22.05.2012
Polacy chcą odchudzić swoje psy i koty
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Właściciele psów i kotów wiedzą, że otyłość stanowi poważny problem u zwierząt domowych. Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej dla firmy Royal Canin Polska, takiego zdania jest 84,8 proc. opiekunów psów i 75,2 proc. posiadaczy kotów. Zdecydowana większość właścicieli deklaruje także gotowość do wprowadzenia diety odchudzającej u swojego czworonożnego podopiecznego w razie takiej potrzeby nawet, jeśli wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami.
W oparciu o badania przeprowadzone wśród 500 właścicieli (250 właścicieli psów i 250 właścicieli kotów) w lecznicach weterynaryjnych na terenie całej Polski, powstał raport. Jego celem było zobrazowanie stanu wiedzy na temat żywienia i zjawiska otyłości u psów i kotów wśród posiadaczy tych zwierząt.
Otyłość, która zatacza coraz szersze kręgi, dotarła także do świata zwierząt. Optymizmem napawa jednak fakt, że rozumiemy, iż dla naszych zwierząt stanowi ona zagrożenie. Jesteśmy jej także gotowi przeciwdziałać. Na pytanie o gotowość do poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wprowadzeniem diety odchudzającej, gdyby nasze zwierzę miało nadwagę lub było otyłe, „zdecydowanie tak” odpowiada aż 52,4 proc. właścicieli psów i 38,4% proc. właścicieli kotów.
Dla swoich zwierząt zdecydowanie bardziej pobłażliwi wydają się być właściciele kotów. Wykazują mniejszą gotowość (od właścicieli psów) do poddania ich kuracji odchudzającej. Nie dla wszystkich z nich także otyłość podopiecznego oznacza problem – 16,8 proc. udzieliło negatywnej odpowiedzi. Widać to wyraźnie w zestawieniu z odpowiedziami uzyskanymi od właścicieli psów, których jedynie 8 proc. nie upatrywało w otyłości zagrożenia.
Dla prawie wszystkich właścicieli – aż 94,5 proc. wskazań – wiadomości przekazywane przez lekarza na ten temat są wyczerpujące i zrozumiałe.
Większość lekarzy weterynarii waży zwierzę podczas wizyty. Prawie 60 proc. osobników ważone jest często lub zawsze, bez różnicy, czy są to psy czy koty. Co ciekawe, wagę podopiecznych zwykle określano jako prawidłową – prawie 80 proc. właścicieli psów i 75 proc. właścicieli kotów. Nieco krytyki wyraża 18,4 proc. posiadaczy psów i 16,4 proc. posiadaczy kotów, określając swoje czworonogi jako „trochę za grube”.
Dane te wyglądają nieco zaskakująco, gdy zestawimy je z raportem epidemiologicznym, będącym wynikiem badań przeprowadzonych przy udziale lekarzy weterynarii, na terenie całej Polski w 2009 r. Wynika z niego, że ponad 46 proc. kotów ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, z tego jedna trzecia kotów cierpi na nadwagę, a 13 proc. to zwierzęta otyłe. W przypadku psów problem z utrzymaniem optymalnej masy ciała dotyczy około 40 proc. osobników, w tym co trzeci pies ma nadwagę, a co dziesiąty jest otyły.
Do dokarmiania swoich czworonożnych przyjaciół przyznaje się co piąty właściciel.
Od samego początku z kampanią „Ważą się losy psów i kotów. Stop otyłości” współpracuje Grupa Ekspercka w ramach inicjatywy „Lekarze weterynarii w walce z otyłością zwierząt”, która służy wsparciem merytorycznym. Wybitni naukowcy w swojej pracy zawodowej na co dzień zajmują się tematyką zdrowia i żywienia zwierząt. Członkowie Grupy Eksperckiej są autorami pierwszego w Polsce Raportu Epidemiologicznego (październik 2009) obrazującego skalę zjawiska otyłości wśród psów i kotów. Publikacja powstała przy zaangażowaniu lekarzy i lecznic weterynaryjnych z całej Polski.
Członkowie Grupy Eksperckiej: prof. dr hab. Piotr Ostaszewski, prof. dr hab. Roman Lechowski, dr n. wet. Agnieszka Kurosad, dr n. wet. Michał Jank (stały współpracownik miesięcznika "Mój Pies"), dr n. wet. Jacek Wilczak, lek wet. Agnieszka Janeczek.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
03.04.2025
Dramat w powiecie tureckim. Mężczyzna znęcał się nad psem – zwierzę nie przeżyło
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku zatrzymali 54-letniego mężczyznę, który brutalnie znęcał się nad swoim psem. Świadek zdarzenia natychmiast zareagował i powiadomił służby. Niestety, mimo podjętej interwencji lekarzy weterynarii, zwierzę nie przeżyło.
undefined
27.03.2025
Animbulans – młodzież o wielkich sercach w walce o lepszy los dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Już 29 marca Kraków stanie się areną wyjątkowej inicjatywy. Na ulicach miasta pojawią się wolontariusze z projektu Animbulans, organizujący zbiórkę funduszy na rzecz podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt KTOZ. Akcja potrwa od godziny 11:00 do 17:00 i będzie prowadzona w formie tradycyjnej oraz online.
undefined
17.03.2025
Jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowy członek rodziny nie zawsze reprezentuje gatunek homo sapiens. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o powiększeniu grona domowników o reprezentanta gatunku canis lupus familiaris. Fundacja Viva! namawia wszystkich, którzy chcą mieć psa, aby go nie kupować, ale zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska.
undefined