jednak wymagać regularnych kontroli u okulisty.
Leczenie farmakologiczne zaćmy u psa
U psów, u których z różnych względów nie można przeprowadzić zabiegu usunięcia zaćmy, można wprowadzić leczenie farmakologiczne i podawać weterynaryjne suplementy zawierające silne antyoksydanty. Takie postępowanie nie cofnie zmian w obrębie soczewki, może jednak spowolnić postęp choroby.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak wspierać zdrowie psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Chcesz cieszyć się życiem ze zdrowym i sprawnym pupilem jak najdłużej? Nie warto zdawać się w tym przypadku na los... Twoja troska o ukochanego zwierzaka ma w tym przypadku ogromne znaczenie! Sprawdź z nami, co jest najważniejsze - jak dbać o zdrowie psa na co dzień?
undefined
18.10.2024
Negatywne skutki biegunki. Kiedy biegunka jest groźna dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć biegunka u psa? Sprawdź, kiedy biegunka będzie niebezpieczna dla czworonoga i jak możesz złagodzić jej negatywne skutki.
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined