WELSH CORGI CARDIGAN
Podczas gdy jego podobny z postury kuzyn pembroke wdał się w szpica, welsh corgi cardigan ma więcej cech jamnika. To pełen werwy, inteligentny, wesoły, a przy tym szczekliwy pies.
Charakter rasy welsh corgi cardigan
Welsh corgi cardigan to pies wesoły, wszędobylski, o dużym temperamencie. Charakterystyczną cechą tej rasy jest wrodzona nieufność, która sprawia, że w kontaktach z obcymi ludźmi jej przedstawiciele trzymają dystans. Psy rasy welsh corgi cardigan nie pozwolą się od razu pogłaskać, ale gdy już kogoś poznają, wylewnie okazują mu sympatię.
Cardigan jest wpatrzony w opiekuna i choć czasem spróbuje postawić na swoim, to z reguły jest dość posłuszny. To wymarzony towarzysz dzieci – zawsze chętny do zabaw i pieszczot.
Czujność i odwaga czynią z niego doskonałego stróża. Ta druga cecha sprawia też, że welsh corgi cardigan mimo niepokaźnej postury oczekuje respektu od pobratymców.
Z natury aktywny welsh corgi cardigan nie lubi bezczynności. Ruch jest dla niego bardzo ważny również dlatego, że zapobiega otyłości, do której przedstawiciele tej rasy mają skłonność.
Umiejętności
Corgi był używany głównie do zaganiania bydła, czasem także owiec i drobiu. Jego praca polegała na obieganiu stada i strofowaniu jego nieposłusznych członków szczekaniem oraz szczypaniem w pęciny – niewielki wzrost pozwalał mu skutecznie unikać kopnięć. Welsh corgi cardigan przeganiał krowy na pastwisku, zapędzał je do obory lub prowadził na targ – te umiejętności wykorzystuje się także dzisiaj.
Obecnie jednak cardigany są najczęściej psami rodzinnymi. Sprawdzą się także w sporcie, np. w agility lub obedience. Dzięki swojej wytrzymałości psy rasy welsh corgi cardigan mogą towarzyszyć właścicielowi podczas długich wycieczek czy nawet uprawiać canicross. W Skandynawii uczestniczą w szkoleniu na psich ratowników.
Szkolenie i wychowanie
Pies tej rasy uczy się chętnie i szybko. Jego duża inteligencja może się jednak okazać pewną przeszkodą dla osób, które po raz pierwszy szkolą psa – welsh corgi cardigan w lot zapamięta błędy popełnione przez przewodnika. Dlatego ważne jest, aby od początku prawidłowo z nim pracować. To zwierzak żywiołowy, dlatego jeśli ma się skupić na ćwiczeniach, musimy go przedtem wyciszyć.
Szczenięta rasy welsh corgi cardigan wymagają wczesnej socjalizacji (przyzwyczajenia do hałasów, ludzi, zwierząt) – inaczej typowa dla rasy nieufność może się przerodzić w strachliwość. Warto uczęszczać z nimi do psiego przedszkola.
Dla kogo ta rasa
Welsh corgi cardigan nadaje się dla każdego, ale wymaga konsekwentnego wychowania. Dostosuje się do życia zarówno w aktywnej, jak i spokojnej rodzinie, trzeba jednak zapewnić mu możliwość rozładowania energii.
Wady i zalety rasy welsh corgi cardigan
Welsh corgi cardigan - jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- obficie linieje
- jest szczekliwy
- może zaganiać biegające dzieci
- bywa uparty
Zalety
- oddany rodzinie
- doskonały przyjaciel dzieci
- dobry stróż
- wytrzymały i odporny
- nadaje się do małego mieszkania
- inteligentny
- może uprawiać psie sporty
Zdrowie rasy welsh corgi cardigan
Welsh corgi cardigan jest odporny, doskonale znosi każde warunki atmosferyczne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jego kręgosłup – pies tej rasy powinien być szczupły i wysportowany, co pozwoli mu uniknąć np. dyskopatii. Rosnący szczeniak nie może też schodzić po schodach.
Welsh corgi cardigan ma skłonności do postępującego zaniku siatkówki (PRA) – jest już jednak test DNA pozwalający wykryć gen powodujący tę chorobę.
Około 6.-7. miesiąca życia przednie kończyny cardiganów skręcają się, przyjmując charakterystyczną dla nich postawę francuską, co może spowodować chwilową bolesność stawów nadgarstkowych i młodzieńcze kulawizny – warto wtedy podawać preparaty chroniące stawy.
Żywienie
Welsh corgi cardigan nie ma dużych wymagań żywieniowych, jako pies pasterski doskonale przyswaja karmę. Każdy cardigan jest łakomczuchem, dlatego nie powinno się go przekarmiać. W żywieniu psów rasy welsh corgi cardigan sprawdzają się zarówno gotowe karmy suche i mokre, jak i dieta domowa uzupełniona odpowiednimi suplementami.
Pielęgnacja
Welsh corgi cardigan dość obficie linieje przez cały rok, dlatego należy regularnie go szczotkować, by usunąć nadmiar martwego podszerstka. Psa tej rasy kąpiemy w miarę potrzeby w szamponie dla psów o średniej długości sierści. Trzeba też co jakiś czas skontrolować cardiganowi uszy i – jeśli zebrał się w nich brud – dokładnie je wyczyścić.
Akcesoria
Welsh corgi cardigan powinien wychodzić na spacery w wygodnej obroży lub dobrze dopasowanych szelkach typu guard i na tradycyjnej smyczy o długości minimum 3 metrów. Psy tej rasy mają skłonność do gonienia zwierzyny, dlatego na dłuższe spacery warto zabierać ze sobą linkę treningową.
Opiekun psa rasy welsh corgi cardigan powinien także zaopatrzyć się w fizjologiczny kaganiec umożliwiający czworonogowi swobodne oddychanie i picie wody - kaganiec taki może być potrzebny podczas podróży autobusem lub pociągiem. Ze względu na możliwe problemy ze stawami, legowisko dla psa tej rasy powinno być ortopedyczne, najlepiej wykonane z pianki memory foam.
Historia rasy welsh corgi cardigan
Podobno walijskie corgi wywodzą się od dawnych psów Celtów, które dotarły z nimi na Wyspy Brytyjskie jeszcze przed naszą erą. Wielu kynologów podkreśla, że od wieków były hodowane jako dwie oddzielne rasy: cardigan – najliczniej występujący w hrabstwie Cardiganshire, od którego wziął nazwę – i pembroke.
Pierwsza z ras z wyglądu, charakteru i pochodzenia była bliższa psom w typie jamnika, druga miała więcej cech szpiców. Najstarsze historyczne wzmianki o corgi pochodzą z 920 r. i znajdują się w walijskim zbiorze praw. W dziale poświęconym rolnictwu jest opis małego psa pasterskiego, którego używano do zaganiania bydła.
Nie wiadomo dokładnie, skąd się wzięło słowo corgi. Niektórzy uważają, że może być zlepkiem wyrazów: cor (karzeł) i gi (pies) lub wywodzić się od cur (stróżować) albo od corlan gi, co po walijsku oznacza psa z zagrody dla owiec.
Pod koniec XIX w. na skutek zmian, które zaszły w rolnictwie, corgi stały się mniej przydatne. Na początku XX w. pojawiły się jednak na kilku wystawach rolniczych w Londynie jako stróże prezentowanego inwentarza, dzięki czemu wzbudziły zainteresowanie kynologów i nie wyginęły. W 1925 r. powołano klub corgi, a w 1934 r. uznano dwie odrębne rasy – welsh corgi cardigan i welsh corgi pembroke.
Welsh corgi cardigan w Polsce
Pierwsze psy rasy welsh corgi cardigan pojawiły się w Polsce w 1989 roku. Pierwsze szczenięta narodziły się w 1993 roku.
Wzorzec rasy welsh corgi cardigan
Welsh corgi cardigan – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 38
- Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
- Pierwotne przeznaczenie: pies pasterski do bydła
- Charakter: pies przyjazny, żywiołowy; bardzo przywiązany do rodziny; nieufny wobec obcych, ale nie powinien okazywać strachu ani nerwowości, nie ma dużych skłonności do dominacji, podporządkuje się właścicielowi; czujny stróż
- Wielkość: idealna wysokość w kłębie – 30 cm
- Waga: suka 11–15 kg, pies 14–17 kg
- Szata: krótka lub średnio długa, twarda, możliwie prosta, z podszerstkiem, nieprzemakalna
- Maść: dowolna, również z białymi znaczeniami, które nie powinny jednak przeważać w umaszczeniu
- Długość życia: 15-17 lat
- Odporność na warunki atmosferyczne: odporny
- Koszty utrzymania: od 200 zł miesięcznie
- Cena psa z rodowodem: 6000-7000 zł
Ciekawostki o rasie welsh corgi cardigan
Jak głosi legenda, dawno temu w Walii żyły maleńkie wróżki. Ci, którym udało się je zobaczyć, opowiadali o ich dziwnych wierzchowcach – krótkonogich, ze sterczącymi uszami i lisimi pyszczkami. Ludzie i wróżki żyli w przyjaźni. Z czasem mieszkańcy wiosek zajęci codziennymi obowiązkami zapomnieli o zaczarowanym świecie, dlatego wróżki odeszły – ale zostawiły im swoje czworonogi. Znalazły je dzieci i zabrały do osady, myśląc, że to małe liski. Jednak dorośli zauważyli na ich grzbietach ślady po uprzęży i rozpoznali w nich wierzchowce wróżek. Zwierzęta zostały z ludźmi, nauczyły się paść owce i pilnować gospodarstwa – ale do dziś na sierści corgi widać ponoć ślady czarodziejskiej uprzęży…
Welsh corgi cardigana często myli się z welsh corgi pembroke’iem – i nic dziwnego, bo rasy te są bardzo podobne. To krótkonożne psy zaganiające, które kiedyś próbowano hodować razem, jednak okazało się, że mają nieco odmienne pochodzenie. Ulubieniec brytyjskiej królowej, pembroke, jest bliżej spokrewniony ze szpicami. Choć podłużny, ma krótsze ciało i stosunkowo mniejsze uszy. Często występuje u niego ogon szczątkowy. Z charakteru jest bardziej przebojowy. Najczęściej w umaszczeniu rudym, może być także czaprakowy lub – rzadko – czarny podpalany.
Z kolei welsh corgi cardigan może być spokrewniony z jamnikami. Zawsze szczyci się długim ogonem i występuje w większej gamie umaszczeń: także pręgowanym lub marmurkowym. Bywa bardziej nieśmiały od kuzyna.