27.08.2020
Wyszkolone psy wykrywają koronawirusa na lotnisku w Dubaju
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii to ogromne wyzwanie. Sprawdź, jak specjalnie wyszkolone psy wykrywają koronawirusa na lotnisku w Dubaju.
fot. youtube
Niezwykle wyczulony węch psów jest po prostu niezastąpiony. Z wyjątkowych zdolności czworonogów korzysta także specjalna jednostka policji w Dubaju, gdzie psy wykrywają koronawirusa u osób podróżujących samolotami.
Jak psy wykrywają koronawirusa?
Psy od dawna pomagają w zapewnieniu ludziom bezpieczeństwa. Wrażliwy węch szkolonych czworonogów może wykrywać nie tylko przewożone narkotyki, ale także nielegalnie transportowane zwierzęta i materiały wybuchowe. Okazuje się jednak, że to nie koniec psich możliwości! W Dubaju powstał właśnie specjalny oddział psich służb, którego zadaniem jest wykrywanie wciąż rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Dzięki nim zidentyfikowanie zarażonych koronawirusem osób trwa zaledwie kilka sekund. Czworonogi nie mają także żadnego kontaktu z podróżnymi. Jak wygląda ta procedura?
Wystarczy niewielka próbka
By szkolony psiak mógł wykryć, czy dana osoba jest zarażona, wystarczy niewielka próbka potu. Jest ona pobierana od podróżnego przez pracownika Agencji Zdrowia, a następnie umieszczana w niewielkim, sterylnym słoiku i montowana w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu. Przeszkolone czworonogi wąchają kolejno każdą próbkę. Jeśli wywęszą w niej wirusa, zgłaszają to swoim opiekunom poprzez siadanie przed wybraną próbką. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. Szacuje się, że skuteczność szkolonych do wykrywania koronawirusa psiaków to około 91%. W ten sposób w ostatnich trzech tygodniach wykonano aż 400 testów na lotnisku w Dubaju!
Zjednoczone Emiraty Arabskie jako pierwsze na świecie używają psów policyjnych do tego celu. Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z ekspertami z Wielkiej Brytanii i Francji, co pozwala nam szkolić nasze psy do wykrywania wirusa – mówi Major Salah Khalifa Al Mazrouei, kierowniczka policyjnej jednostki bezpieczeństwa.
Inne lotniska też będą korzystać z pomocy psów
Z opracowanego przez Zjednoczone Emiraty Arabskie protokołu i metod szkolenia psów zamierzają skorzystać także inne duże lotniska. Wykrywanie wirusa przy pomocy psów policyjnych jest nie tylko niezwykle skuteczne – pozwala także na przeanalizowanie naprawdę dużej ilości próbek w nieporównywalnie krótkim czasie. W miejscach takich jak lotniska, przez które przewija się mnóstwo ludzi, jest to niezwykle ważne!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Zrób coś wyjątkowego na Święta – dołącz do akcji #CharytatywnaChoinka!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i dzielimy się ciepłem. A co z tymi, którzy nie mają rodziny ani domu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato w ramach projektu „Karmimy Psiaki”, każdy z nas może sprawić, że zwierzęta w schroniskach poczują magię Świąt. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, w której pomagamy czworonożnym podopiecznym z całej Polski.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla pupila? Poradnik zakupowy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwierzęta domowe mają dobroczynny wpływ na ludzi. Badania dowodzą, że kontakt z czworonogami redukuje stres, pozwala rozładować napięcie, zachęca do aktywności fizycznej. Zwierzęta uczą swoich opiekunów empatii, okazywania uczuć. Miłości psa czy kota nie do się porównać z niczym innym, pupile kochają bezwarunkowo.
undefined
28.10.2024
"Postaw na łapy. Dosyp coś od siebie"! Ruszyła akcja wsparcia zwierząt z terenów powodziowych
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Już dziś dobiega końca akcja, w której Radio 357 i marka Biofeed połączyły siły, by wesprzeć zwierzęta w schroniskach dotkniętych skutkami powodzi w Polsce. Inicjatywa zakłada, że każde 15 zł przekazane przez patronów radia, to kilogram karmy przekazany przez darczyńców, a BIOFEED dokłada od siebie drugi kilogram!
undefined