11.07.2019
Uważaj! Podczas letnich zabaw twój pies może zatruć się wodą!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Podczas letnich upałów zabawy w wodzie to ulubiona aktywność wielu psów. Jednak może to być dla nich groźne - pies może zatruć się wodą!
Fot. Shutterstock
Letnia, upalna pogoda aż prosi, by zabrać psa nad wodę! Bieganie wśród morskich fal, aportowanie piłki z jeziora czy taplanie się w przydomowym basenie to aktywności, które są często proponowane czworonogom przez ich opiekunów. Jednak czy takie zabawy są na pewno bezpieczne dla domowych pupili? Czy bawiący się w wodzie pies może zatruć się wodą?
Czy pies może zatruć się wodą?
Zatrucie wodą jest dość rzadkie, jednak wysoce śmiertelne. Do zatrucia dochodzi w momencie, gdy w krótkim czasie pies połyka tak dużo wody, że jego organizm nie umie sobie z nią poradzić. Zewnątrzkomórkowe stężenie sodu drastycznie spada i wywołuje stan zwany hiponatremią. By przywrócić równowagę w ciele zwierzaka, jego komórki zaczynają wchłaniać nadmiar wody. Niektóre organy, takie jak wątroba, bez problemu mogą zwiększyć swoją objętość, magazynując wodę. Jednak mózg, ograniczony czaszką, nie ma takiej możliwości – wzrost ciśnienia w komórkach mózgu powoduje ich obumieranie.
Na zatrucie wodą narażone są w szczególności małe psy oraz te czworonogi, które wyjątkowo ekscytują się podczas tego typu zabaw. Szczególną ostrożność należy zachować przy psach rasy border collie, jack russell terrier oraz psach użytkowych pracujących na instynktach.
Objawy zatrucia wodą u psa
Psiak, którego organizm nie radzi sobie ze zbyt dużą ilością płynów, zachowywać się będzie bardzo apatycznie. Mdłości, wymioty, zaburzenia koordynacji ruchowej to kolejne objawy, które mogą świadczyć o tej przypadłości. Zatruty wodą pies może być także niespokojny i nadmiernie się ślinić. Jego dziąsła stają się blade, oczy szkliste, a źrenice rozszerzone. Uszkodzenie mózgu spowodowane wzrostem ciśnienia wewnątrz komórek może spowodować problemy w oddychaniu, drgawki i utratę przytomności.
Jak pomóc psu, który zatruł się wodą?
Jeśli po zabawie z wodą zauważysz u swojego czworonoga któreś z wymienionych wyżej objawów – nie zwlekaj! Od razu zabierz go do weterynarza. Zatrucie polegające na drastycznym obniżeniu się zawartości sodu w organizmie leczone jest przede wszystkim przy pomocy kroplówek z elektrolitami. Dodatkowo psu mogą być podane leki obniżające ciśnienie w mózgu oraz środki moczopędne, które przyspieszą wydalanie nadmiaru płynów.
Jak zapobiec zatruciu wodą?
Zatrucie się wodą przez psa może bardzo szybko skończyć się dla niego w tragiczny sposób. Nie znaczy to jednak, że należy odmawiać psu jakiegokolwiek kontaktu z wodą! Należy jednak zachować ostrożność podczas zabaw w wodzie i wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
- Obserwuj uważnie zachowanie swojego czworonoga. Niektóre psy są bardzo ostrożne i umieją pływać i bawić się w wodzie w sposób, który nie zagraża ich zdrowiu. Jednak psiaki, które bardzo entuzjastycznie zachowują się w wodzie, łapią pyskiem fale lub strumień wody z węża ogrodowego, mogą być bardziej narażone na zatrucie!
- Nie prowokuj psa do nurkowania za zabawkami. Unikaj każdej aktywności, która może skłonić psa do połykania dużych ilości wody. Na większych głębokościach ciśnienie wody znacząco wzrasta, przez co czworonóg może połykać jej dużo więcej, niż nam się wydaje.
- Do aportowania z wody wybieraj płaskie zabawki zamiast piłek. Szerzej otwarty pysk sprawia, że psiak może nałykać się większej ilości wody, niż trzymając w zębach na przykład frisbee.
- Rób częste przerwy. Regularny odpoczynek na stałym lądzie nie tylko odciągnie zwierzaka od wody. Pozwoli również psu na pozbycie się nadmiaru płynów poprzez sikanie. Zmęczonym psom będzie także trudniej utrzymać się na wodzie podczas pływania, co stwarza ryzyko połykania większych ilości wody.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Animbulans – młodzież o wielkich sercach w walce o lepszy los dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Już 29 marca Kraków stanie się areną wyjątkowej inicjatywy. Na ulicach miasta pojawią się wolontariusze z projektu Animbulans, organizujący zbiórkę funduszy na rzecz podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt KTOZ. Akcja potrwa od godziny 11:00 do 17:00 i będzie prowadzona w formie tradycyjnej oraz online.
undefined
17.03.2025
Jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowy członek rodziny nie zawsze reprezentuje gatunek homo sapiens. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o powiększeniu grona domowników o reprezentanta gatunku canis lupus familiaris. Fundacja Viva! namawia wszystkich, którzy chcą mieć psa, aby go nie kupować, ale zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska.
undefined
04.02.2025
Makabryczne odkrycie w Warszawie – martwy pies w koszu na śmieci. Trwa dochodzenie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na warszawskiej Woli dokonano wstrząsającego odkrycia – w śmietniku na placu zabaw znaleziono martwego psa. Zwierzę miało obrażenia na pyszczku, a okoliczności jego śmierci są niejasne. Sprawą zajmuje się policja i OTOZ Animals, a opiekun suczki przedstawił swoją wersję wydarzeń.
undefined