07.03.2023
Sierść psa. Jakie pełni funkcje i jak o nią dbać?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Sierść to wizytówka każdego psa! By okrywa włosowa była piękna i lśniąca, wymagać będzie prawidłowej pielęgnacji i odpowiedniego żywienia. Sprawdź, jak dbać o sierść psa w zależności od jej rodzaju.
fot. Shutterstock
- Jak zbudowana jest sierść psa?
- Jakie funkcje pełni sierść u psa?
- Jak dbać o psią sierść?
- Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?
Każdy pies, oprócz ras bezwłosych, pokryty jest niemal w całości sierścią. Okrywa włosowa czworonoga może mieć różną gęstość, długość i strukturę, co sprawia, że każdy rodzaj sierści wymagać będzie odmiennej pielęgnacji. Jak zbudowana jest sierść psa i dlaczego jest taka ważna? Sprawdź, jak możesz wspomóc jej prawidłowe funkcjonowanie!
Jak zbudowana jest sierść psa?
Typowa, dwuwarstwowa sierść psa składa się z grubych włosów okrywowych i miękkiego podszerstka. Wyrastają one z mieszków włosowych znajdujących się w skórze właściwej zwierzaka. Każdy mieszek może wytwarzać jeden włos okrywowy i 5 włosów bocznych, które tworzą warstwę okrywową oraz do 20 włosów wtórnych budujących podszerstek. Sprawia to, że na jednym centymetrze kwadratowym skóry psa znajdować się może rosnąć nawet do 12000 włosów. W skórze psa znajdują się także gruczoły łojowe zapewniające sierści odpowiednie nawilżenie, elastyczność i blask.
Taką dwuwarstwową sierścią złożoną z włosów okrywowych i podszerstka charakteryzują się przede wszystkim:
- rasy pierwotne – na przykład siberian husky, shiba inu, samojed,
- rasy powstałe w wyniku krzyżowania z wilkami – wilczak czechosłowacki i wilczak Sarloosa,
- owczarki – w tym owczarek niemiecki, owczarek podhalański, border collie,
- niektóre rasy krótkowłose – labrador retriever, doberman, beagle, rottweiler.
Wśród psów bez podszerstka znajdują się natomiast niektóre krótkowłose rasy, takie jak buldog angielski, bokser czy mops. Ich sierść składa się wyłącznie z ostrych jak igiełki włosów okrywowych.
Sierść u większości ras psów podlega ciągłej wymianie - poszczególne włosy obumierają, a ich miejsce zajmują nowe. Proces ten zachodzi szczególnie intensywnie w okresie wiosennego i jesiennego linienia, jednak domowe czworonogi mogą gubić niewielkie ilości włosów przez cały rok. U niektórych czworonogów włosy okrywowe mogą rosnąć stale, podobnie jak włosy ludzkie. Tego typu sierścią charakteryzują się na przykład pekińczyki, maltańczyki i shih tzu. Niektóre rasy z włosami mogą być pozbawione podszerstka, jednak nie jest to regułą.
Jakie funkcje pełni sierść u psa?
Sierść u psa pełni kilka niezwykle ważnych funkcji. Przede wszystkim chroni skórę psa przed czynnikami zewnętrznymi. Ma także znaczenie dla porozumiewania się zwierzaka z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Do najważniejszych funkcji sierści u psa należą:
- chronienie skóry przed zranieniami, wilgocią, promieniowaniem słonecznym i odmrożeniem,
- zapobieganie nadmiernej utracie ciepła z organizmu podczas niskich temperatur,
- ułatwianie identyfikacji poszczególnych osobników,
- udział w komunikacji wewnątrzgatunkowej między innymi poprzez piloerekcję, czyli jeżenie sierści na grzbiecie.
By sierść psa spełniała swoje funkcje, musi być zdrowa i właściwie pielęgnowana.
Jak dbać o psią sierść?
Na zdrowie okrywy włosowej u psa wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest prawidłowe żywienie dostarczające zwierzakowi składników odżywczych niezbędnych do wytwarzania włosów i ich natłuszczania. Z tego względu wszelkie błędy żywieniowe mogą poważnie odbić się na sierści u psa, powodując jej matowienie, łamliwość i nadmierne wypadanie.
Dobrym sposobem na poprawę wyglądu sierści psa i zapobieganie niedoborom składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania sierści jest podawanie zwierzakowi skutecznych witamin dla psa na sierść. Preparat taki powinien zawierać wielonienasycone kwasy tłuszczowe zapewniające właściwe natłuszczenie sierści, witaminy z grupy B niezbędne do zachowania elastyczności i prawidłowego nawilżenia skóry oraz biotynę i cynk regulujące wydzielanie łoju.
Niezwykle ważnym aspektem jest również sposób pielęgnacji. Pielęgnacja sierści powinna być dostosowana do struktury włosa u psa. Struktura ta warunkowana jest przez geny utrwalone w procesie selekcji podczas tworzenia ras. Ze względu na rodzaj sierści rasy psów można podzielić na:
- gładkowłose o krótkiej sierści przylegającej do ciała,
- szorstkowłose z twardym, sterczącym włosem okrywowym i niewielką ilością podszerstka,
- z włosem jedwabistym, czyli długim na plecach, brzuchu, szyi i ogonie, a krótszym na pysku,
- z włosem kręconym lub falistym – z podszerstkiem lub bez.
Pielęgnacja psów gładkowłosych
Gładkowłose psy nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji. Opiekun czworonoga o takiej strukturze sierści powinien regularnie czesać pupila, by usunąć nadmiar martwych włosów okrywowych i podszerstka. Przy pielęgnacji gładkowłosych psów z obfitym podszerstkiem sprawdzają się najlepiej furminatory i szczotki pudlówki, natomiast psy bez podszerstka mogą być czesane gumowym zgrzebłem, rękawicą z wypustkami lub gęstą, włosianą szczotką. Czworonoga takiego nie trzeba zbyt często kąpać – zabrudzenia z sierści można usunąć za pomocą zwilżonej ściereczki.
Pielęgnacja psów szorstkowłosych
Szorstkowłose psy powinny być czesane metalowym grzebieniem o średnim rozstawie zębów. Sierść szorstkowłosa może także wymagać trymowania, czyli wyskubywania martwych włosów. Zabieg ten musi być wykonywany systematycznie, co 2-3 miesiące. Trymowanie jest dość czasochłonne i wymaga wprawy, dlatego warto zlecić je doświadczonemu groomerowi.
Pielęgnacja sierści jedwabistej
Sierść jedwabista ma skłonność do plątania się i zbierania podczas spacerów przeróżnych zanieczyszczeń, takich jak gałązki, liście czy rzepy. Opiekun psa z taką okrywą włosową musi więc codziennie poświęcić czas na dokładne rozczesanie sierści pupila. Zwierzaka o jedwabistej sierści należy także myć co kilka tygodni i strzyc – szczególnie jeśli będzie to rasa o stale rosnących włosach.
Pielęgnacja kręconej sierści
Kręcona i falista sierść wymaga regularnej pielęgnacji. Zaniedbanie psa o takiej strukturze włosa będzie prowadzić do filcowania się i zbijania sierści w nieestetyczne strąki, które mogą ciągnąć skórę psa, sprawiając zwierzakowi ból. Ten rodzaj okrywy włosowej potrzebować będzie codziennego czesania za pomocą metalowego grzebienia, a nieraz także regularnego strzyżenia. Psy z falistym włosem o gęstym podszerstku wymagać będą także wyczesywania przy użyciu szczotek pudlówek.
Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?
Wiosennej i jesiennej wymianie sierści u psów obdarzonych podszerstkiem nie da się zapobiec. Ilość włosów gubionych przez zwierzaka można jednak ograniczyć, codziennie czesząc psa i usuwając w ten sposób nadmiar martwych włosów. Dobrym pomysłem może być także kąpiel w delikatnym szamponie lub wizyta u psiego fryzjera.
W okresie linienia warto także wspomagać organizm psa sprawdzonymi suplementami na skórę i sierść. Preparaty zawierające skoncentrowane dawki substancji odżywiających mieszki włosowe i gruczoły łojowe przyspieszą wzrost nowych włosów i zapobiegną nadmiernemu przesuszeniu się skóry. Jeśli szukasz takiego środka, wypróbuj Vet Expert Vetoskin – preparat na skórę i sierść w wygodnej kapsułce Twist Off.
Artykuł powstał we współpracy z marką VetExpert
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.06.2024
Jak czesać psa? Czym i jak często? Odpowiedzi na najczęstsze pytania!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pielęgnacja sierści wydaje się niektórym najtrudniejszym zabiegiem w opiece nad pupilem. Tymczasem nie ma w tym nic trudnego. Trzeba tylko trafnie ocenić, jaki rodzaj sierści ma czworonóg (może w tym pomóc groomer) i kupić odpowiednie akcesoria. Warto też poznać odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące pielęgnacji.
undefined
25.02.2024
6 kosmetyków dla ludzi, które sprawdzą się dla psa. Poznaj je!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiele rzeczy używanych przez nas, ludzi, domowym czworonogom może tylko zaszkodzić. Czy dotyczy to też wszystkich kosmetyków dla ludzi? Które z nich nadają się dla psów?
undefined
30.01.2024
Pielęgnacja skóry psa zimą – 6 prostych sposobów, jak pomóc pupilowi w mrozy
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Pielęgnacja skóry psa zimą to sprawa niezwykle ważna, bo jej dobry stan jest konieczny dla zachowania zdrowia sierści, która chroni przed zimnem. Poznaj 6 łatwych sposobów o cudownym działaniu, które to zapewnią twojemu pupilowi!
undefined