07.08.2017
Psy i koty bez wody i jedzenia. Właściciele wyjechali
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Ustawy o ochronie zwierząt, z której pochodzi ten cytat, pewnie nie znali właściciele psów i kotów z Czerwionki-Leszczyn. Nie mieli też zwyczajnie serca. Zamknęli swoje zwierzaki w domu, a sami wyjechali.
fot. Shutterstock
Kilka dni temu policjanci z komisariatu policji w Czerwionce-Leszczynach w powiecie rybnickim zostali poinformowani, że w jednym z mieszkań właściciele zostawili zwierzęta bez opieki.
Z informacji przekazanej przez osobę zgłaszającą wynikało, że ich właściciele wyjechali na kilka dni. W mieszkaniu miały znajdować się psy i koty – informują na rybnik.slaska.policja.gov.pl tamtejsi policjanci.
Rzeczywiście, gdy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, usłyszeli dochodzące zza zamkniętych drzwi szczekanie psów, a także miauczące koty. Nie było możliwości kontaktu z ich właścicielami, więc policjanci postanowili wejść do mieszkania siłą.
Poprosiliśmy o pomoc administrację budynku, która przysłała konserwatora i to on otworzył drzwi – informowała redaktorów portalu tvn24.pl Anna Karkoszka, rzeczniczka policji w Rybniku.
Gdy otwarto drzwi, z mieszkania buchnęło gorąco. Wysokie temperatury panujące ostatnio na zewnątrz i pozamykane okna sprawiły, że mieszkanie stało się czymś w rodzaju piekarnika. I w takich warunkach przebywały zwierzęta. Do tego w bałaganie i własnych odchodach. Bez wody i jedzenia.
W jednym z pokoi policjanci znaleźli cztery koty. W drugim pomieszczeniu znajdowały się dwa psy. Były przywiązane smyczami do nóg stołu. Zwierzęta były agresywne i nie pozwalały się do siebie zbliżyć – informują policjanci.
Nic dziwnego, że tak się zachowywały. Są takimi samymi istotami żywymi jak my. Pod wpływem odwodnienia i niedożywienia oraz gorąca zachodzą w ich organizmach takie same zmiany jak u nas. Zmiany mogące wywołać niekontrolowaną agresję. Poza tym do ich pomieszczenia wszedł ktoś obcy.
Policjanci napoili i nakarmili zwierzęta, a potem trafiły one do rybnickiego schroniska dla zwierząt. Śledczy z komisariatu policji w Czerwionce-Leszczynach prowadzą teraz postępowanie w sprawie znęcania nad zwierzętami. Za to przestępstwo grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
Rybniccy policjanci przypominają też na swej stronie internetowej o tym, jak niebezpieczne są wysokie temperatury zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Zwracają też uwagę na zasady opieki nad zwierzętami, ale to nie wszystko. Utworzyli tzw. Zieloną Strefę w celu lepszej ochrony zwierząt.
Zwracają się z taką oto prośbą:
Jeśli posiadasz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem, to skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail: pg@rybnik.ka.policja.gov.pl.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
10.04.2025
Znalazłem psa. Co robić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Gdy spotykasz bezdomnego psa na swojej drodze, w głowie pojawia się wiele pytań: „Co mam zrobić, żeby mu pomóc?”, „Czy powinienem go zabrać do domu?", „Gdzie to zgłosić?". Jak postąpić, żeby nie naruszyć przepisów prawnych, a jednocześnie zapewnić psu natychmiastową pomoc?
undefined
04.04.2025
Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt? Sposobów jest wiele, potrzebne są tylko chęci
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
4 kwietnia przypada Dzień Bezdomnych Zwierząt. Wspaniale, gdyby w kalendarzu przestał istnieć taki dzień, a wszystkie zwierzaki miały dobre, kochające domy. Statystyki wskazują jednak na coś zupełnie odwrotnego – zjawisko bezdomności nie maleje, a wręcz pojawia się coraz więcej wyzwań. Rozmawiamy o tym z Natalią Karolak, specjalistką w zakresie weterynarii i bezdomności zwierząt, koordynatorką projektu Karmimy Psiaki w Fundacji Sarigato.
undefined
26.03.2025
Historia Szarika – 18 miesięcy walki o sprawiedliwość
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czasami sprawiedliwość potrzebuje czasu. Czasami o jedno psie życie trzeba walczyć miesiącami, krok po kroku torując drogę do lepszego jutra. Historia Szarika to dowód na to, że upór, zaangażowanie i determinacja mogą odmienić los nawet najbardziej skrzywdzonego zwierzęcia. To także przypomnienie, że nie możemy odwracać wzroku od cierpienia – bo tylko działanie ma moc zmieniania świata.
undefined