31.07.2024
Twój pies ma niestrawność? W ten sposób mu pomożesz!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ból brzucha, wymioty i rozluźniony stolec to częste objawy zaburzenia trawienia u czworonożnych pupili. Co zrobić, jeśli twój pies ma niestrawność?
fot. Shutterstock
Zaburzenia ze strony układu pokarmowego to częsta przypadłość domowych czworonogów. Problem ten bywa także wyjątkowo uciążliwy dla opiekunów psów, dla których dobro ukochanego pupila jest rzeczą najważniejszą. Co zrobić, gdy pies ma niestrawność?
Jak objawia się niestrawność u psa?
Objawami niestrawności u ludzi są między innymi wzdęcia, nudności, zaparcia i zgaga. O ile niektóre z takich problemów będą łatwe do zauważenia u domowego czworonoga, o tyle inne mogą nie dawać widocznych na pierwszy rzut oka oznak. Istnieje jednak kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że nasz pies cierpi na niestrawność. Wśród najczęstszych objawów występują:
- wymioty,
- problemy z oddawaniem kału,
- zbyt częste picie wody,
- podkurczona postawa ciała,
- brak apetytu,
- gazy,
- wzdęty brzuch,
- apatia,
- rozluźniony stolec,
- jedzenie trawy i lizanie różnych powierzchni.
Jakie są przyczyny niestrawności u psów?
Do najczęstszych przyczyn niestrawności u domowych czworonogów należą błędy żywieniowe popełniane przez opiekunów. Problemy żołądkowe mogą być skutkiem niedostosowanej do potrzeb zwierzaka diety, dokarmiania psa resztkami z obiadu lub przekarmiania. Znalezione przez czworonoga na spacerze „skarby” również mogą wywołać zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Niekiedy przyczyna niestrawności u psa może leżeć głębiej – problemy trawienne bywają także objawem wrzodów żołądka, jelit, czy nawet nowotworów.
Co zrobić, gdy pies ma niestrawność?
W przypadku zaobserwowania objawów niestrawności u domowego czworonoga należy przede wszystkim przyjrzeć się bliżej temu, co trafia do jego żołądka. Należy też pamiętać, że każdy psiak jest inny – to, co służy jednemu zwierzakowi, niekoniecznie musi być dobre dla innego. Dlatego opiekun psa, który często cierpi na niestrawność, nie powinien sugerować się wyłącznie opinią innych opiekunów zwierząt, ale przede wszystkim bacznie obserwować swojego pupila.
1. Zrezygnuj z dokarmiania
Podając psu jedzenie z ludzkiego stołu, często uważamy, że sprawiamy tym czworonogowi zupełnie niewinną przyjemność. Jednak dzieląc się ze zwierzakiem przysmakami z naszego talerza, możemy niechcący wyrządzić mu poważną krzywdę. Zbyt tłuste dania, przyprawione potrawy czy po prostu przekąski, do których żołądek naszego psa nie jest przyzwyczajony, mogą wywołać u naszego pupila ciężką niestrawność, a także, na dłuższą metę, prowadzą do nadwagi i otyłości. Dokarmianie go resztkami z obiadu to także prosta droga do poważnego zatrucia, które będzie wymagało interwencji lekarza weterynarii. Dlatego jeśli chcemy sprawić czworonogowi smakowitą przekąskę, podajmy mu przysmaki stworzone specjalnie dla psów.
2. Zmień dietę na lekkostrawną
Bardzo często przyczyna niestrawności u psa leży w podawaniu mu nieodpowiedniej karmy. Czworonogi o wrażliwych żołądkach mogą wymagać specjalistycznej, lekkostrawnej diety. Przy problemach trawiennych u czworonogów nieocenioną pomocą będą także karmy zawierające prebiotyki – mannanooligosacharydy oraz beta-glukany, które przez wspomaganie rozwoju pożytecznej mikroflory jelitowej, wspierają barierę ochronną jelit oraz procesy immunologiczne.
3. Uważaj, by nie przekarmiać
Zbyt duże porcje karmy także mogą być przyczyną niestrawności u psów. Jednorazowe zjedzenie za dużego posiłku poskutkuje wzdęciami, wymiotami, bólem brzucha i biegunką. Również regularne podawanie zwierzakowi zbyt obficie wypełnionej miski może być przyczyną problemów trawiennych u czworonoga. Dlatego w przypadku psów mających częste problemy z niestrawnością, dzienną porcję karmy warto podzielić na dwa, a nawet trzy posiłki w ciągu dnia. Małe porcje jedzenia podawane w regularnych odstępach czasu uspokoją psi żołądek i pozwolą na lepsze funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
4. Odwiedź lekarza weterynarii
Niestrawność u psa może być objawem takich problemów, jak wrzody żołądka czy nowotwory przewodu pokarmowego. Jeśli problemy trawienne u twojego psa pojawiają się niepokojąco często, zabierz go na kontrolę do lekarza weterynarii i poproś o wykonanie dokładnych badań. W przypadku podejrzenia poważnych chorób układu pokarmowego, do zdiagnozowania przyczyny niestrawności może być konieczne wykonanie gastroskopii. Lekarz weterynarii może dodatkowo zalecić podawanie psu specjalistycznej diety i wyznaczy odpowiednie pory posiłków.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak wspierać zdrowie psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Chcesz cieszyć się życiem ze zdrowym i sprawnym pupilem jak najdłużej? Nie warto zdawać się w tym przypadku na los... Twoja troska o ukochanego zwierzaka ma w tym przypadku ogromne znaczenie! Sprawdź z nami, co jest najważniejsze - jak dbać o zdrowie psa na co dzień?
undefined
18.10.2024
Negatywne skutki biegunki. Kiedy biegunka jest groźna dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć biegunka u psa? Sprawdź, kiedy biegunka będzie niebezpieczna dla czworonoga i jak możesz złagodzić jej negatywne skutki.
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined