14.04.2017
Czy za zabicie szczeniaków pójdą do więzienia? Ruszył proces ojca i syna
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kilka dni temu ruszył proces dwóch mężczyzn z Grochowalska w województwie kujawsko-pomorskim. Każdy z nich w okrutny sposób pozbawił życia po dwa szczenięta. Oskarżycielem posiłkowym jest poznański adwokat Mateusz Łątkowski, nominowany w ubiegłym roku do przyznawanej przez nasz portal nagrody Serce dla Zwierząt. Dlaczego nie zgodził się z poprzednim wyrokiem?
fot. Shutterstock
Straszna śmierć spotkała cztery szczenięta w ubiegłym roku. Pewnie nikt by o tym nie wiedział, gdyby nie to, że ich zniknięcie zauważyła sąsiadka właścicieli. Widziała najpierw na ich posesji młodziutkie psy, a potem nagle ich nie było. Dzięki owej kobiecie dowiedziała się o tym Fundacja Emir (a dokładnie jej koło we Włocławku) i policja.
Gdy podczas interwencji w sierpniu ubiegłego roku policjanci rozkopali naruszoną ziemię, znaleźli cztery martwe szczenięta. Sekcja wykazała, że jedno szczenię uduszono, a drugie zakopano żywcem. Pozostałe dwa zginęły wcześniej. Właścicielom odebrano pozostałą przy życiu suczkę i jedno ocalałe szczenię.
Mężczyźni, 68-letni ojciec i 41-letni syn przyznali się do zabicia szczeniąt i zgodzili się na dobrowolne poddanie się karze. W grudniu ubiegłego roku sąd skazał każdego na 7500 zł grzywny i tysiąc złotych nawiązki dla organizacji walczącej o prawa zwierząt. Przez trzy lata miał ich też obowiązywać zakaz posiadania zwierząt.
Z takimi karami nie zgodziły się Fundacja Emir i prokuratura. Dlatego doszło do normalnego procesu przed sądem. Ruszył 3 kwietnia w Sądzie Rejonowym w Lipnie.
Oskarżycielem posiłkowym z ramienia Fundacji Emir został Mateusz Łątkowski. Był on za swą nieustępliwość wobec oskarżonych o znęcanie się nad zwierzętami nominowany przez portal Psy.pl do nagrody Serce dla Zwierząt w 2016 roku.
O co są oskarżeni mężczyźni z Grochowalska? W akcie oskarżenia napisano:
…uderzając tępym narzędziem w okolice karku, uśmiercili po dwa szczeniaki rasy mieszanej zbliżonej wyglądem do owczarka niemieckiego (…) działając ze szczególnym okrucieństwem znęcali się nad suką rasy owczarek niemiecki i jej 3 szczeniętami w ten sposób, że świadomie zadawali ból poprzez utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania.
Mateusz Łątkowski jest zdania, że za to, co zrobili mężczyźni z Grochowalska, zasługują na karę więzienia. W rozmowie z portalem Onet.pl mówi tak:
Biorąc pod uwagę sposób działania oskarżonych oraz ich motywację, zasługują oni na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. O taką karę, choć nie wiem jeszcze, w jakim wymiarze, mam zamiar wnioskować po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.
Kolejna rozprawa odbędzie się pod koniec czerwca. Wierzymy, że adwokat Mateusz Łątkowski przyczyni się do wydania sprawiedliwego wyroku. Ważne jest też coś innego, coś, o czym Mateusz Łątkowski mówił kiedyś w programie „Uwaga TVN”:
Najbardziej by mnie ucieszyło, gdyby sprawca zrozumiał karygodność popełnionego przez niego czynu zabronionego. Nie każę wszystkim zwierząt kochać, ja tylko chcę, żeby ich nie krzywdzili.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
04.04.2025
Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt? Sposobów jest wiele, potrzebne są tylko chęci
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
4 kwietnia przypada Dzień Bezdomnych Zwierząt. Wspaniale, gdyby w kalendarzu przestał istnieć taki dzień, a wszystkie zwierzaki miały dobre, kochające domy. Statystyki wskazują jednak na coś zupełnie odwrotnego – zjawisko bezdomności nie maleje, a wręcz pojawia się coraz więcej wyzwań. Rozmawiamy o tym z Natalią Karolak, specjalistką w zakresie weterynarii i bezdomności zwierząt, koordynatorką projektu Karmimy Psiaki w Fundacji Sarigato.
undefined
26.03.2025
Historia Szarika – 18 miesięcy walki o sprawiedliwość
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czasami sprawiedliwość potrzebuje czasu. Czasami o jedno psie życie trzeba walczyć miesiącami, krok po kroku torując drogę do lepszego jutra. Historia Szarika to dowód na to, że upór, zaangażowanie i determinacja mogą odmienić los nawet najbardziej skrzywdzonego zwierzęcia. To także przypomnienie, że nie możemy odwracać wzroku od cierpienia – bo tylko działanie ma moc zmieniania świata.
undefined
12.03.2025
Widzisz zaniedbanego psa? Dowiedz się, gdzie to zgłosić!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Znęcanie się nad psami to nie tylko bicie! Głodzenie, brak leczenia i odpowiedniego żywienia także może być karany. Gdzie zgłosić zaniedbanego psa? Podpowiadamy.
undefined