22.03.2021
Kim może zostać twój pies? Poszukiwaczem zwłok!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czym zajmuje się pies poszukujący zwłok i jak można wyszkolić go do takiego zadania? Sprawdź, czy twój psiak też może nim zostać!
fot. Shutterstock
Poszukujesz dla swojego czworonoga ciekawego zajęcia, które przy okazji pomoże innym ludziom? Jeśli twój psiak uwielbia wszelkie aktywności, nie jest agresywny i ma doskonały węch, może naprawdę wiele osiągnąć, a także przysłużyć się społeczeństwu! Czym zajmuje się pies poszukujący zwłok i jak go wyszkolić?
Czym zajmuje się pies poszukujący zwłok?
Jak sama nazwa wskazuje, psiak poszukujący zwłok zajmuje się znajdowaniem ludzkich zwłok. Jego praca różni się od pracy psów ratowniczych, które poszukują żywych ludzi zaginionych w lesie, pod gruzami czy lawinami. Psy zwłokowe nauczone są kierowania się zapachem rozkładających się ludzkich tkanek i doprowadzania swojego przewodnika do źródła tego zapachu. Mogą wyszukiwać zarówno zwłoki zakopane głęboko pod gruzami budynków czy zgliszczy po pożarze, jak i ciała znajdujące się głęboko pod wodą. Pies poszukujący zwłok bierze także udział w poszukiwaniu osób, które mogły popełnić samobójstwo – na przykład w głębi lasu.
Jak szkoli się psa zwłokowego?
Psiaki do takich zadań musi cechować przede wszystkim ogromna chęć do współpracy ze swoim opiekunem i brak agresji wobec ludzi. Trudne warunki, w jakich odbywają się poszukiwania zwłok, wymagają od zwierzaka także sprawności fizycznej, odwagi oraz dużej samodzielności. Nic dziwnego więc, że w takich zadaniach najlepiej sprawdzają się owczarki niemieckie, belgijskie malinois, labradory i goldeny. Jednak psem poszukującym zwłok może stać się także czworonóg innej rasy, a nawet zwykły kundelek!
Szkolenie psów zwłokowych, tak jak każde inne szkolenie psów, polega na zabawie i odpowiednim zmotywowaniu zwierzaka. Za odnalezienie konkretnego zapachu psiak nagradzany jest przysmakami i zabawą tak, by z chęcią ruszał do pracy. Szukający zapachu zwłok pies ma za zadanie ignorować wszystkie inne interesujące go zapachy – żywych ludzi, zwłok zwierząt, rozrzuconego w lesie jedzenia… By to osiągnąć, konieczny jest systematyczny trening w najróżniejszych warunkach. Wyszkolenie psa do niezawodnego wykonywania swojej pracy może zająć nawet kilka lat.
Pies poszukujący zwłok – pytania i odpowiedzi
Czy można zacząć trenować z dorosłym psem?
Tak, pod warunkiem, że ma odpowiednie predyspozycje. Jeśli masz szczeniaka, powinieneś zacząć od szkolenia z podstaw posłuszeństwa.
Jak często odbywają się treningi?
Treningi powinny odbywać się systematycznie, minimum raz w tygodniu. Jednorazowo trening może trwać nawet 4 godziny.
Ile to kosztuje?
Szkolenie psa poszukującego zwłok jest darmowe i odbywa się na zasadzie współpracy z innymi członkami zespołu.
Jaki sprzęt jest potrzebny?
Nie ma tu ścisłych reguł – wszystko zależy od wymagań danej grupy poszukiwawczej.
Co z tego mamy?
Możliwość brania udziału w akcjach poszukiwawczych głównie na zasadzie wolontariatu i satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Praca w grupie osób o podobnej pasji to także dobra zabawa i doskonały sposób na spędzanie czasu. Wszystko odbywa się na zasadzie wolontariatu, nie otrzymuje się więc za udział w poszukiwaniach wynagrodzenia.
Czy są jakieś specjalne wymagania wobec człowieka – opiekuna psa zwłokowego?
Przewodnik psa musi być pełnoletni, zdrowy, w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Musi także dysponować własnym transportem. Praca w zespole wymaga natomiast umiejętności komunikacji z ludźmi, empatii i odporności na stres. Należy też pamiętać, że w pracy tej ma się kontakt ze zwłokami w różnym stopniu rozkładu!
Czy twój pupil może zostać psem na zwłoki?
Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasz psiak nadaje się do takiej pracy, możemy sprawdzić umiejętności jego nosa i zaangażowanie w pracę, szkoląc go w tropieniu użytkowym lub noseworku. Zadania te także polegają na wyszukiwaniu określonego zapachu, wymagają podobnej motywacji i predyspozycji, co wyszukiwanie zwłok. Zajęcia takie powinny odbywać się pod okiem specjalisty, który wprowadzi was w tajniki pracy na przeróżnych zapachach. Gdy twój pupil zdobędzie już umiejętności potrzebne do wyszukiwania zapachów w terenie, możesz zacząć szkolić go w znajdowaniu zapachu rozkładających się zwłok. Najprawdopodobniej nie uda ci się zorganizować próbki martwego, ludzkiego ciała… Jednak w tym celu sprawdza się także rozkładające się mięso, szczególnie wieprzowe. Podczas specjalistycznych szkoleń w grupach poszukiwawczych czy policji używa się specjalnych, syntetycznych mieszanek zapachowych.
Uważasz, że twój pupil ma doskonałe predyspozycje do takiej pracy? Zgłoś się do działającej w twojej okolicy grupy poszukiwawczej. Zasady naboru i wymagania znajdziesz zazwyczaj na stronie internetowej danej grupy. Po przejściu odpowiednich szkoleń i egzaminów będziesz mógł rozpocząć współpracę ze strażą pożarną, policją lub organizacjami zajmującymi się poszukiwaniami osób zaginionych.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined