10.04.2019
Otyłe psy żyją krócej! To potwierdzone naukowo
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Badania na 12 popularnych rasach psów ujawniają okrutną prawdę - otyłe psy żyją krócej! Jak bardzo nadmiarowe kilogramy skracają życie czworonogom?
Fot. Shutterstock
Wiemy, że u psów – tak jak u ludzi – otyłość nie wpływa pozytywnie na zdrowie. Nadmiarowe kilogramy i notoryczne przekarmianie mogą sprzyjać zwiększonej podatności na choroby i skracać długość życia. Jednak po raz pierwszy naukowcy sprawdzili, o ile krócej żyją otyłe psy!
Otyłe psy naprawdę żyją znacznie krócej!
Badanie przeprowadzone zostało wyłącznie na psach kastrowanych lub sterylizowanych. Pod uwagę wzięto 12 najpopularniejszych ras psów wszystkich rozmiarów – od chihuahuy, pomeranianów i yorków, przez jamniki, beagle’e i boksery, aż do labradorów, golden retrieverów i owczarków niemieckich.
Największe różnice w długości życia wykazano wśród psów ras małych. Psy rasy yorkshire terrier o prawidłowej wadze żyją przeciętnie 16 lat. Natomiast ich otyli bracia żyją średnio już tylko 13,5 roku. Nadmiarowe kilogramy odbierają im przeciętnie aż 2,5 roku życia! Wśród większych psów różnica ta nie była już tak znacząca, jednak wciąż pozostała wyraźna. Otyłe beagle’e żyją średnio aż o dwa lata krócej. Najmniej, bo o pół roku, różniły się między sobą długości życia psów otyłych i o prawidłowej wadze wśród psów rasy owczarek niemiecki. Różnice te były podobne u czworonogów obydwu płci.
Spora część opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że posiada otyłego psa i jak ogromny ma to wpływ na jego zdrowie. Nie wiedzą, że otyłe psy częściej cierpią na choroby stawów, mają problemy z oddychaniem i są bardziej podatne na nowotwory, a jakość ich życia jest o wiele mniejsza. To wszystko przekłada się na długość ich życia – powiedział autor badania, prof. Alex German (University of Liverpool).
Większość opiekunów psów czuje, że życie ich pupili jest zbyt krótkie. Te badania pokazują, jak poważnym ryzykiem jest otyłość wśród psów i jak ważne powinno być dbanie o prawidłową sylwetkę zwierzaka. Jeśli masz wrażenie, że twój pupil mógłby zrzucić kilka kilogramów – nie zwlekaj! Udaj się do lekarza weterynarii, który pomoże ci prawidłowo określić docelową wagę twojego czworonoga i wesprze cię w doborze odpowiedniej diety. Zadbanie o psiaka poskutkuje nie tylko jego dłuższym życiem, ale także ogólną poprawą jego samopoczucia.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Animbulans – młodzież o wielkich sercach w walce o lepszy los dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Już 29 marca Kraków stanie się areną wyjątkowej inicjatywy. Na ulicach miasta pojawią się wolontariusze z projektu Animbulans, organizujący zbiórkę funduszy na rzecz podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt KTOZ. Akcja potrwa od godziny 11:00 do 17:00 i będzie prowadzona w formie tradycyjnej oraz online.
undefined
17.03.2025
Jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowy członek rodziny nie zawsze reprezentuje gatunek homo sapiens. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o powiększeniu grona domowników o reprezentanta gatunku canis lupus familiaris. Fundacja Viva! namawia wszystkich, którzy chcą mieć psa, aby go nie kupować, ale zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska.
undefined
04.02.2025
Makabryczne odkrycie w Warszawie – martwy pies w koszu na śmieci. Trwa dochodzenie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na warszawskiej Woli dokonano wstrząsającego odkrycia – w śmietniku na placu zabaw znaleziono martwego psa. Zwierzę miało obrażenia na pyszczku, a okoliczności jego śmierci są niejasne. Sprawą zajmuje się policja i OTOZ Animals, a opiekun suczki przedstawił swoją wersję wydarzeń.
undefined