14.06.2018
Jak odrobaczyć psa? Jaki preparat stosować?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz pies był zdrowy, musimy regularnie poddawać go zabiegowi odrobaczenia. Pozwala on na usunięcie pasożytów, które bytują zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu pupila.
fot. Pupilo.pl
W ten sposób dbamy nie tylko o czworonoga, ale również o wszystkie osoby mające kontakt ze zwierzęciem. Jakie preparaty stosować, by odrobaczyć psa?
Odrobaczanie psa
Pies może być zaatakowany przez dwa rodzaje pasożytów:
- pasożyty zewnętrzne – które, jak sama nazwa wskazuje, bytują na zewnątrz organizmu pupila. Zalicza się do nich pchły, wszy, wszoły, kleszcze, świerzbowce oraz nużeńce,
- pasożyty wewnętrzne – które grasują wewnątrz organizmu czworonoga. Można je podzielić na trzy grupy:
nicienie – zalicza się do nich glistę, włosogłówki czy też tęgoryjce,
tasiemce – w tym tasiemiec psi, tasiemiec kręćkowy czy też tasiemiec bąblowcowy,
wiciowce – na przykład lamblia.
Aby pozbyć się niechcianych gości, pies musi przyjąć specjalny środek, zwykle w postaci tabletki lub pasty. Jest to zatem prosty zabieg, który nie wywołuje dyskomfortu u pupila. Pamiętajmy jednak, że preparaty eliminujące pasożyty u psów działają wybiórczo jedynie na niektóre grupy szkodników.
Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi zatem, aby przed odrobaczaniem udać się do weterynarza i wspólnie dobrać odpowiedni środek zwalczający te pasożyty, które zadomowiły się wewnątrz i na zewnątrz organizmu czworonoga. Wówczas kuracja na pewno będzie skuteczna.
Pierwsze odrobaczenie przeprowadzamy, gdy pies jest jeszcze szczenięciem i ma około 3-4 tygodni. Taka konieczność wynika z tego, iż pasożyty mogły przedostać się do malucha z organizmu matki. Jeżeli szczenię nie zostanie odrobaczone, obecność szkodników może doprowadzić do opóźnień w jego rozwoju.
U dorosłych psów zabieg odrobaczania można przeprowadzać z różną częstotliwością. Niektórzy właściciele czworonogów robią to profilaktycznie raz na pół roku, inni – gdy zauważą niepokojące objawy, do których zalicza się między innymi:
- apatię,
- saneczkowanie – czyli tarcie zadem o podłoże,
- wymioty,
- biegunkę,
- duszność i kaszel,
- pogorszenie jakości sierści,
- zmiany skórne,
- spadek masy ciała,
- spadek odporności.
Jakie preparaty stosować przeciwko pasożytom?
Gdy zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy natychmiast skonsultować się z weterynarzem w celu dobrania odpowiedniego środka. Na rynku znajdziemy bowiem wiele różnych preparatów o zróżnicowanym działaniu, w tym:
Preparaty przeciw pasożytom wewnętrznym – są to przede wszystkim:
- zawiesiny – w ich składzie zwykle znajdują się łagodne substancje czynne, co pozwala na ich stosowanie także wśród szczeniąt. Zazwyczaj zwalczają glisty, włosogłówki i tęgoryjce (np. Drontal Junior),
- pasty – podawane są do ustnie. Za ich pomocą usunąć można glisty, tęgoryjce i tasiemce (np. Vetminth), a także włosogłówki (Flubenol KH),
- tabletki – zazwyczaj mają najszersze spektrum działania i usuwają glisty, tęgoryjce, włosogłówki i tasiemce (np. Aniprazol, Cestal Plus, Pratel), a także lamblię (np. Dehinel Plus, Drontal Plus) oraz nicienie sercowe i płucne (np. Milbemax),
- niektóre preparaty typu spot-on – aplikuje się je na skórę grzbietu zwierzęcia za pomocą pipetki. Działają nie tylko na pasożyty wewnętrzne (glisty, tęgoryjce, włosogłówki, nicienie), ale również zewnętrzne (pchły, wszoły, świerzbowce),
Preparaty przeciw pasożytom zewnętrznym – zalicza się do nich:
- preparaty typu spot-on – do ich aplikacji służy specjalna pipetka. Dawka leku jest dostosowana do konkretnego przedziału wagowego psa,
- spraye – spryskujemy nimi skórę zwierzęcia, uprzednio odgarniając sierść,
- obroże – działają przez kilka miesięcy. Obrożę zakłada się w taki sposób, aby miała jak największy kontakt ze skórą,
- tabletki do żucia – są chętnie przyjmowane przez psy. Zapewniają okresową ochronę przed pchłami i kleszczami.
https://www.pupilo.pl/wiadomosc/co-na-odrobaczenie-psa-jaki-preparat-stosowac-co-kupic/3416/
Odrobaczenie to zabieg konieczny, jeżeli zależy nam na zdrowiu i prawidłowym rozwoju psa. Zanim jednak sięgniemy po określony preparat, zasadność jego użycia warto skonsultować z weterynarzem. Wówczas nie wyrządzimy naszemu pupilowi żadnej szkody.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.12.2024
Jak wybrać idealną zabawkę dla psa? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W sklepach znajdziemy niezliczone rodzaje sznurków, piłek, pluszaków i gumowych zabawek dla psów. Co z tego wybrać dla naszego pupila?
undefined
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined
29.11.2024
5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz zajęcia, które przełamie nudę i zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu proste zabawy umysłowe! Oto 5 propozycji zabaw, które z łatwością wykonasz w domu.
undefined