26.06.2017
4 kroki do optymalnej masy ciała Twojego psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dążenie do osiągnięcia optymalnej masy ciała i szczupłej sylwetki naszego psa może być uważane za syzyfową pracę. Ale możesz to osiągnąć swoją regularnością działań i konsekwencją w przestrzeganiu przyjętych zasad!
Wykonując poniższe cztery proste kroki, doświadczysz najwspanialszej nagrody, jaką będzie bardziej aktywne, dłuższe i zdrowsze wspólne życie.
1. Przestrzegaj diety
Gdy decydujesz się odchudzić swojego psa, zrezygnuj z podawania jednego dużego posiłku (czy stałego dostępu do jedzenia) na rzecz 2-3 mniejszych posiłków w ciągu dnia. Równo rozłożone porcje w ciągu dnia pozwolą uciszyć uczucie głodu i z czasem zmniejszą potrzebę żebrania (ale uważaj, Twój pies zawsze będzie gotowy zjeść coś co mu podasz z ręki lub spadnie ze stołu!). Odmierzaj posiłki swojego psa dokładnie według zaleceń na opakowaniu, aby uniknąć przekarmiania.
Wszystkie karmy Purina® PRO PLAN® mają szczegółową tabelę, pozwalającą dostosować dzienną porcję jedzenia do potrzeb Twojego psa. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kilogramów u psa mało ruchliwego, z tendencją do tycia lub po zabiegu sterylizacji, po prostu zmniejsz dzienną porcję jedzenia o 15%. Jeśli Twój pies ma widoczną nadwagę (a linia talii zamiast w klepsydrę wychodzi jak balonik poza linię żeber), absolutnie sięgnij po specjalną karmę wspomagającą odchudzanie Purina® PRO PLAN® z formułą OPTIWEIGHT™.
W skutecznych karmach odchudzających, odchudzanie wspomaga odpowiednio niski poziom tłuszczu (<10%) do wysokiego poziomu białka (>26%) oraz dodatkowe składniki odżywcze. Pozwalają Twojemu psu tracić nawet 2% masy ciała tygodniowo. Pamiętaj, aby zredukować wszelkie resztki ze stołu i poproś wszystkich znajomych i członków rodziny o przestrzeganie diety psa. Nawet nie wiesz, że połowa niechcianych kalorii może pochodzić właśnie z takich dodatków, a nie z jedzenia podstawowego.
2. Aktywność pomaga spalać energię
Czy spacer po lesie czy aportowanie w parku, wspólne aktywności są niezbędne dla waszej relacji. Dążenie do poprawy masy ciała i kondycji Twojego psa, otwiera duże możliwości wspaniałego spędzenia aktywnie i ciekawie wolnego czasu na łonie natury. Staraj się urozmaicić te wyjścia, aby się nie nudziły, zabierając na spacer nowe zabawki lub bawiąc się w coraz to nowsze gry ze swoim psem (np. w chowanego).
- Staraj się spacerować z innymi psami i ich opiekunami
Psy w grupie i ich opiekunowie chodzą przeważnie na dłuższe spacery. Twój pies zapewne znajdzie sobie wspaniałych przyjaciół, z którymi będzie chętnie się bawił. Psy wspólnie biegające spalają więcej kalorii!
- Staraj się zmieniać ścieżki spacerów
Unikaj rutyny, eksplorowanie nowego terenu jest namiastką zadania i wzbudza w psie dodatkowe pokłady energii. Czy będzie to nowa ścieżka czy zmienisz spokojny krok na jogging.
Pamiętaj, że jeśli Twój pies jest starszy lub cierpi na bóle stawów, jego możliwości dotyczące aktywności mogą być ograniczone. Skonsultuj wtedy to, co może robić z lekarzem weterynarii i postaraj się zapewnić mu możliwe formy ruchu (np. bieżnia wodna lub pływanie)
3. Obserwuj wagę
Postaraj się od samego początku prowadzić tabelę, w której będziesz zapisywać cotygodniowe zmiany w masie ciała. Pamiętaj, że są one czasem mniejsze niż czułość wagi, więc postaraj się ważyć swojego psa w tym samym miejscu np. przy okazji spaceru w pobliskiej lecznicy. Co dwa tygodnie oceń sylwetkę swojego psa w oparciu o 9-stopniową Skalę Oceny Sylwetki (BCS).
Osiągając cotygodniowy cel jakim jest spadek ok. 2% masy ciała, nagradzaj swojego psiaka nową zabawką lub ciekawą wycieczką. To nagroda dla was obojga! Raz na 6 tygodni wybierz się do lekarza weterynarii, aby potwierdzić wasze osiągnięcie i podsumować odchudzanie
4. Nie poddawaj się
Spadek masy ciała u psów, tak jak u ludzi to stopniowy proces. Nie pozwól, aby to obniżało Twój entuzjazm w dążeniu do osiągnięcia optymalnej, zdrowszej masy ciała Twojego psa. Takie stopniowe tracenie masy ciała jest też bardziej stałe i łatwiejsze w późniejszym utrzymaniu (unikniesz efektu yo-yo).
Ze wsparciem Twojego lekarza weterynarii oraz karm z linii Purina® PRO PLAN® i adekwatnego poziomu aktywności twojego psa, z łatwością osiągniesz wymarzoną, zdrową sylwetkę Twojego psa i zapewnisz mu dłuższe niesamowite życie ze Sobą.
Szybkie rady do wsparcia utraty masy ciała:
- Dziel się miłością i uwagą, a nie jedzeniem
- Przekąski są ok, pod warunkiem, że je kontrolujesz
- Stopniowa utrata masy ciała przekłada się na stabilniejsze efekty
- Bawcie się i ćwiczcie. Im więcej, tym lepiej
Wraz z postępem czasu w procesie odchudzania spodziewaj się, że Twoja i tak silna więź z psem dodatkowo się wzmocni, ponieważ dużo czasu będziecie spędzać razem.
Dlaczego warto zadbać o szczupłą sylwetkę Twojego psa?
Oprócz jednoznacznych korzyści prozdrowotnych, które niesie za sobą prawidłowa masa ciała Twojego psa, okazuje się że zmienia się także jego zachowanie. Pies jest szczęśliwszy, mijają jego dolegliwości bólowe (o których mogliśmy nawet nie wiedzieć), a także poprawia się jakość i długość jego życia (średnio o 15%).
Istnieje powiązanie pomiędzy przekarmianiem psów, a nerwowym zachowaniem – dlatego warto kontrolować co i w jakich ilościach podaje się swojemu ulubieńcowi.
U psa, który schudnie, zmienia się zachowanie:
- Będzie bardziej ruchliwy, więc będziecie mogli więcej razem robić
- Będzie bardziej ochoczy do intensywnej zabawy
- Będzie mniej się męczyć i będzie szybciej gotowy do aktywności
- Będzie miał lepszą wydolność oddechową i więcej będzie mógł ćwiczyć i odkrywać
- Będzie miał zgrabną i szczupłą sylwetkę, więc będzie wyglądał równie wspaniale jak się czuł
Wskazówki do podawania przekąsek
Podawanie przekąsek to jeden z elementów pomagający budować relację z naszym psem. Niestety, ale przekarmianie takimi ukrytymi kaloriami może być zdradliwe (nawet jeśli pochodzą ze zdrowych suplementów np. olej z ryb), dlatego warto przestrzegać poniższych zasad:
- Nie karm tłustymi i słodkimi przekąskami (dotyczy to także tzw. naturalnych przekąsek ze skór preparowanych, czy psich ciastek);
- Staraj się podawać przekąski jak najmniejszych rozmiarów i jak najbardziej wilgotne (ale nie tłuste);
- Przygotuj dzienną porcje karmy w jednym kubeczku i zmniejsz ją o 15% jeśli możesz. W drugim pojemniczku zaznacz kreską jaka ilość stanowiłaby 15% odjętej porcji (na przekąski). Kiedy dasz swojemu psu przysmak jednocześnie taką samą ilość wkładaj do kubeczka na przekąski – będziesz widzieć ile podano do tej pory i ile jeszcze można bezpiecznie podać tego dnia;
- Gdy Twój pies żebrze lub wymusza na tobie podanie przekąski lub jedzenia, postaraj się zwrócić na siebie jego uwagę. Rozprosz zainteresowanie jedzeniem poprzez ulubioną zabawę, co wyjdzie mu na zdrowie i pomoże w diecie.
Czy zapewniasz swojemu psu optymalne żywienie? Wejdź TUTAJ i dobierz odpowiedni produkt dla swojego psa. Sprawdź nasze aktualne promocje!
Autor: dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka żywienia klinicznego
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.08.2022
Robaki u psa. Wszystko co musisz wiedzieć o pasożytach jelitowych!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Pasożyty jelitowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia psa. Jak objawiają się robaki u psa i jak często należy odrobaczać domowego czworonoga?
undefined
01.08.2022
Na czym polega socjalizacja szczenięcia?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kwestia socjalizacji jest wielokrotnie poruszana nie tylko w książkach o tematyce szkoleniowej i wychowawczej, ale coraz częściej jest na również na ustach wolontariuszy pomagających w schroniskach, trenerów oraz samych hodowców. Dla wielu świeżo upieczonych opiekunów, którzy przygotowywali się na przybycie psa, termin również nie jest zupełnie obcy.
undefined
29.07.2022
Dlaczego warto podawać psu przysmaki?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psie przysmaki mogą pełnić wiele niezwykle ważnych funkcji. Sprawdź, dlaczego smaczki i gryzaki powinny znaleźć się w diecie każdego domowego pupila!
undefined