WYŻEŁ WĘGIERSKI KRÓTKOWŁOSY
Wyżeł węgierski krótkowłosy to elegancki pies myśliwski o szlachetnym wyglądzie, z krótką, rudozłotą szatą. Jego raczej lekka i szczupła budowa ciała uosabia harmonię piękna i siły.
Charakter rasy wyżeł węgierski krótkowłosy
Wyżeł węgierski krótkowłosy to pies wyjątkowo aktywny i energiczny, który uwielbia długie spacery i wyzwania intelektualne. Jest inteligentny, przyjacielski, uwielbia bliskość człowieka, pieszczoty i spanie w łóżku. Stanowi doskonałe towarzystwo dla aktywnych rodzin i może być przyjacielem nieco starszych dzieci. Źle znosi samotność, dlatego nie może mieszkać w kojcu i może cierpieć na lęk separacyjny.
Wyżeł węgierski krótkowłosy to pies niezwykle inteligentny o niespożytej energii. Dlatego potrzebować będzie nie tylko długich i aktywnych spacerów, ale także zajęcia, które zaangażuje jego umysł. Obdarzony silnym instynktem łowieckim i ogromną chęcią do współpracy z człowiekiem pies sprawdzi się we wszystkiego rodzaju zabawach węchowych i polubi przeróżne łamigłówki. Niedostateczna ilość ruchu i zajęć skutkować może nadaktywnością, szczekaniem i niszczycielskimi zapędami.
Pies rasy wyżeł węgierski krótkowłosy nie nadaje się na stróża podwórka ze względu na swoje łagodne usposobienie. Jest pozytywnie nastawiony zarówno do gości, jak i mijanych na spacerze osób. Na inne psy reaguje przyjacielsko, może także mieszkać z kotem.
Silny instynkt łowiecki u psa rasy wyżeł węgierski krótkowłosy przekłada się na dużą skłonność do ucieczek, szczególnie za leśną zwierzyną. Dlatego niezwykle ważne jest nauczenie psa skutecznego przywołania i prowadzenie go na lince w miejscach, gdzie może złapać trop dzikich zwierząt.
Umiejętności
Wyżeł węgierski krótkowłosy to doskonały pies myśliwski – z pasją tropi, wystawia i aportuje zwierzynę. Rasa hodowana była przede wszystkim do polowania na otwartej przestrzeni i do dziś na takim terenie pies tej rasy czuje się najlepiej. Wyżeł ten chętnie aportuje także z wody.
Obecnie wyżeł węgierski krótkowłosy wciąż jest używany podczas polowań i szkolony do wystawiania zwierzyny. Psy tej rasy sprawdzają się także w tropieniu użytkowym i noseworku oraz w obedience. Energiczny i wytrzymały wyżeł może być również doskonałym kompanem do biegania czy jazdy na rowerze.
Szkolenie i wychowanie
Wyżeł węgierski krótkowłosy to pies łagodny i chętny do współpracy, dlatego jego wychowanie nie nastręcza zwykle problemów. Warunkiem jest jednak zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu i ukierunkowanie jego energii. Zwłaszcza w młodym wieku wyżeł ten powinien mieć możliwość się wyszaleć, żeby potem w domu odpoczywać i nie sprawiać kłopotów.
Vizsla jest psem wrażliwym, o delikatnej psychice, źle znoszącym ostre traktowanie. Aby osiągnąć sukces w jego wychowaniu, wystarczy być konsekwentnym i okazywać mu dużo miłości. Wyżły węgierskie są inteligentne i z natury chętnie wykonują polecenia. Są bardzo uczuciowe, łatwo je zatem nagradzać, po prostu okazując zadowolenie czy radość z ich zachowania. Uwaga ukochanego opiekuna to dla wyżła cenna nagroda.
Dla kogo ta rasa
Wyżeł węgierski krótkowłosy to przede wszystkim doskonały pomocnik myśliwego – pod warunkiem że ten nie ma tzw. twardej ręki, gdyż pies ten wymaga łagodnego podejścia. Poza tym to wspaniały towarzysz aktywnych ludzi, którzy mają czas i chęci, aby regularnie zabierać psa na długie spacery czy treningi. Energia i chęć do biegania wyżła węgierskiego zachęcą całą rodzinę do wyjścia z domu i aktywnego odpoczynku na łonie natury. Wyżeł węgierski krótkowłosy najlepiej będzie się czuł poza miastem, na łonie natury. Może także mieszkać w bloku, pod warunkiem, że zapewni mu się długie i ciekawe spacery.
Wady i zalety rasy wyżeł węgierski krótkowłosy
Wyżeł węgierski krótkowłosy – jaki jest? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- w młodości bywa niesforny
- źle znosi samotność
- ma silny instynkt łowiecki
Zalety
- przemiły pies rodzinny
- łagodny wobec ludzi i zwierząt
- łatwy w pielęgnacji
- zdrowy i odporny
Zdrowie rasy wyżeł węgierski krótkowłosy
Wyżły węgierskie to psy, które dzięki aktywnemu trybowi życia długo pozostają w doskonałej kondycji. Rzadko chorują, a jeśli już, są to problemy skórne o podłożu alergicznym, zapalenia spojówek, alergie pokarmowe lub urazy związane z aktywnością. Niektóre psy rasy wyżeł węgierski krótkowłosy mogą być wrażliwe na narkozę. Na wszelki wypadek właściciel powinien uprzedzić o tym weterynarza przed operacją.
Żywienie
Ilość pokarmu trzeba zawsze dopasować do stylu życia psa, zwłaszcza że wyżeł węgierski krótkowłosy cieszy się dość dobrym apetytem. W sezonie łowieckim porcje trzeba zwiększyć, powinny też zawierać więcej tłuszczu, by pies mógł całkowicie pokryć zwiększone zapotrzebowanie na energię.
Wyżeł węgierski krótkowłosy może być karmiony zarówno gotową karmą suchą lub mokrą, jak i posiłkami przygotowywanymi w domu. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne układanie diety, musimy pamiętać o odpowiedniej suplementacji.
Pielęgnacja
Wyżeł węgierski krótkowłosy nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy raz na jakiś czas go wyszczotkować zgrzebłem (częściej w okresie linienia). Przed wystawą można sierść przetrzeć irchową ściereczką dla nadania dodatkowego połysku, choć dobrze żywiony vizsla lśni się sam z siebie. Regularnej kontroli wymagają uszy, które mogą być narażone na infekcje.
Akcesoria
Pies rasy wyżeł węgierski krótkowłosy powinien być wyprowadzany w wygodnej obroży lub dobrze dopasowanych szelkach typu guard i na tradycyjnej, mocnej smyczy. Na długie spacery warto zabierać ze sobą linkę, która zapewni psu bezpieczeństwo i swobodę.
Wyżeł węgierski krótkowłosy potrzebuje odpowiedniej wielkości posłania, na którym będzie mógł się wygodnie rozciągnąć. Do zabawy mogą posłużyć mu mocne sznury, gumowe piłki i zabawki do aportowania.
Historia rasy wyżeł węgierski krótkowłosy
Wyżły węgierskie są uznawane za jedną z najstarszych ras, znaną już w X w. Prawdopodobnie ich przodkami były psy myśliwskie różnych plemion azjatyckich, które w początkach naszej ery najeżdżały na Europę Środkową. Historia rasy wiąże się z historią dawnych Węgrów – Madziarów, ludu łowiecko-pasterskiego, który żył ponad tysiąc lat temu. Naskalne ryty z tego okresu ukazują madziarskich myśliwych polujących z sokołami i wyżłami. O psach tych mówią również późniejsze średniowieczne manuskrypty.
Vizsla rozwinął się w silnego psa, jakiego znamy dzisiaj, prawdopodobnie na terenach bogatej w zwierzynę puszty (węgierskiego stepu). Rasa prawie całkowicie wyginęła w trakcie dwóch wojen światowych, jednakże w latach 40. XX w. kilka okazów wysłano do Austrii, gdzie z wielką pieczołowitością poprowadzono hodowlę. Dziś wyżeł węgierski krótkowłosy jest znany i dosyć popularny w różnych rejonach świata, także w Ameryce.
Wyżeł węgierski krótkowłosy w Polsce
W Polsce wyżeł węgierski krótkowłosy był jeszcze do niedawna rasą mało popularną. Jednak ze względu na jego łagodne usposobienie i chęć do pracy, powstaje coraz więcej hodowli wyżłów węgierskich.
Wzorzec rasy wyżeł węgierski krótkowłosy
Wyżeł węgierski krótkowłosy – grupa VII FCI, sekcja 1, nr wzorca 57
- Kraj pochodzenia: Węgry
- Charakter: łagodny, inteligentny, pełen pasji do pracy, nastawiony na współpracę z człowiekiem, źle znosi ostre traktowanie
- Wielkość: psy – 58-64 cm, suki – 54-60 cm
- Waga: nie jest określona we wzorcu, ale zwykle ok. 25-30 kg
- Szata: krótka, gęsta i twarda, pozbawiona podszerstka
- Maść: kolor rdzawo-żółty lub ciemno-piaskowo-żółty; nos w kolorze szaty
- Długość życia: 14-15 lat
- Odporność na warunki atmosferyczne: wrażliwy na zimno
- Koszty utrzymania: od 250 zł miesięcznie
- Cena psa z rodowodem: 5000-6000 zł
Ciekawostki o rasie wyżeł węgierski krótkowłosy
Wyżły zwane są po angielsku „pointing dogs” (psy wskazujące), a po polsku nazywa się je psami legawymi lub po prostu legawcami. Ich zadaniem jest znalezienie (wywęszenie) i wystawienie (wskazanie) myśliwemu zwierzyny.
Zdolność do zamierania w bezruchu w momencie podchodzenia i namierzania ofiary jest naturalnym elementem zachowania łowieckiego wszystkich psów. Większość z nich zamiera jednak tylko na krótką chwilę. U wyżłów cechę tę wzmocniono tak, że stała się dla nich charakterystyczna.
Dawniej psy wskazujące zdobycz zwykle kładły się na ziemi, stąd nazwa „legawce”. Później zaczęto preferować wskazywanie na stojąco, czyli wykonywanie charakterystycznej „stójki” (z nosem wskazującym zwierzynę i zwykle uniesioną przednią łapą).
Węgierskie słowo vizsla ma prawdopodobnie etymologię słowiańską (por. polskie „wyżeł”) – jak zresztą wiele słów w tym języku zapożyczonych od sąsiadów. Skąd jednak pochodzi nasze „wyżeł”? Przypuszcza się, że od słowa „wysoko”, „wyżej”, co miałoby oznaczać psa wystawiającego w stójce, w odróżnieniu od kładącego się na ziemi legawca. Niektórzy wysuwają też pochodzenie od „wyga”, co oznaczało m.in. doświadczonego psa.