20.12.2020
Co tak naprawdę robi pies, który pomaga osobie z niepełnosprawnością?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niektóre czworonogi szkolone dla chorych osób wcale nie muszą wyglądać wyjątkowo. Jednak każdy pies pomocnik ma do wykonania niezwykle ważne zadanie!
fot. Shutterstock
Widząc na spacerze psa ubranego w nietypowe szelki lub towarzyszącego osobie na wózku, zachowaj odpowiedni dystans i nie zaczepiaj ani nie zagaduj zwierzaka (chyba że wyraźnie poprosi cię o pomoc). Pies pomocnik ma do wykonania niezwykle trudne zadanie, a od jego wsparcia zależy często życie jego opiekuna! Czym zajmuje się pies pomocnik? Oto 6 najczęściej spotykanych psów szkolonych do zadań specjalnych!
Pies pomocnik dla osoby niewidomej
Psiak w roli przewodnika osoby niewidomej to najczęściej spotykany typ czworonożnego pomocnika. Pierwsze psiaki służące w tej roli pojawiły się już dwa tysiące lat temu! Ich zadaniem jest pomaganie w codziennym życiu osobie niewidomej lub mającej duże problemy ze wzrokiem. Obejmuje to wsparcie podczas omijania przeróżnych przeszkód, wchodzenia po schodach, wsiadania do autobusu czy ostrzeganie o zbliżającym się przejściu przez ulicę. Psiaki pomagające osobom niewidomym nie mogą być bezwzględnie posłuszne. Ich praca polega na podejmowaniu samodzielnych decyzji i często upieraniu się przy wyborze bezpieczniejszej trasy. Pies pomocnik osoby niewidomej ubrany jest często w specjalne szelki z napisem „nie dotykaj”.
Pies pomocnik osoby niesłyszącej
Psy wspierające osoby niesłyszące szkolone są tak, by zwracały uwagę opiekuna na przeróżne dźwięki. Między innymi na dzwonek do drzwi, dzwonek telefonu, alarm przeciwpożarowy czy budzik. W chwili, gdy rozlega się dany dźwięk, pies ma za zadanie trącić opiekuna pyskiem lub łapą i poprowadzić go do źródła dźwięku lub pokazać, że trzeba jak najszybciej oddalić się z danego miejsca.
Pies dla osoby z padaczką
Psy są niezwykle wrażliwe na wszystkie, nawet drobne zmiany zachodzące w zachowaniu człowieka. Ta zdolność może uratować życie wielu osób, w tym także tych cierpiących na epilepsję. Psy pomagające osobom z padaczką wyczuwają nadchodzący atak i zgłaszają to swojemu opiekunowi. Następnie psiak musi przyjąć pozycję pozwalającą mu zabezpieczyć ciało opiekuna podczas napadu padaczkowego – najczęściej podłożyć swój tułów pod jego głowę. Naukowcy wciąż nie są pewni, w jaki sposób psy umieją przewidywać ataki. Jednak są w tym niezastąpione!
Pies pomocnik dla osoby z cukrzycą
Niezwykle wrażliwy węch domowych czworonogów pozwala im wyczuwać nawet najdrobniejsze zmiany w ludzkim organizmie. Psy szkolone dla osób z cukrzycą bez problemu wyczuwają nagłe spadki cukru we krwi opiekuna. Odpowiednie zakomunikowanie takiej sytuacji pozwala na szybką reakcję i uniknięcie groźnego omdlenia. Dzięki takiej pomocy osoby cierpiące na cukrzycę mogą czuć się bezpieczniej i normalnie uczestniczyć w życiu społecznym.
Pies dla osoby na wózku
Tego typu pies pomocnik szkolony jest to wykonywania przeróżnych czynności będących poza zasięgiem osoby poruszającej się na wózku. Czworonogi te potrafią nie tylko popychać wózek, ale także naciskać klamki, guziki w windzie, podawać przeróżne przedmioty, a nawet pomagać przy zdejmowaniu butów! Wiele takich psiaków wspiera także osoby mające inne trudności z poruszaniem się, wynikające na przykład z zaników mięśni, reumatyzmu czy niedowładów kończyn.
Pies dla osoby z autyzmem
Zwierzaki szkolone dla osób z autyzmem mają przed sobą wiele różnorodnych zadań. Niektóre z nich pomagają opiekunom dzieci cierpiących na autyzm w uspokojeniu maluchów podczas ataków, inne pilnują, by dziecko nie oddaliło się od rodziców. Jeszcze inne zapewniają wsparcie podczas codziennych interakcji z innymi ludźmi. Odpowiednio wyszkolony pies może pomóc osobie z autyzmem w opanowaniu emocji, zmotywować do wykonywania podstawowych czynności. Będzie stanowić także nieocenione, bezpieczne towarzystwo. Trzeba jednak pamiętać, że taka praca jest niezwykle trudna dla czworonoga – tylko niektóre psy jej podołają!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined