22.11.2023
Zimowe ubranko dla psa – fanaberia czy konieczność?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ubieranie psów budzi wiele emocji wśród opiekunów. Mamy zwolenników tego pomysłu, jak i zdecydowanych przeciwników zakładania psom ubrań. A gdzie leży prawda? Jak zwykle... pośrodku! Sprawdź, co warto wiedzieć o ubrankach dla psów na zimę.
fot. Shutterstock
Ubieranie psów zimą to dość kontrowersyjny temat. Jedni psiarze upierają się przy tym, że zakładanie zwierzakowi swetra czy kurtki to uczłowieczanie i krzywdzenie psa, popierając swoje zdanie stwierdzeniem, że pies to przecież zwierzę, a zwierzęta sobie z zimnem poradzą. Inni twierdzą, że skoro sami się cieplej ubierają, to i pupilowi powinni coś założyć. Gdzie leży prawda? Czy ubranko dla psa to faktycznie tylko fanaberia opiekunów i nie daje psu nic poza głupim wyglądem?
Czemu psom jest zimno?
Prawdą jest, że przodkowie psów bez problemu dostosowywali się do zimowych chłodów i nie potrzebowali żadnych sweterków. Ich grube, dwuwarstwowe futro doskonale chroniło zarówno przed wilgocią, jak i zimnem. Jednak dzisiejsze domowe czworonogi znacznie różnią się od pozostałych psowatych. Istnieje wiele ras, które w wyniku selekcji przeprowadzonej przez człowieka straciły podszerstek i grubą sierść lub drastycznie się zmniejszyły. Te zmiany sprawiły, że spora część psów nie umie już radzić sobie z ujemnymi temperaturami.
Nieprawdą jest więc, że „pies to pies i powinien sobie z mrozem poradzić bez ubierania”. Psy to nie są dzikie zwierzęta – zostały zmodyfikowane na potrzeby człowieka. I teraz człowiek powinien pomóc im przetrwać warunki, w których przez ludzkie modyfikacje psy zatraciły umiejętność samodzielnego funkcjonowania. Sposobem na to jest między innymi zakładanie ubrań tym psom, które tego potrzebują.
Ubranko dla psa – komu jest potrzebne?
Nie każdemu domowemu pupilowi potrzebne będzie zimą ubranko dla psa. Duże i zdrowe czworonogi zaopatrzone w grube futro doskonale poradzą sobie, nawet spacerując w głębokim śniegu, a dodatkowa warstwa ocieplenia może nawet im zaszkodzić i doprowadzić do przegrzania. Niektóre rasy psów, takie jak husky, malamut czy leonberger są doskonale przygotowane do niskich temperatur i nie należy ich dodatkowo ubierać bez wyraźnego wskazania (na przykład choroby). Istnieje jednak kilka typów psów, w wypadku których sweter czy kurtka mogą być naprawdę dobrym pomysłem.
Pieski małych ras
Psiaki o niewielkich rozmiarach, takie jak chihuahua, york czy maltańczyk, nawet mimo dłuższej sierści bardzo szybko wychładzają się na mrozie. Ich małe ciałka szybko tracą ciepło, a organizm nie nadąża z ogrzewaniem się. Takie czworonogi powinny mieć zakładane ubranka od momentu, kiedy zauważymy, że zaczynają dygotać na zimnie. Niektóre z nich potrzebują takiej pomocy jeszcze zanim temperatury spadną poniżej 0 stopni!
Starsze i chore psy
Psy starsze, które wolno poruszają się na spacerach, mogą nie być w stanie wystarczająco ogrzać się podczas zimowej przechadzki. Ubranko dla psa przyda się także zwierzakowi, który cierpi na chorobę skóry powodującą wyłysienia, niedoczynność tarczycy, chorobę Cushinga lub ma osłabiony układ odpornościowy. Również wychudzone czworonogi powinny nosić dodatkową, chroniącą przed zimnem warstwę.
Psy bez podszerstka
Kilkucentymetrowa, pozbawiona podszerstka sierść u takich ras jak bokser, amstaff, buldog francuski czy chart nie stanowi skutecznej ochrony przed mrozem. O ile zdrowe i aktywne na spacerach psy tych ras stosunkowo dobrze sobie radzą zimą, o tyle spokojniejsze czworonogi bez podszerstka mogą silnie odczuwać zimno.
Jak wybrać dobre ubranko dla psa?
Przy wyborze ubranka dla psa powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą naszego czworonoga. By dobrze je dopasować, najlepiej wybrać się na zakupy ze zwierzakiem lub dokładnie go zmierzyć. Ubranie powinno zakładać się w łatwy sposób, nie ograniczać ruchów zwierzaka i nie uciskać pod pachami. Nie powinno także zawierać żadnych elementów, które psiak może połknąć lub które będą go obcierać. Warto wybierać ubranka zakrywające nie tylko plecy, ale także brzuch psa.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.11.2023
Stres u psa – co warto o nim wiedzieć?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierny poziom stresu jest bolączką dzisiejszych czasów – nasze życie, szczególnie w środowisku wielkomiejskim, obfituje w czynniki wywołujące stres. Nie każdy jednak wie, że napięcie towarzyszy również naszym domowym pupilom! I nie chodzi tylko o coroczne pokazy fajerwerków. Zobacz, jaki wpływ na organizm ma stres u psa.
fot. Shutterstock
09.11.2023
Buda dla psa – o tym możesz nie wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Buda dla psa kojarzona jest od razu ze wsią, łańcuchem i złymi warunkami. Na szczęście takie czasy już mijają, co nie znaczy, że znikają też budy. Nie zawsze jednak są złym rozwiązaniem, a niekiedy – dobrą alternatywą dla psa. Sprawdźmy, o jakich sytuacjach mowa!
fot. Shutterstock
13.11.2023
Starsze psy w schronisku. Gdy starość oznacza samotność...
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
W polskich placówkach opiekujących się bezdomnymi zwierzętami przebywa ogromna liczba psów. Wśród nich wyraźnie wyróżnia się jedna grupa czworonogów. Są to starsze psy. W schronisku pomoc właśnie im jest często najtrudniejsza. Dowiedz się dlaczego!
fot. Shutterstock