OWCZAREK BELGIJSKI LAEKENOIS
Rasa owczarek belgijski występuje w czterech odmianach: malinois, tervueren, lakenois i groendael. Belgi są psami nieco ponad średniej wielkości, wyjątkowo inteligentnymi, z doskonale rozwiniętym zmysłem obserwacji, wrażliwymi, niekiedy lekko nerwowymi. Odmianę laekenois powinna wyróżniać tylko szorstka szata – w praktyce jednak tych różnic bywa więcej. Laekenois uczy się wyjątkowo szybko i jest gotów podjąć każde wyzwanie.
Charakter rasy owczarek belgijski laekenois
Tak jak jego kuzyni, wzorcowy laekenois powinien być psem o dużym temperamencie, szybko się pobudzającym i reagującym. Wysoka inteligencja sprawia, że uczy się bardzo szybko.
Te cechy – w połączeniu z instynktami stróżująco-obrończymi – czynią z niego psa nie dla każdego. Musi być prowadzony z dużym wyczuciem i bardzo potrzebuje socjalizacji. Jak każdy pracujący owczarek jest też niezwykle mocno ukierunkowany na człowieka – wymaga bliskiego kontaktu i nowych wyzwań. Nie nadaje się ani na kanapowca, ani do życia w kojcu.
Umiejętności
Owczarki belgijskie sprawdzają się jako psy lawinowe, gruzowe i pomocnicy niepełnosprawnych. Startują w zawodach psów obronnych. Są doskonałymi sportowcami, mogą uprawiać agility, flyball, obedience, frisbee. Laekenois sprawdzają się także w pasieniu w stylu tradycyjnym.
Szkolenie i wychowanie
Laekenois uczy się wyjątkowo szybko i jest gotów podjąć każde wyzwanie. Polecenia wykonuje bezbłędnie, utrzymując stały kontakt wzrokowy z przewodnikiem.
Ćwiczenia powinny być urozmaicone, bo pies tej rasy nie lubi monotonii. Wymaga od szczeniaka konsekwentnego i stanowczego wychowania oraz socjalizacji.
Dla kogo ta rasa
Owczarek belgijski laekenois nie jest psem dla każdego. To bardzo wymagający przyjaciel, któremu trzeba zapewnić dużo ruchu i zajęć. Właściciel powinien prowadzić aktywny tryb życia, być człowiekiem konsekwentnym, a jednocześnie cierpliwym i zrównoważonym.
Wady i zalety rasy owczarek belgijski laekenois
Wady
- wymaga bardzo konsekwentnego właściciela
- potrzebuje dużo zajęć, zarówno ruchowych, jak i psychicznych
- ma bardzo wrażliwą psychikę
Zalety
- energiczny i żywiołowy
- nadaje się do uprawiania psich sportów
- przywiązany do właściciela
Zdrowie rasy owczarek belgijski laekenois
Podobnie jak jego kuzyni, laekenois dobrze znosi różne warunki atmosferyczne. Jest jednak bardziej narażony na dysplazję stawów biodrowych i hemofilię. Rzadko za to cierpi na padaczkę, stosunkowo częstą u odmian długowłosych.
Żywienie
Belg nie jest wybredny, ale z powodu szybkiej przemiany materii je dosyć dużo. Jego zapotrzebowanie na energię jest spore, dlatego wskazane jest stosowanie karm o wyższej zawartości białka i tłuszczu.
Najlepiej podawać gotowe produkty (tylko wysokiej jakości), ale można także przygotowywać posiłki samodzielnie, nie zapominając o dodawaniu preparatów wapniowo-witaminowych.
Pielęgnacja
Pielęgnacja laekenois nie jest skomplikowana. Raz na jakiś czas powinno się go przeczesać. Jako jedyny z belgów wymaga trymowania – dwa do czterech razy w roku. Częstotliwość zależy od obfitości szaty i preferencji właściciela.
Trymowany laekenois nie linieje, bo martwy włos zostaje usunięty w trakcie zabiegu. Niektórzy nie trymują tej odmiany, jednak takie psy są mocno zarośnięte, gubią włos, a poza tym ich szata mięknie, a jej kolor traci intensywność.
Historia rasy owczarek belgijski laekenois
Laekenois to najrzadsza z czterech odmian owczarka belgijskiego. Wszystkie są potomkami środkowoeuropejskich psów pasterskich, spokrewnionych z owczarkami niemieckimi i holenderskimi.
Początkowo różne typy szaty i umaszczenia pojawiały się w jednym miocie. Dopiero pod koniec XIX w. podzielono psy na odmiany – najpierw w zależności od typu szaty. W 1892 r. powstał zarys pierwszego wzorca. W 1900 r. uznano w Belgii groenendaela i malinois. Dopiero w 1963 r. wprowadzono istniejący do dziś podział na cztery odmiany.
Za „ojca” odmiany szorstkowłosej uznaje się owczarza nazwiskiem Janssens. Należały do niego pies Vos i suka Poets, które stały się założycielami rodu. Nazwa odmiany pochodzi od Château de Laeken – rezydencji królowej Marii Henrietty, która lubiła obserwować szorstkowłose psy pomagające przy pracy pasterzom.
W rzeczywistości wywodziły się one z okolic Boom w północnym Kempen, gdzie urodził się Janssens i gdzie hodowała je jego rodzina. Pełniły tam także dosyć nietypową funkcję – pilnowały płótna, które rozkładano na łąkach, by wybieliło je słońce.
Teoretycznie wszystkie odmiany belgów powinny różnić się tylko typem szaty i/lub umaszczeniem. W praktyce jednak istnieją też inne różnice, ponieważ wymiana genetyczna między odmianami jest ograniczona (wymaga uzyskania zezwolenia). Laekenois bywa często mocniejszy i ma bardziej rozbudowaną głowę i klatkę piersiową niż pozostałe belgi. Niestety, wśród tej odmiany częściej zdarzają się osobniki przesadnie nieufne i lękliwe.
Wąska pula genetyczna nie pozostawia hodowcom zbyt dużego pola manewru. Starają się na przykład poprawić cechy psychiczne i zdrowie rasy, krzyżując laekenois z malinois, wśród których, zwłaszcza w liniach użytkowych, nie brakuje zwierząt o bardzo mocnej psychice.
Inni radzą sobie, rejestrując jako laekenois potomstwo malinois, które wykazuje cechy pośrednie między odmianami, takie jak nieco dłuższy i bardziej drutowaty włos. W ten sposób dodają zastrzyk świeżej krwi. Jest to praktyka często stosowana w Belgii, ale niedopuszczalna np. w Holandii.
Najwięcej laekenois można spotkać w Holandii, Belgii i Francji – jednak nawet w tych krajach są mało popularne. Do Polski parę lat temu trafiła para tych psów, ale nie pozostawiła po sobie potomstwa. W zeszłym roku przyjechała kolejna suczka.
Wzorzec rasy owczarek belgijski laekenois
Owczarek belgijski laekenois – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 15
- Pochodzenie: Belgia
- Charakter: pies czujny, aktywny, pełen energii; nieufny wobec obcych, doskonały stróż i obrońca
- Wielkość: idealna wysokość psa – 62 cm, suki – 58 cm (tolerancja 4 cm w górę i 2 cm w dół)
- Waga: psy i suki 25-32 kg
- Szata: szorstka, falista lub lekko skręcona; włos średniej długości (ok. 6 cm) na tułowiu, krótszy na kończynach i głowie, gdzie tworzy krótką bródkę, wąsy i brwi; włos okrywowy suchy i twardy w dotyku, podszerstek miękki
- Maść: płowa lub ruda ze śladami czarnego nalotu, głównie na pysku i ogonie; dopuszczalne białe znaczenia na przedpiersiu i palcach
- Długość życia: 13-15 lat
- Podatność na szkolenie: bardzo duża
- Aktywność: wysoka; potrzebuje codziennej dawki ruchu i zajęcia umysłowego
- Koszty utrzymania: od 200 zł miesięcznie
- Oporność/podatność na choroby: odporny, ale częściej niż u innych odmian występuje u niego dysplazja stawów biodrowych i hemofilia
- Możliwość nabycia szczeniaka: tylko za granicą
- Cena psa z rodowodem: 3000-4000 zł
Ciekawostki o rasie owczarek belgijski laekenois
Owczarki belgijskie są wykorzystywane do pracy w policji.