05.05.2016
Labradory z genem łakomstwa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kto nie pamięta słynnego szalonego Marleya? Labrador retriever to jedna z ulubionych ras. Powstają o niej książki i filmy. Psy tej rasy są często słodkimi tłuścioszkami. Czy to tylko nasza, ich właścicieli wina? Ostatnie badania przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem specjalistów z uniwersytetu w Cambridge wskazują, że skłonność do łakomstwa, a w efekcie do nadwagi może być u labradorów uwarunkowana genetycznie.
fot. Shutterstock
Labradory retrievery są znane ze swej skłonności do objadania się, ale najnowsze badania wskazują, że są łakomczuchami z powodu genetycznej mutacji. Badając DNA labków, naukowcy odkryli, że ponad 20 proc. z nich jest nosicielami genów predysponujących do podjadania i w efekcie do nadwagi, informuje portal Sciencedaily.com.
Labki plasują się w pierwszej trójce najpopularniejszych ras w Polsce, a w Stanach Zjednoczonych od lat znajdują się na czele rankingu, podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Niestety w związku ze skłonnością do otyłości chorują często na cukrzycę i serce. By dowiedzieć się, skąd bierze się ta skłonność, zespół naukowców ze Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii pod kierunkiem specjalistów z uniwersytetu w Cambridge przyjrzał się profilowi genetycznemu labków. Analizowano różnice w DNA 18 szczupłym i 15 otyłym psom tej rasy. Skupiono się na fragmentach trzech genów, które wcześniej zostały uznane za odpowiedzialne za otyłość u myszy. Dwa z nich odpowiadają też za nadwagę u ludzi. Okazało się, że odmiana jednego z genów częściej występuje u otyłych labków niż u szczupłych.
By zbadać skutki działania tej mutacji naukowcy przebadali 310 labradorów i przy uwzględnieniu takich czynników jak wiek, płeć i to, czy zwierzak został wysterylizowany, okazało się, że psy z jedną mutacją genu sprzyjającego teoretycznie otyłości były średnio cięższe o 1,9 kg od tych, u których owa mutacja nie wystąpiła, a w wypadku zwierzaków z dwoma mutacjami ta różnica w wadze wynosiła 3,8 kg.
Co ciekawe, gdy zbadano DNA 38 innych ras, mutacja genu wystąpiła tylko u flat coated retrieverów. – Ma to sens, ponieważ flat coated retrievery są bliskimi krewnymi labradorów, pochodzą od wspólnego przodka: St. John’s water doga – mówi Eleanor Raffan, członkini zespołu badaczy. Ta ostatnia rasa używana była przez rybaków do wyciągania sieci z rybami z lodowatych wód w okolicach Nowej Fundlandii. St. John’s water dogs mogły być nosicielami mutacji genu, a przez to jeść więcej i łatwiej przetrwać w lodowatej wodzie. Poza tym takie zwierzaki łatwiej szkolić za pomocą smakołyków, a w związku z tym mogły być one popularniejsze wśród hodowców i w ten sposób gen mógł zostać przekazany współczesnym rasom. Potwierdzałyby to również inne wyniki badań – 76 proc. z 81 badanych labradorów asystentów miało przynajmniej jedną kopię genu odpowiedzialnego za otyłość. Takie psy przechodzą ostrą selekcję, a ich szkolenie opiera się w dużym stopniu na nagrodach w postaci smakołyków.
To nie koniec badań, bo jak zauważają naukowcy, są też psy otyłe, które nie mają mutacji genu odpowiedzialnego za to, a także takie, które mają mutację genu, ale są szczupłe, ponieważ są dobrze prowadzone przez właścicieli. MC
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Animbulans – młodzież o wielkich sercach w walce o lepszy los dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Już 29 marca Kraków stanie się areną wyjątkowej inicjatywy. Na ulicach miasta pojawią się wolontariusze z projektu Animbulans, organizujący zbiórkę funduszy na rzecz podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt KTOZ. Akcja potrwa od godziny 11:00 do 17:00 i będzie prowadzona w formie tradycyjnej oraz online.
undefined
17.03.2025
Jak się przygotować do adopcji psa ze schroniska? Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nowy członek rodziny nie zawsze reprezentuje gatunek homo sapiens. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o powiększeniu grona domowników o reprezentanta gatunku canis lupus familiaris. Fundacja Viva! namawia wszystkich, którzy chcą mieć psa, aby go nie kupować, ale zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska.
undefined
04.02.2025
Makabryczne odkrycie w Warszawie – martwy pies w koszu na śmieci. Trwa dochodzenie
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na warszawskiej Woli dokonano wstrząsającego odkrycia – w śmietniku na placu zabaw znaleziono martwego psa. Zwierzę miało obrażenia na pyszczku, a okoliczności jego śmierci są niejasne. Sprawą zajmuje się policja i OTOZ Animals, a opiekun suczki przedstawił swoją wersję wydarzeń.
undefined