20.07.2018
„Nie porzucaj!” Ruszyła kolejna kampania TOZ-u
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Największa ilość porzuceń psów i kotów przypada na okres letni, kiedy to zwierzę staje się ciężarem podczas wakacyjnych podróży.
fot. Shutterstock
Wakacje – wszyscy niecierpliwie na nie czekają, by w końcu udać się na długo wyczekiwany urlop. I wtedy pojawia się problem. Pupil, który wcześniej był wymarzonym towarzyszem rodziny, nagle staje się kulą u nogi. To właśnie w tym okresie odnotowuje się największą liczbę porzuceń zwierząt. I nawet to, że jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5, nie powstrzymuje wielu osób przed pozostawieniem psa na pastwę losu. Nie porzucaj swojego pupila i nie skazuj go na cierpienie, tylko dlatego, że… są wakacje.
Już po raz kolejny ruszyła wakacyjna kampania non-profit prowadzona przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Jej główne hasło brzmi „Nie porzucaj”. Celem akcji jest między innymi uświadomienie ludziom skali zjawiska i pokazanie cierpienia, na jakie zwierzaki zostają skazane w okresie letnim. Akcja została zapoczątkowana już w 2007 roku.
Nie porzucaj!
W półminutowym spocie można zobaczyć rodzinę z dzieckiem, które samochodem wybiera się na wakacje. Po drodze zatrzymują się w lesie i pozostawiają karton… z dziewczynką w środku. Autorzy spotu zwracają uwagę, że pies ma świadomość trzyletniego dziecka. Czy byłbyś w stanie porzucić swoje dziecko? Co więcej, w materiale lektor przestrzega: „planując wakacje, nie planuj przestępstwa”.
W tym roku ruszyła także zbiórka na opiekę medyczną „ofiar wakacji”, czipowanie oraz kastracje psów i kotów. Więcej o tym przeczytasz TUTAJ.
TOZ
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami pomaga zwierzętom już od 1 listopada 1864 roku. TOZ 21 sierpnia 1997 roku doprowadził do uchwalenia Ustawy o ochronie zwierząt – jest to jedno z największych osiągnięć organizacji.
Jeśli zobaczysz porzucone zwierzę – reaguj! A jeśli planujesz urlop, najlepiej zabierz swojego towarzysza ze sobą. Obecnie jest wiele miejsc, w których zwierzęta są mile widziane. Kiedy jednak naprawdę nie możesz pojechać razem ze swoim pupilem, to poproś rodzinę czy najbliższych znajomych, aby się nim zaopiekowali lub na czas wyjazdu oddaj go do hoteliku dla zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined
01.10.2024
Pies z Piły – walka o wolność po latach zaniedbania
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wyobraź sobie, że cały twój świat ogranicza się do kilku metrów kwadratowych. Nie masz dokąd pójść, a jedyne, co czujesz, to ciężar łańcucha na szyi. Dla wielu psów w Polsce taki scenariusz to nie wytwór wyobraźni, ale codzienność.
undefined